Prebroje novac i rukom prevrću meso na roštilju

PYC

Član
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
11.506
Zapanjujuće loša higijena pri prodaji hrane u Novom Sadu


Prebroje novac i rukom prevrću meso na roštilju





Izvor: Blic Dinka Maksimović | 02. 04. 2011. - 00:02h | Foto: D. Grubin

NOVI SAD - Prodavac u pekari koji trči iz toaleta i neopranim rukama uzima hleb, zaposleni u grilovima koji istom rukom broje novac i nameštaju pljeskavice na roštilju ili mesari koji ne nose rukavice - tek su neki od primera nehigijene sa kojim se Novosađani susreću na svakom koraku. O razamerama ovakvih “navika” najbolje govore podaci sanitarne inspekcije prema kojima je svaki treći bris sa radnih površina i ruku zaposlenih - pun bakterija.
130741_vojpekari1-fot-d-grubin_f.jpg


Goran Papović, predsednik Udruženja za zaštitu potrošača Vojvodine, kaže da im svakodnevno stižu pritužbe građana, kao i da je do sada nekoliko objekata zatvoreno zbog katastrofalnih uslova čuvanja i služenja namirnica. Sa druge strane, lekari apeluju da svi koji rade sa hranom povedu više računa, jer su upravo oni glavni krivci ukoliko dođe do zaraze.

Bris se uzima sa čistih ruku

Kako kažu u Sanitarnoj inspekciji, kontrole u objektima u kojima se sprema i prodaje hrana su redovne. Prema rezultatima analiza svaki teći bris je neispravan, a reč je samo o onim koji su uzeti radnih površina. Međutim, sporno je koliko je higijena radnika na zadovoljavajućem nivou, pošto se brisevi uzimaju isključivo sa opranih ruku.”Brisevi sa ruku radnika se uzimaju nakon što oni prvo operu ruke - i svi su bili negativni. Mi idemo u redovne kontrole, ali naravno da ne možemo znati šta se dešava svakom trenutku. Svi radnici moraju imati položen higijenski minimim, a ako nemaju sanitarnu knjižicu momentalno im se uručuje rešenje o zabrani rada i sledi prekršajna prijava”, kažu u Sanitarnoj inspekciji.
- Ušla sam pre neko veče u jedan gril koji je, inače, veoma popularan među Novosađanima. Dok sam čekala porudžbinu sa zaprepašćenjem sam posmatrala ženu iza pulta koja je služila meso. Obriše ruke o kecelju, prebroji pare od jedne mušterije, a zatim tim istim rukama lepo utapka pljeskavice po roštilju. Prosto nisam mogla da poverujem! Otišla sam tamo da jedem, jer sam smatrala da bar oni drže do higijene, ali izgleda da se u gradu više nigde ne može jesti bez bojazni da ćeš se nečim zaraziti - priča Ankica Sretić.

Ovakva lokša praksa spremanja i služenja hrane postala je normalna pojava u Novom Sadu. Radnice u prodavnicama koje brišu pod, pa golim rukama seku sir ili salamu, prodavci u poslastičarnicama koji kašiku za sladoled čitav dan drže u prljvoj vodi, mesari koji ne nose ni kape ni rukavice... Uprkos tome što je zakonom propisano da pekari peciva hvataljkom stavljaju na papir ili da papirom uzimaju veknu hleba, u novosadskim pekarama to je retko slučaj.
- U tek dve ili tri pekare u gradu sam video da pecivo služe hvataljkom. U svim ostalim, uzimaju ga golim rukama kojima su pre toga primali, davali i brojali novac ili radili ko zna šta drugo – kaže Novosađanin Dragan Belić.


Prema analizama Instituta za javno zdravlje Vojvodine, jedan od najčešćih uzroka zagađenja hrane je upravo loša higijena.


- Kada je u pitanju kontaminacija hrane koja nastaje usled nepovoljnih higijenskih uslova u objektima i neodgovarajućeg zdravstvenog stanja osoba koje rukuju hranom, onda gotovo da nema pravila koja će vrsta namirnice ili hrane biti kontaminirana.


Ipak, najređe se utvrđuje prisustvo patogenih mikroorganizama, poput koagulaze, stafilokoke ili salmonele – kaže dr Milka Popović, načelnica Centra za higijenu i humanu ekologiju.


Tokom prethodnih mesec dana obavljena je kontrola zdravstvene ispravnosti 231 uzorka namirnica, od čega je šest uzoraka bilo neispravno. U neispravnim uzorcima utvrđeno je prisustvo ešerihije koli i povećan broj saprofitnih mikroorganizama, što upravo ukazuje koliko su radnici skloni nehigijeni.
Goran Papović, predsednik Uduženja za zaštitu potrošača Vojvodine, navodi da je situacija blago rečeno poražavjuća.


- Ne prođe dan, a da ne dobijemo primedbe potorošača na neispravnost namirnica ili na higijenu zaposlenih. Stanje je zabrinjavajuće. Novosađani se susreću sa svim i svačim, od toga da im daju namirnice prljavim rukama, da ne nose rukavice, pa do toga da čuvaju hranu onako kako ni slučajno nije predviđeno. Uz to, moram da kažem da mi imamo vrlo lošu saradnju sa sanitarnom inspekcijom koja je upravo i nadležna za kažnjavanje onih koji ne poštuju propise - kaže Papović.


Prema njegovim rečima, do sada su uspeli da “isteraju” da se zatvori nekoliko objekata.


- Naglašavam da 11. juna stupa na snagu novi Zakon o bezbenosti hrane prema kojem će svi oni kojim se bave ovom delatnošću morati da uvedu visoke standarde u da ispoštuju sve ono što se predviđa. Imaju vremena do tada, a nakon toga ćemo tražiti da se zatvore svi objekti koji se ne budu pridržavali svih propisanih standarda i pravila - upozorava Papović i naglašava da se predviđene mere higijene poštuju maltene samo u velikim marketima, gde su ujedno i češće inspekcijske kontrole.


Dr Jovan Vukadinov, načelnik Infektivne klinike Kliničkog centra Vojvodine, kaže da nehigijena onih koji rade sa namirnicama direktno dovodi do pojedinačnih trovanja, ali i do epidemija.


- Uzročnici trovanja mogu biti razni - od salmonele, stafilokoke, pa do ešerihije koli koja nastaje upravo kada radnik ne pere ruke posle mokrenja. Na primer, meso je odlična podloga za bakterije koje se u njemu razmnožavaju na svakih 20 minuta. Zbog toga, onaj ko radi sa mesom, mora posle svake mušterije obavezno da opere ruke ili da nosi rukavice za jednokratnu upotrebu - kaže dr Vukadinov
 
Natrag
Top