Prekvalifikacija: šansa za posao

LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
[h=1]Prekvalifikacija: šansa za posao
[/h] Izvor: Tanjug



Beograd -- U Srbiji sve više nezaposlenih želi da promeni zanimanje, kako bi povećali šanse za dobijanje radnog mesta.

16229723554fc5d282915cb741799860_orig.jpg


Prema evidenciji Nacionalne službe za zapošljavanje trenutno na posao čeka oko 700 kulturoloških tehničara, oko 4.000 daktilografa, 20.000 ekonomista i još toliko gimnazijalaca zbog čega će ova služba do kraja godine organizovati 47 različitih obuka koje će pomoći nezaposlenima da postanu konkurentni na tržištu rada, objavljeno je u najnovijem broju lista "Poslovi".
Prema procenama NSZ, trećina onih koji se prekvalifikuju i dalje čeka posao.

Na evidenciji se nalaze i obrazovni profili koji se uopšte "ne proizvode" već čitavu deceniju, pokazuju podaci Sektora za zapošljavanje NSZ.

"Mahom je reč o starijim radnicima, koji su već u godinama kada ne žele da se dodatno obrazuju i steknu nova modernija zvanja. Prekvalifikacije, kako pokazuju iskustva Nacionalne službe za zapošljavanje, predstavljaju za njih jedini način da se u skorije vreme zaposle i tako zarade platu”, objašnjava načelnica Odeljenja za posredovanje u zapošljavanju NSZ Nevena Letić.

"Plan nam je da obučimo oko 1000 nezaposlenih kroz razne programe prekvalifikacija, ali i da kroz program "Druga šansa", za opismenjavanje odraslih, organizujemo još 28 različitih kurseva za 621 kandidata”, navode u NSZ.

Na osnovu predloga o deficitarnim zanimanjima, koji su odražavali potrebe lokalnih tržišta rada, NSZ je tokom prošle godine organizovala obuke za 1.617 nezaposlenih.

Najviše ih je obuhvaćeno obukama za autodijagnostičare, vođenje poslovnih knjiga i računovođe, gerontodomaćice, metaloglodače i metalostrugare, poslovne sekretare, servisere računara, kao i servisere gasnih instalacija i sistema grejanja.

Na zahtev poslodavaca u obuke su uključena 1.604 kandidata, a najzastupljenije su bile obuke iz tekstilstva i kožarstva (32,17 odsto), elektrotehnike (29,97 odsto) i poljoprivrede i proizvodnje i prerade hrane (11,49 odsto).

 
Natrag
Top