Premijer: Povećanje zarada štrajkačima značilo bi propast

PYC

Član
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
11.506
Nastavnici koji su obustavili nastavu neće dobiti zarade
Premijer: Povećanje zarada štrajkačima značilo bi propast




Izvor: Blic M. Škrbić | 30. 01. 2011. - 00:02h | Foto: K. Kamenov

Štrajk prosvetara sutra će biti održan u 1.500 škola u Srbiji, od čega će najmanje 1.000 škola biti zatvoreno, poručuju sindikalci, i dodaju da će štrajk biti nastavljen sve dotle dok Vlada ne ispuni njihove zahteve. Predsednik Vlade Srbije Mirko Cvetković juče je njihove zahteve ocenio nerealnim i upozorio da bi povećanje plate zaposlenima u prosveti od 24 odsto upropastilo državu, u čemu on ne želi da učestvuje.
41847_1022-ucionica_f.jpg

Sindikalci tvrde da će u štrajku u ponedeljak biti 1.500 škola


Premijer je rekao da bi takav potez države vodio u inflaciju od 300 odsto i kurs od 300 dinara za evro. Cvetković je istakao da se najuticajniji sindikat prosvetara nije pridružio ovim zahtevima, što je ocenio razumnim, ali nije isključio mogućnost da u zahtevima ostalih sindikata ima političke pozadine.



Budući da zakon ne dozvoljava potpunu obustavu nastave, već samo skraćivanje časova, Cvetković je rekao da 5. februara neće biti isplaćene plate onim prosvetarima u štrajku, za vreme koje nisu radili.

112060_0811-cvetkovic_hf.jpg

Mirko Cvetković


- Ovakav stav prema zahtevima prosvetara imaju svi ministri. Ako bi zahtevi prosvetara bili prihvaćeni, praktično bi bio pojeden sav novac od prodaje „Telekoma“, umesto da bude uložen u razvoj - rekao je Cvetković i dodao da je o svemu informisao i predsednika Srbije Borisa Tadića.

Premijer je istovremeno ukazao na opasnost da se za prosvetarima povedu i pripadnici policije i zaposleni u kulturi, što bi izazvalo lančanu reakciju i urušilo makroekonomsku stabilnost.

Sa tim se slažu i ekonomski analitičari. Ekonomista Jurij Bajec, savetnik premijera, kaže da bi se ispunjavanjem zahteva prosvetara srušili svi do sada postignuti rezultati u smanjenju javne potrošnje, ali i ugrozio rast ekonomskih aktivnosti u zemlji.

- Vlada mora da pokaže čvrstinu zbog svih građana Srbije i konačno zbog celokupne javne potrošnje - kazao je Bajec.

Član ekonomskog tima premijera Milojko Arsić kaže da bi ispunjenje zahteva prosvetara u potpunosti urušilo javne finansije Republike Srbije.

- Alternativa je da se povećaju porezi da bi se obezbedila ta sredstva, odnosno da se značajno poveća PDV ili neki drugi porez da bi se povećala plata prosvetarima - kazao je Arsić i objasnio da i ako bi se sve završilo samo na ispunjenju zahteva prosvetara, što smatra “verovatno, politički nije realno”, povećanje rashoda za 20 milijardi imalo bi za posledicu i povećanje fiskalnog deficita i zaduživanje države.


Ekonomista Goran Nikolić smatra da bi povećanje plata prosvetarima dovelo i do problema u sprovođenju monetarne politike, jer bi se pojavila veća količina novca u opticaju i inflatorni pritisci.

Ministarka finansija Diana Dragutinović izjavila je da su zahtevi prosvetara u ovom trenutku nerealni jer bi „njihovo ispunjavanje značilo za 60 do 70 odsto milijardi veću javnu potrošnju“. Ona je objasnila da je na sastanku koji je održan u sredu, kome su prisustvovali ona, ministar prosvete Žarko Obradović i premijer Cvetković, sindiklcima ponuđen “fer predlog” da u aprilu, kada se sagleda visina budžetskih prihoda, bude razmotreno povećanje plata zaposlenima u javnom sektoru.

Šta traže sindikati

Sindikalci traže da se iz budžeta za obrazovanje izdvoji dodatnih 20 milijardi dinara, od čega bi 7,5 milijardi dinara otišlo na povećanje zarada.
- Znači ne tražimo 20 već 7,5 milijardi za plate. I od tog zahteva ne odustajemo - poručuju sindikalci.
U petak je u generalnom štrajku prosvete učestvovalo 1.166 škola u Srbiji, od čega je 721 radila sa skraćenim časovima, dok je 445 škola potpuno obustavilo nastavu. Sindikalci najavljuju da će u Srbiji sutra štrajkovati 1.500 škola.
 
Natrag
Top