Pravilno izlozenje pravoslavne vere

Član
Učlanjen(a)
11.01.2010
Poruka
603
У делу "Вера светих, катихизис источне Православне Цркве", свети Владика Николај Велимировић је на најпотпунији и уједно и најразумљивији начин изложио оно што се сматра учењем наше Православне вере.
Да не би долазило до сумњи, недоумица и погрешно изведених закључака, а посебно не расправа, саблазни и лажних уверавања, то сматрам неопходних, у циљу истинитог излагања наше вере, да свима који ово буду читали буде основа за даље учествовање у животу Цркве, па и на овом форуму.

[FONT=&quot]О ХРИШЋАНСКОЈ ВЕРИ УОПШТЕ[/FONT][FONT=&quot][/FONT]

[FONT=&quot]Шта је хришћанска вера?[/FONT]
[FONT=&quot]Хришћанска вера је Христово знање о најважнијим тајнама бића и живота, које знање људи могу примити само веровањем у Њега, а не својим сопственим напорима.[/FONT]
[FONT=&quot]Које су најважније тајне о бићу и животу о којима само Христос има право знање?[/FONT]
[FONT=&quot]To су:Тајна о невидљивим стварностима: о Богу, о анђелима, о људској души; Тајна о стварању света и његовом свршетку;[/FONT]
[FONT=&quot]Тајна о непрестаном Божјем вођењу човека и човечанства одређеном циљу, a пo Његовој премудрости и сили;[/FONT]
[FONT=&quot]Тајна о човековом греху и паду и о његовом спасењу кроз боговаплоћење;[/FONT]
[FONT=&quot]Тајна о царству Божјем као крајњем циљу човековог земаљског живота и о правом путу који води томе циљу, тј. о понашању човека према себи, према ближњем и према Богу.[/FONT]
[FONT=&quot]Тајна о васкрсењу из мртвих, о последњем суду и о вечном животу.[/FONT]
[FONT=&quot]Нису ли и неки други верски учитељи, мислиоци и философи покушавали да објасне ове тајне?[/FONT]
[FONT=&quot]Јесу многи од њих. Али то су чинили само својим ограниченим људским снагама, размишљањем и упорним студирањем о свету и људској природи. Сви су се њихови покушаји свршавали претпоставкама и различитим теоријама чисто супротним једна другој.[/FONT]
[FONT=&quot]У чему се онда састоји преимућство Христовог знања над њиховим?[/FONT]
[FONT=&quot]У преимућству Христа као очевица. Он сведочи: „Ја говорим што сам видео“ (Јован VIII, 38), и опет: „Нико није узишао на небо осим онога који је сишао с неба, Син Човечји који је на небу“ (Јован III, 13). Верским учитељима свога времена, Он је рекао: „Ви сте одоздо, a ja сам одозго; ви сте од овог света, a ja нисам од овога света“ (Јован VIII, 23). Старешини израиљском је рекао: „3аиста, заиста ти кажем: говорим оно што знам и сведочим оно што сам видео“ (Јован III, 11). И опет: „Ја сам хлеб (живота) који је сишао с неба“ (Јован VI, 41). И много другог из те области Он је говорио ауторитетом једног очевица о свим тајнама неба и земље, тако да су се људи дивили Његовој науци, јер „никад човек није тако говорио као овај човек“ (Јован VII, 46).[/FONT]
[FONT=&quot]Заиста, и у свакидашњем животу ми више верујемо очевицу него неком теоретичару или философу. Али постојали су и други верски учитељи који су тврдили да су своје учење примили од појединих анђела. И анђели су очевици великих тајни. Шта да мислимо о томе?[/FONT]
[FONT=&quot]Тачно је да је понекад Бог слао своје анђеле појединим људима да их науче и да руководе њима. Али чешће су људи доживљавали лажна виђења, тј. зле духове приказане у облику анђела. Поред тога, Христов случај је сасвим друкчији. Њега нису учили нити Њиме руководили анђели. Напротив, Он је заповедао анђелским војскама и изгонио зле духове из људи. Анђели су My служили, а демони су стрепили пред Њим.[/FONT]
[FONT=&quot]Треба ли у овом случају да мислимо да је хришћанска религија изнад свих осталих религија у свету?[/FONT]
[FONT=&quot]Хришћанска вера се не би могла ни упоређивати с другим религијама, и, строго говорећи, не би ни требало називати је „религијом“ у паганском смислу ове речи. Јер, она није једна религија међу другим религијама, она је ВЕРА У ХРИСТА И ХРИСТОВО ОТКРИВЕЊЕ. Она је лично, јединствено и потпуно откривење Бога људима ради њиховог просвећења и спасења. Друго откривење од Бога више неће бити дато, и поред Исуса Христа други Месија не може бити очекиван све до краја света.[/FONT]
[FONT=&quot]Шта онда треба да мислимо о неким савременим покушајима да се хришћанска вера изједначи са свим осталим религијама?[/FONT]
[FONT=&quot]Ти су покушаји погрешни и то је опасан експеримент. Јер „Бог се не да ружити“ (Гал. VI, 7), нити се крв Сина Божјег може изједначити с мастилом књижевника. Иако смо ми као чланови старе Источне цркве снисходљиви према сваком људском бићу, нама је строго забрањено да упоређујемо од Бога нам предану откривену истину са религијама и философијама које су створили људи.[/FONT]
[FONT=&quot]Којим средствима да се боримо против покушаја таквог изједначавања?[/FONT]
[FONT=&quot]У првом реду продубљивањем нашег знања о нашој православној вери, практиковањем вере у свакидашњем животу, удубљивањем у њу, као што научник продубљује откривену чињеницу. Друго, племенитим и мудрим напорима — никада силом — да се људи уздижу од нижих и најнижих ступњева веровања према висини наше савремене вере, уместо да се савршено спушта и меша с несавршеним ради неке погодности.[/FONT]
[FONT=&quot]Зашто нашу веру зовемо живом вером?[/FONT]
[FONT=&quot]Стога што су ВЕРА и ЖИВОТ неодвојиво спојени као узрок и последица. Господ Исус је рекао: „Ко верује Сина (Божјега) има живот вечни, а ко не верује Сина неће видети живота, него гнев Божји остаје на њему“ (Јов. III. 36). Такође je peчено: „Праведник ће живети од вере“. (Јевр. X, 38).[/FONT]
Књигу у целини, у ворд формату, која има 60-ак страна, можете преузети путем следећег линка са мог 4sharea
4shared.com - document sharing - download Sv. vladika Nikolaj - Vera svetih.doc
 
