Predrasuda prema invaliditetu

Učlanjen(a)
07.02.2010
Poruka
14.864
[h=1]Predrasuda prema invaliditetu[/h]



Osobe sa invaliditetom u Srbiji su diskriminisane pre svega zbog stereotipa i predrasuda društva koje se odnose na invaliditet, a ne na osobu.


disabled~4.jpg



"Osobe s invaliditetom nemaju specijalne potrebe, već društvo mora voditi računa da osobama sa invaliditetom omogući normalan pristup svim aspektima života", rekla je pomoćnica poverenice za zaštitu ravnopravnosti Ljiljana Lončar
Ona je kazala da su "osobe sa invaliditetom u Srbiji vrlo diskriminisane pre svega zbog stava društva, koje ih posmatra kroz prizmu invaliditeta, da manje vrede".

Ona je dodala da je poverenici pristiglo više desetina pritužbi osoba sa invaliditetom, što je 15 odsto od ukupnog broja pritužbi. Ukazujući da osobe sa invaliditetom imaju svoje vrednosti, kvalitete, sposobnosti i znanja i da u velikoj meri mogu da doprinesu društvu u kome živimo, ona je istakla da je problem u tome što društvo ne prepoznaje i ne vidi prepreke koje postoje, a koje su postavljene osobama sa invaliditetom.

Prema njenim rečima, zbog tih prepreka osobe sa invaliditetom se posmatraju kao neko ko je manje vredan i ko ima specijalne potrebe koje moraju biti zadovoljene.

Ocenjujući da je napredak napravljen od uspostavljanja kancelarije poverenice za zaštitu ravnoprvanosti, Lončar je upozorila da su i dalje prisutne velike barijere i prepreke u ostvarivanju jednakih mogućnosti osoba sa invaliditetom.

I predsednica organizacije za zaštitu prava i podršku ženama sa invaliditetom "Iz Kruga - Beograd" Lepojka Carević Mitanovski smatra da su osobe sa invaliditetom diskriminisane i ukazuje da je posebno težak položaj žena sa invaliditetom koje su višestruko diskriminisane.

Ona je ocenila da je dobro i da je napravljen napredak donošenjem zakonskih regulativa kojim se rešavaju problemi osoba sa invaliditetom, ali da je problem što ti zakoni predstavljaju ‘’mrtvo slovo na papiru’’, odnosno što se ne primenjuju.

Sagovornice Tanjuga se slažu da i dalje postoje arhitektonske prepreke pojedinim medicinskim ordinacijama, ali i prepreke u obrazovanju jer su, kako kaže Lončar, udžbenici namenjeni slabovidoj i slepoj deci prava retkost u Srbiji.

Kao poseban problem, Lončar je istakla zapošljavanje osoba sa invaliditetom.

"Samo 13 odsto osoba sa invaliditetom je zaposleno. To znači da je njihova nezaposlenost tri puta veća", rekla je Lončar i dodala da poverenica radi na tome da se svest i pristup društva promeni kako bi se smanjila diskriminacija osoba sa invaliditetom.

Carević Mitanovski problem ne vidi u zapošljavanju već u obrazovanju jer većina osoba sa invaliditetom nije u mogućnosti da se obrazuje zbog arhitektonskih i drugih barijera.

Međunarodni dan osoba sa invaliditetom obeležava se od 1992. godine, kada je Generalna skupština UN usvojila rezoluciju kojom se sve zemlje pozivaju na obeležavanje tog dana s ciljem da se invalidima omogući jednako uživanje ljudskih prava i ravnopravno sudelovanje u društvenom životu.



Izvor:
B92.net
 
Učlanjen(a)
07.02.2010
Poruka
14.864
[h=1]Pomoći osobama s invaliditetom[/h]



Međunarodni dan osoba sa invaliditetom obeležen je danas uz poruku da u Srbiji ima 700.000 osoba sa invaliditetom, od kojih čak 70 odsto živi u siromaštvu.


