Pravo na nasledstvo imovine

LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
[h=2]PRAVA I RAČUNI KOJI NIKADA NE ZASTAREVAJU
[/h] [h=1]Pravo na nasledstvo imovine[/h] U više navrata smo pisali o zastarevanju potraživanja komunalnih kuća, a ovoga puta ćemo vam predočiti i ono što nikada ne zastareva.Napominjemo da se nećemo baviti delima koja su kažnjiva po Krivičnom zakoniku.


Dokumentacija.jpg


NASLEĐIVANJE

Zakon o nasleđivanju jeste prilično star, s obzirom na to da, uz manje izmene, datira još iz 1995. godine, ali je prilično upotrebljiv i danas.Tako se, u članu 221. stav 1, kaže da pravo pravo naslednika da zahteva zaostavštinu ne zastareva nikad.Uz to se pominje i da se ovim pravom ne dira u pravila o održaju, sticanju od nevlasnika i zastarelosti potraživanja.Navedeno praktično znači da ukoliko naslednici i posle pravosnažno okončanog ostavinskog postupka, ako imaju nova saznanja o zaostavštini, mogu tražiti dopunu ostavinskog postupka uz pružanje dokaza o novim činjenicama.Međutim, ako je umrli imao dužnike i ako je istekao rok potraživanja po ugovorima o dugu, shodno Zakonu o obligacionim odnosima, nemate prava na takva potraživanja. Takođe, nemate pravo da nasledite nekretnine ili pokretnu imovinu za koju se ispostavi da je stečena od nekog ko nije bio zakonski vlasnik ili je sam umrli bio, kako zakon kaže, nevlasnik onoga što se iznosi kao predmet zaostavštine.Još jedna interesantnost ovog zakona jeste to da ako se ispostavi da je umrli imao samo dugove, imate pravo da se odreknete nasleđa (član 223. Zakona). Zapamtite da se ne možete selektivno odreći nasleđa.

POKRETANJE POSTUPKA DEEKSPROPRIJACIJE

Oni koji su se upustili u igranku povraćaja eksproprisane nepokretnosti znaju da do poništaja rešenja o eksproprijaciji ume da protekne i nekoliko desetina godina. Važeći Zakon o eksproprijaciji takođe datira iz 1995. godine, sa izmenom i dopunom 2009. godine. Za one koji tek imaju nameru da krenu u postupakpovraćaj nepokretnosti na kojima tri i više godina korisnik eksproprijacije nije učinio radove zbog kojih ih je eksproprisao (stručno se ovaj pojam naziva „nije priveo nameni“), imaju pravo da pokrenu postupak deeksproprijacije, odnosno poništaja rešenja o eksproprijaciji.Zakon kaže, u članu 36, da je potrebno da prođe najmanje tri godine od pravosnažnosti odluke o naknadi, odnosno od dana zaključenja sporazuma o naknadi.Podsećamo čitaoce da su postupak eksproprijacije i postupak za određivanje naknade za eksproprisanu nepokretnost dva odvojena postupka i neretko se dešava da do pravosnažnosti odluke o naknadi nikada nije došlo ili da postupak nije ni pokrenut. Ali to ne umanjuje pravo bivšeg korisnika ili vlasnika da pokrene postupak deeksproprijacije.Zakon kaže da ukoliko protekne pet ili više godina od pravosnažnosti odluke o naknadi, odnosno od dana zaključenja sporazuma o naknadi,raniji sopstvenik ne može tražiti deeksproprijaciju. I sve ovo samo u jednom članu zakona, oko koga se spori sve do Upravnog suda.