Član
Učlanjen(a)
14.10.2009
Poruka
434
Simbol Vere

SIMVOL VERE
22. Januar 2010

Verujem u jednog Boga, Oca, Svedržitelja, Tvorca neba i zemlje i svega vidljivog i nevidljivog.


Prvi član Simvola Vere: postoji samo jedan istiniti Bog koji je svudaprisutan, nepromenljiv, neograničen, sveznajući, večan, bespočetan i beskrajan, duhovan i besmrtan, svemoćan, savršeno dobar, savršeno pravedan. On je stvorio, Svojom Silom i Premudrošću, sve nevidljivo (nebo) i sve vidljivo (zemlja).


I u jednog Gospoda Isusa Hrista, Sina Božjeg, Jedinorodnog, od Oca rođenog pre svih vekova; Svetlost od Svetlosti, Boga istinitog od Boga istinitog, rođenog, ne stvorenog, jednosušnog sa Ocem, kroz koga je sve postalo;


Drugi član: ISUS znači SPASITELJ (došao je da spasi ljude od Satane, greha i smrti), HRISTOS znači POMAZANIK (Car, Sveštenik, Prorok). On je jedini Sin Boga Oca, koji je rođen, a ne stvoren, što znači da je istog bića kao i Njegov Otac. Iz ovoga slede ostale Njegove osobine, tj. Svetlost od Svetlosti (pošto je Otac Svetlost, logično je da i Sin bude Svetlost), Bog istiniti od Boga istinitog. I sam Gospod Isus Hristos kaže: “Ja i Otac smo jedno ” (Jovan 10;30). Kroz Njega je Otac stvorio sve stvari koje su stvorene na nebu i zemlji.