3636739250bce585b600b978426172_orig.jpg



Na skupu "Socijalno preduzetništvo - model ekonomskog osnaživanja osoba sa invaliditetom" rečeno je da Nacrt zakona o socijalnom preduzetništvu završen pre desetak dana i da se njegovo usvajanje očekuje u najskorijem roku.
Državna sekretarka u Ministarstvu rada, zapošljavanja i socijalne zaštite Brankica Jankovićje tom prilikom navela da bi taj zakon trebalo da pomogne u rešavanju pitanja nezaposlenosti osoba sa invaliditetom, ali i drugih kategorija teško upošljivih ljudi.

Povodom, 3. decembra Fondacija princeze Katarine donirala je Centru za decu sa autizmom "Olga Hadži Antonović" kombi za šest osoba, koje će učenici moći da koriste u svakodnevnim aktivnostima, kao što su izleti, odlasci na izložbe ili bazene.

Princeza Katarina je prilikom predaje donacije, koju je Fondaciji obezbedila Vlada Luksemburga i organizacija "Femmes d' Europe", istakla da osobe sa autizmom, ali i sa drugim oblicima invaliditeta, kao i njihove porodice zaslužuju solidarnost i podršku svih.

Predsednica Republičkog udruženja za pomoć osobama sa autizmom Vesna Petrović navela je da podaci o autizmu u Srbiji nisu tačni, kao i da se na 100 dece rađa jedno sa autizmom, što znači da ih je nekoliko hiljada u Srbiji.

U Beogradu je organizovan skup ''U susret Zakonu o znakovnom jeziku", a tom prilikom je predsednik Saveza gluvih i nagluvih Srbije Milosav Jovanović istakao da je najveći problem sa kojim se u praksi susreću ove osobe komunikacija, zapošljavanje i školovanje. On je podsetio da se procenjuje da u Srbiji ima oko 30.000 gluvih osoba i oko 100.000 nagluvih.

Rukovodilac grupe za pravno normativne poslove Ministarstva rada, zapošljavanja i socijalne politike Jelena Kotević istakla je da se nada da će zakon o znakovnom jeziku biti usvojen naredne godine čime će osobama oštećenog sluha biti omogućeno da u svim postupcima participiraju jednako kao osobe koje tu vrstu invaliditeta nemaju.

Povodom Međunarodnog dana osoba sa invaliditetom u Terapijskom vrtu na Adi Ciganliji, održana je akcija sađenja sadnica. Sadnice, donirane od strane "International Finance Corporation", u terapijskom vrtu su posadili korisnici dnevnog boravka za decu i omladinu ometenu u razvoju Čukarica, a mališanima su pomogli član Gradskog veća Darko Božić, predsednik opštine Čukarica Zoran Gajić, direktor JP "Ada Ciganlija" Aleksandar Stamenković i direktor Centra za smeštaj i boravak osoba ometenih u razvoju Rajko Marin.

Inače, povodom 3. decembra pomoćnica poverenice za zaštitu ravnopravnosti Ljiljana Lončarrekla je Tanjugu da su osobe sa invaliditetom u Srbiji vrlo diskriminisane pre svega zbog stava društva koje ih posmatra kroz prizmu invaliditeta, da manje vrede.

Ona je navela da je poverenici pristiglo više desetina pritužbi osoba sa invaliditetom, što je 15 odsto od ukupnog broja pritužbi i dodala da je poseban problem zapošljavanje osoba sa invaliditetom.

"Samo 13 odsto osoba sa invaliditetom je zaposleno. To znači da je njihova nezaposlenost tri puta veća", rekla je Lončar.

Inače, prema Zakonu o profesionalnoj rehabilitaciji i zapošljavanju osoba sa invaliditetom navedeno je da je obaveza svakog poslodavaca koji ima od 20 do 49 zaposlenih da ima zaposlenu i jednu osobu sa invaliditetom.

Prema zakonu, poslodavac koji ima 50 i više zaposlenih dužan je da ima u radnom odnosu najmanje dve osobe sa invaliditetom, a na svakih narednih 50 zaposlenih po još jednu osobu sa invaliditetom.


Izvor:
B92.net
 
Natrag
Top