ZASTAREVANJE DUGOVA PO BANKARSKIM KREDITIMA

Ako bi neko i poželeo da se vrate devedesete, onda bi, verovatno, jedini razlog bila činjenica da bi sva dugovanja po kreditima bila obesmišljena, a zatim svedena na nulu i da bismo stanove, opet, mogli da otkupljujemo za male pare. Zakon o obligacionim odnosima, koji uporno od davnih osamdesetih godina prošlog veka odoleva promenama, određuje rokove zastarelosti i za ovu vrstu ugovornog odnosa.Član 372. kaže da potraživanja povremenih davanja koja dospevaju godišnje ili u kraćim određenim razmacima vremena (odnosi se i na mesečna potraživanja) zastarevaju u roku od tri godine od dana dospeća takvih obaveza pojedinačno. Isti rok se odnosi na anuitete koje poznajemo kao „rate kredita“.Ovaj rok se odnosi samo na potraživanja, dok samo pravo iz koga proističu ova potraživanja zastareva za pet godina, računajući od dospelosti najstarijeg neispunjenog potraživanja posle koga dužnik nije vršio davanja. Kada prođe rok od tih pet godina poverilac gubi pravo ne samo da zahteva buduća povremena davanja, nego i povremena davanja koja su dospela pre ove zastarelosti.U slučaju poslovnih banaka registrovanih na teritoriji Republike Srbije, retko se dešavaju slučajevi da se dopusti da prođe ovako dug rok za naplatu potraživanja. Najčešće se to dešava kod preduzeća koja su u stečaju i sa zakomplikovanim imovinskim odnosima.Ne samo za bankarska potraživanja, ovo pravilo važi i za zakupodavce, kao i ostale koji svoja potraživanja naplaćuju godišnje ili u određenim vremenskim razmacima.Kada se već dođe do suda, sasvim je realno da će se kao krajnji rok zastarevanja u pogledu ovakvih vrsta potraživanja uzeti onaj od pet godina. O tome svedoči i veći broj pravosnažnih odluka Vrhovnog suda, kao i odluka Višeg trgovinskog suda.

MESEČNI RAČUNI

Potraživanja naknade za izvršene komunalne usluge koja zastarevaju u roku od godinu dana:

– isporuka električne energije,

– isporuka toplotne energije

– isporuka plina,

– isporukavode,

– dimničarske usluge,

– održavanje čistoće.

Rok od godinu dana ne važi ako vas tuže. Zastarelost se odnosi isključivo u slučaju kada su potrošači domaćinstva.

TV PRETPLATA

Zakonom o radio-difuziji jeste predviđeno da se radiotelevizijska pretplata plaća u svrhu finansiranja delatnosti ustanova radiodifuznog servisa, ali je, takođe istim zakonom, predviđeno da je plaćaju vlasnici, radio i TV prijemnika. Kako se pomenuti prijemnici koriste za prijem programa radio i TV stanica, pa samim tim i programa radiodifuznih servisa od opšteg interesa, onda je ovaj stav člana 379. Zakona o obligacionim odnosima još uvek primenjiv na važeću radiotelevizijsku pretplatu.

IZBEGAVANJE POŠTARA

Posebno napominjemo da je kontraproduktivno mišljenje da sudska rešenja o izvršenju ne treba preuzimati od poštara. Kako je ovo vrsta upravnog spora u kome ako ne primite rešenje onda se, u roku od petnaest dana, ponovo pokušava dostava. Ako ga ponovo ne primite, onda se to rešenje okači na oglasnu tablu suda i tu je izloženo pet dana, posle čega se smatra dostavljenim, bez obzira na to što ste odbili da ga primite.Ukoliko rešenje ne primite, nećete biti u mogućnosti da prigovarate (po novom Zakonu o izvršenju i obezbeđenju, pravni lek se zove „prigovor“). Imate rok od pet dana, od dana dostavljanja da, pisanim putem, sudu pošaljete prigovor. Zakon o izvršenju i obezbeđenju jeste usvojen u septembru prošle godine, ali spada u one zakone koji se imaju primenjivati retroaktivno.Ne zaboravite, nije na sudu da ceni rokove zastarelosti, to morate sami da dokažete. Kada jeu pitanju zastarelost bilo koje vrste potraživanja, neophodno je da znate da se nijednim ugovorom ne može skratiti niti produžiti rok zastarelosti. Takođe su ništavi članovi ugovora ili bilo kakvog drugog pravnog posla po kojima se određuje da zastarelost neće teći neko vreme. Stoga, dobro pazite kakve ugovore potpisujete.

Politika
 
Natrag
Top