Koji je radi nas ljudi i našega spasenja sišao s nebesa, i ovaplotio se od Duha Svetoga i Marije Djeve i postao čovek;


Treći član: radi spasenja ljudi Sin Božji privremeno napušta Carstvo Nebesko i silazi na zemlju, ovaploćuje se (plot - telo, ovaplotiti - oteloviti, obući telo), tj. uzima ljudko telo i ljudsku dušu, postaje čovek, ali savršeni čovek bez greha i poroka, kakvi su bili prvi ljudi u Raju, pre svog grehovnog pada. On se ovaplotio tako što Ga je Presveta Djeva Marija začela na natprirodan način, silom Svetog Duha, i potom rodila,tako su u Njemu sjedinjenje dve prirode, božanska i ljudska. On je Bogočovek, tj. i Bog i čovek su rođeni u jednoj ličnosti, a Presveta Djeva Bogorodica. Ona se još naziva i Prisnodjeva, zato što je bila djeva pre, za vreme i posle rođenja Isusa Hrista. Ostala je Djeva zauvek.


I Koji je raspet za nas u vreme Pontija Pilata, i stradao i pogreben;

I Koji je vaskrsao u treći dan po Pismu;

I Koji se uzneo na nebesa i sedi s desne strane Oca;

I Koji će opet doći sa slavom, da sudi živima i mrtvima, njegovom Carstvu neće biti kraja.



Četvrti, peti, šesti i sedmi član: On prinosi Sebe kao nevinu žrtvu i umire na najsuroviji način ne za Svoje grehe, pošto ih nije imao, već za grehe ljudskog roda od Adama na ovamo. Posle tri dana, kao što je i prorekao vaskrsava iz mrtvih i pobeđuje smrt, da bi ljudima darovao večni i besmrtni život kod Boga. Posle četrdeset dana Uznosi se na nebo. Time se završava Njegova misija spasenja ljudi, On se vraća u Carstvo Nebesko odakle će ponovo doći da sudi svim ljudima, živima i mrtvima, i svim bićima.


I u Duha Svetog, Gospoda, životvornog, Koji od Oca ishodi, Koji se sa Ocem i Sinom zajedno poštuje i zajedno slavi, Koji je govorio kroz proroke.


Osmi član: Sveti Duh je treće lice Svete Trojice, koji su isti po suštini a različiti po licima, te se zato i On kao i Otac i Sin naziva Gospod, i zajedno sa Njima poštuje i slavi. I On jeIstiniti Bog od Istinitog Boga, On ishodi od Oca, ne rađa se kao Sin. Naziva se životvorni jer bez Njega nema stvarnog života ni na nebu ni na zemlji.


U jednu, svetu, sabornu i apostolsku Crkvu.


Deveti član:Crkva je Bogom ustanovljena zajednica ljudi, ujedinjenih verom u jednog Boga, Svetim tajnama, zakonom Božjim i crkvenom upravom. Njen osnivač je Gospod Isus Hristos (On je rekao:“Sazidaću Crkvu Svoju i vrata adova neće je nadvladati” (Matej 16;18)). Ona je jedno duhovno telo sa jednom glavom, Isusom Hristom , i Duhom Svetim koji boravi u njoj, te zato možemo verovati samo u jednu Crkvu. Sveta je zato što je osvećena svetošću njenog Osnivača, Njegovim rečima, delima i žrtvom, i zato što je njen cilj da osveti ljude, kao i zato što kroz celu istoriju daje mnogo svetih i mučenika. Saborna je jer se obraća celom čovečanstvu. Nazivamo je apostolskom jer je očuvala duh, učenje i rad Hristovih apostola, koje je On izabrao i kojima je dao vlast da govore i rade u Njegovo ime.


Ispovedam jedno krštenje za oproštenje grehova.


Deseti član: Krštenje je Sveta tajna kojom se postaje član Crkve. To je Sveta tajna koja se vrši samo jednom, zato se u Simvolu Vere kaže jedno krštenje. Ovom Svetom tajnom čovek se oslobađa praroditeljskog greha (praroditeljski greh se prenosi sa generacije na generaciju kroz celu ljudsku istoriju od Adama do danas, zato se još naziva i nasledni greh.), kao i svih ostalih ličnih grehova koje je počinio do tog trenutka (ovo se odnosi na odrasle osobe, deca osim praroditljskog ne poseduju druge grehove). Ostale Svete tajne nisu navedene u Simvolu Vere zato što kroz Krštenje dobijamo Blagodat od Duha Svetoga i postajemo hrišćani, i tek posle toga možemo pristupati ostalim Svetim tajnama, drugi razlog je taj što je u vreme sastavljanja Simvola Vere bilo spora između svetih otaca i jeretika oko nekih pitanja vezanih za ovu Svetu tajnu.


Čekam vaskrsenje mrtvih.

I život budućeg veka. Amin.



Jedanaesti i dvanaesti član: Kod drugog Hristovog dolaska, posle kraja sveta dogodiće se sveopšte vaskrsenje mrtvih (duše umrlih dobiće nova, nepropadljiva, duhovna tela, a tela onih koji tada budu živi u tren oka će se pretvoriti iz prirodnih, propadljivih tela u duhovna) i tada će nastupiti Strašni (Poslednji) sud na kome će se pravednicima odrediti večno blaženstvo, a grešnicima večna muka.



Za opširnije obrazloženje pročitajte knjigu Svetog Nikolaja Velimirovica "Vera Obrazovanih ljudi"

Izvor:prijateljBoziji.com

Molim Vas (Pravoslavci), ako imate vremena pogledajte klip YouTube - Символ вере - Simvol vere ja sam se odusevio
 
Član
Učlanjen(a)
11.01.2010
Poruka
603
о тражењу бога
старац силуан

старац је имао једну посебну мисао, наиме, да бога може истински тражити само онај ко га је једном познао и затим изгубио. био је убеђен да сваком тражењу бога претходи извесно осећање бога.
бог над човеком не врши никакво насиље, већ стрпљиво стоји код човековог срца и смирено чека док се оно не отвори.
бог сам тражи човека пре но што човек тражи њега, и када се, ухвативши погодан тренутак, јави човеку, тек тада човек у извесној мери упознаје бога. тада он почиње да тражи бога, који се скрива од срца. старац је говорио:
“како ћеш тражити оно што ниси изгубио? како ћеш тражити оно што уопште не познајеш? душа, пак, зна господа, и зато га и тражи.”
вера - темељ
вера је једини благословени темељ живота личног и живота друштвеног и уређења државног. (св. николај жички)

слобода
слобода која искључује сваку могућност да погазимо добро - јесте савршена и божанска. (св. филарет московски)

слобода златна
као чисто платно даје се слобода људима; када је људи упрљају, морају је прати сузама и крвљу. јер слобода или је чиста или никаква. или златна слобода, нераздвојна од часног крста, или никаква. (св. николај жички)
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
14.10.2009
Poruka
434
1. Ako si Pravoslavan, zivi po Bozijim zapovestima, veruj potpuno u ucenje Pravoslavne Crkve, citaj Sveto pismo i moli se Bogu svaki dan, jer tako Bog hoce.

2.Ako si Pravoslavan prisustvuj Bogosluzenju svake nedelje i praznika, staraj se za red i odrzavanje tvoje Crkve, propustis li to zbog nemara, lenjosti, ustrucavanja ili straha, postideces se pred Bogom i Andjelima Hjegovim.

3. Ako si Pravoslavan ispovedaj se pred svako pricesce (pa i cesce), a pricescuj se bar uz cetiri belika posta, da bi imao zivot vecni.

4.Ako si Pravoslavan, postuj Svetu Bogorodicu, jer to Bog hoce, a Slavu svoju krsnu ne smes zameniti rodjendanom, "danom primanja" ili kakvom slicnom svetkovinom, jer Bog je divan u svetiteljima svojim, a ne u obicajima ljudskim. Krsnu slavu dostojno proslavljaj bez pijanke i suvisne gozbe.

5.Ako si Pravoslavan, ne stupaj u brak bez Bozijeg blagoslova, jer je brak sveta tajna, Bogom ustanovljena.

6. Ako si Pravoslavan, ne zabranjuj krstenje i veronauku deci svojoj, jer je takvih carstvo nebesko.

7. Ako si Pravoslavan, ne izgovaraj ruzne reci, ne proklinji, ne pijanci, ne psuj, ne huli na Boga, ne ismevaj svetinju, jer nece biti prav pred Bogom ko to cini.

8. Ako si Pravoslavan, ne bavi se vracanjem, gatanjem, spiritiziranjem i uopste sujeverjem, jer je gad pred Bogom ko to cini.

9. Ako si Pravoslavan, ne citaj sektaske (jereticke) knjige i protivverske knjige, jer takva nauka nije ni bozija ni delotvorna.

10. Ako si Pravoslavan,postuj Svestenika kao slugu i vesnika Bozijeg, i nezatvaraj pred njim vrata doma svoga, da nebi time odbacio od sebe i svoje kuce blagoslov i mir Boziji.

Izvor: knjiga Sta ce skoro biti
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
08.05.2010
Poruka
156
Želim se zahvaliti Kalista na ovoj temi,zaista je potrebno posegnuti za Katahizisom..jer se ovde na forumu svašta može sresti..nije to opasnost za one koji znaju Katahizis Istočne Pravoslavne Crkve,nego za onu braće i sestre koje ne znaju..Od nedavno sam na forumu i zatečena sam koliko ima sektaša,Bog dušu da im prosti,i koliko su "potkovani"..starim zavetom...i nekom praznom filozofijom i mogu zavesti na pogrešan put ,svaku lepu temu su u stanju da preokrenu..da blate da se svađaju..nema te lepe atmosvere koja bi trebala da provejava kad se dođe na forum...u nekoliko navrata sam i ja citirala našeg Vladiku Nikolaja Velimirovića jer je on srpski Zlatoust..koji je sve tako lepo i jasno rekao...
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Želim se zahvaliti Kalista na ovoj temi,zaista je potrebno posegnuti za Katahizisom..jer se ovde na forumu svašta može sresti..nije to opasnost za one koji znaju Katahizis Istočne Pravoslavne Crkve,nego za onu braće i sestre koje ne znaju..Od nedavno sam na forumu i zatečena sam koliko ima sektaša,Bog dušu da im prosti,i koliko su "potkovani"..starim zavetom...i nekom praznom filozofijom i mogu zavesti na pogrešan put ,svaku lepu temu su u stanju da preokrenu..da blate da se svađaju..nema te lepe atmosvere koja bi trebala da provejava kad se dođe na forum...u nekoliko navrata sam i ja citirala našeg Vladiku Nikolaja Velimirovića jer je on srpski Zlatoust..koji je sve tako lepo i jasno rekao...
Mislim da nisi u pravu što se tiče tvoje ocjene atmosfere na Forumu. Atmosvera na Forumu, gledano u cjelini, je vrlo dobra. Ima nekolicina članova koji malo "mute" atmosveru, ali je oni nisu u stanju do kraja zamutiti.
S druge strane, ovo je forum a ne klub istomišljenika. Sasvim je normalno da ljudi iznose slobodno svoja mišljenja i svoj pogled na život i svijet, kao što je isto tako normalno, da se ta mišljenja razlikuju. To treba prihvatiti.
 
Član
Učlanjen(a)
08.05.2010
Poruka
156
Mislim da nisi u pravu što se tiče tvoje ocjene atmosfere na Forumu. Atmosvera na Forumu, gledano u cjelini, je vrlo dobra. Ima nekolicina članova koji malo "mute" atmosveru, ali je oni nisu u stanju do kraja zamutiti.
S druge strane, ovo je forum a ne klub istomišljenika. Sasvim je normalno da ljudi iznose slobodno svoja mišljenja i svoj pogled na život i svijet, kao što je isto tako normalno, da se ta mišljenja razlikuju. To treba prihvatiti.
Potpuno te razumem kao domaćina da želiš da svako ko dođe da se lepo oseća.to je želja svakog dobrog domaćina.Ja kao neko ko je tu od nedavno kažem iskreno drugo je različito mišljenje a drugo kinjenje svađalački ton..prepucavanje..osporavanje i nikakva želja da se konstruktivno na neku temu razgovara,,,pogledaj bolje pa ćeš i sam videti..ovo je dobronamerna kritika jer želim da budem tu..da čujem pametnih stvari..da naučim..da se zabavim....moram reći da se trudiš da održiš red ali teško je..pozz
 
Član
Učlanjen(a)
06.06.2010
Poruka
320
Katahizis? bravo! :vorred:
Krsten sam u SPC i samim tim sam clan ove verske zajednice kako kulturoloski, tako i duhovno. Ovim putem cu izneti neka svoja vidjenja i neslaganja sa "pricom"
zaista je potrebno posegnuti za Katahizisom..jer se ovde na forumu svašta može sresti..nije to opasnost za one koji znaju Katahizis Istočne Pravoslavne Crkve,nego za onu braće i sestre koje ne znaju..
Potrebno je ukljuciti svest i izuciti reci upucene onoga koji je stvorio tebe , mene i sve ostalo! AKo ti treba neko ili nesto da razumes Bibliju onda svaka cast.
Katahizis? Extraaa :vorred:
Katahizis si razumela a Bibliju nisi ? :dntknw:
Dokle cete ozbiljni ljudi dozvoljavati sebi da razmisljate tudjom glavom ? :vorred:

Hriscanske konfesije su odavno upale pod veliki uticaj raznoraznih. Propovedaju sve i svasta a ponajmanje Hriscanstvo!
Ostalo je jos malo jezgrovitog oko SPC,deo jevrejske i muslimanske zajednice koje se najblize vodi Bozijim nacelima.
Ali daleko smo i mi kao takvi od izvornog ucenja i nacina zivota.

Procitajte sta sam nasao na wikipediji :
"Hrišćanstvo ili kršćanstvo je abrahamska, monoteistička religija zasnovana na životu i učenjima Isusa iz Nazareta kako su predstavljeni u Novom zavetu"
Ko bre ovo pise ?
! Sta je ovo ?!
Ko se sa kim ovde poigrava i zaludjuje?!
Strasno...:vorred:
..jer se ovde na forumu svašta može sresti..nije to opasnost za one koji znaju Katahizis Istočne Pravoslavne Crkve,nego za onu braće i sestre koje ne znaju..Od nedavno sam na forumu i zatečena sam koliko ima sektaša,Bog dušu da im prosti,i koliko su "potkovani"..starim zavetom...i nekom praznom filozofijom i mogu zavesti na pogrešan put ,svaku lepu temu su u stanju da preokrenu..
Cek da stavimo te tvoje misli na proveru...

Sta su sekte ?
Nisam siguran da ces mi dati objasnjenje dok se ne konsultujes sa "svestenstvom" pa cu biti ljubazan da dam svoje vidjenje tog pojma.

-Sekta je ranije bila neki nedefinisan pojam za jednu manjinsku grupu koja bi dolazila u konflikt sa vecinom.
-U srednjem veku pojam se razvio u izraz za jereticke grupe koje su se odvajale od vecinske Crkve.
-U moderno doba se pod sektama najceshce podrazumevaju zatvorene verske grupe, odnosno kultovi.
-Sekte se smatraju za verske zajednice koje zloupotrebljavaju i iskrivljuju zvanicnu religiju
-Organi u sluzbi bezbedonosni su odredili kriterijume na osnovu kojih bi mogli da ih svrstaju pod tim nazivom.

Kriterijumi su: mentalna destabilizacija, prekomerni finansijski zahtevi, izolovanje clanstva od drushtva, ugrozavanje fizickog i psihickog zdravlja, uvlacenje dece u svoje redove, izrazavanje manje ili vishe antisocijalnog stava, sukobljavanje sa redom i zakonom, znacajniji pravni sporovi, izbegavanje zakonskih obaveza i pokushaji infiltriranja u drzavne organe.
To je to . I ?
Ko ti spada pod sektasa ovde ? :dntknw:

Da se vratim na temu

Sto nekog nisi uputila na Bibliju umesto na katahizis ?
Koje su validnije ?
Ako bi morala da izaberes, koju bi izabrala i koju smatras "prvom rukom" ?
Bog kaze :" Trazi i dace ti se" i " "Izgibe narod moj jer je bez znanja" a pojedino svestenstvo vas uci "samo ti je vera bitna" ! Sta ce ti znanje. Ne treba da znas, mi smo ucili skole i znamo i za vas. I mislicemo umesto vas.
Vase je SAMO da verujete.

Zapitaliste li se ikad zasto tako uce ?
Da bi mogli kojestarije da vam utrape kao Bozije reci i pouke! Eto zasto!
Zna tvorac ljudsku prirodu i povodljivost i zna koliko je praznu casu lako napuniti kojestarijama satanistickim.
Zato i rece Bog ono sto rece.:vorred:

...da blate da se svađaju..nema te lepe atmosvere koja bi trebala da provejava kad se dođe na forum...u nekoliko navrata sam i ja citirala našeg Vladiku Nikolaja Velimirovića jer je on srpski Zlatoust..koji je sve tako lepo i jasno rekao...
Da pojasnimo nesto i oko ovoga "blacenje" i "svadjanje"
Ovo sto si ljude koje ne razumes nazvala sektasima, to je blacenje.
Takvi su spalili Galilio Galilea. Veruj da te ne lazem ! Zemlja okrugla ? Spalite ga!

Blacenje je izraz koji mi iz istog govornog podrucja koristimo kao sinonim za neosnovane uvrede i optuzbe!
Ako ti imas suprotan stav, slobodno ga iznesi :roll:

Dakle, ja sam malo pre rekao da je SPC jedna od retkih verskih zajednica koja nije totalno ogrezla u satanizam. To je bila pohvala.
A sad cu da je kudim, zato sto mi se moze i zato sto mi istina nalaze da iznesem ono sto nije pravo i sto smatram pod istinski greh, obmanu i satanizam koji je veoma prisutan u nasoj verskoj zajednici.
Krenulo je nizbrdo od prvog sabora pa do dana danasnjeg.
O obozavanju svetaca OVDE ---> http://serbianforum.org/religija/9124-obozavanje-svetaca-5.html#post396586
O ikonama OVDE ---> http://serbianforum.org/religija/226-budizam-12.html#post376145
O Crkvi OVDE --->http://serbianforum.org/religija/49160-crkvenost-kao-merilo-poboznosti.html#post396399

Popovi uce decu na veronauci da im arhangel Mihailo odredjuje gde ce otici nakon smrti (pakao ili raj)
Da li je to normalno ?To nije satanizam ?
Ne postoji u Bibliji Pakao ni Raj! Nema prstenova pakla i raja kao u romanu "Bozanstvena komedija " Dantea Aligijeria
Ne postoje u Bibliji slavljenje slava
Ne postoji u bibliji namenjivanje mrtvima
Ne postoji u bibliji deo gde se kaze da se nocu vrse liturgije

Ne postoji u bibliji da ljudi umiru i idu na "nebo" kao ni to da znaju upokojeni sta se desava u ovom nasem svetu nakon njihovog upokojena - u snu su !
Ne postoji u bibliji da je Isusova majka Marija voznesena
Mirotocive ikone, raznorazni energetski krugovi, cudotvorna isceljenja nasih posvecenih blazenopocivsih ljudi, pojavljivanje istih medju ljudima u vidu prikaza, duhova, itd itd... su sve demonska nedela.
A oni koji u to veruju ? Neuki ljudi sa veoma slabom verom!
Oni veruju ali u sta varuju ? U koga?:vorred::dntknw: Ko nema elementarno teolosko znanje , lako se da izgubiti i zbuniti u svom neznanju a neretko od strane zlih i izmanipulisati.:vorred:
Ovo nije blacenje, ovo su cinjenice! Koga vredja istina, to je njegov problem!

Da zavrsim sa onim oko "svadje"
Niko se nije ni u jednom trenutku svadjao sa tobom Seherezada.
Ti si dobronamerne zamerke primila kao napad na tvoju licnost i delo.
To je tvoja nesigurnost.
Verujem da znas sta radja nesigurnost kod ljudi a nadam se da znas i sta sve moze da prouzrokuje.
Toliko o tome....
Хришћанска вера је Христово знање о најважнијим тајнама бића и живота, које знање људи могу примити само веровањем у Њега, а не својим сопственим напорима.
Veoma zanimlivo ucenje koje je u suprotnosti sa Bozijim : "Trazi i dace ti se"
Које су најважније тајне о бићу и животу о којима само Христос има право знање?
To су:Тајна о невидљивим стварностима: о Богу, о анђелима, о људској души; Тајна о стварању света и његовом свршетку;
Iscitao sam dosta njegovog pisanija i ne spori mu se kvalitet kako filozofski tako ni sam spisateljski. Ali u njegovom tumacenju Biblije su "zasluzne" pojedine struje.
Da bi se kompletan njegov stav sagledao realno i valjano, pametno je prouciti i njegovu biografiju.yes3
"Тајна о невидљивим стварностима"- zanimljivo :roll:
"о Богу, о анђелима, о људској души" - Koliko nam je rakao- znamo, ono sto nije, ne znamo.
"Тајна о стварању света и његовом свршетку" - Tajna bese mozda kao nesto naucno nedokazivo u njegovo vreme ali ne i danas.
Za nastanak imamo naucnih dokaza kao i modele po kojima mozemo da ih objasnimo.A sto se kraja tice, mozemo da naslucujemo ali dan kao dan ne znamo.
Naravno da je sve u Bozjim rukama. To niko ne spori.

Zanimljivo je koliko Nikolaj Velimirovic kao veoma ucen covek koristi nebrojano puta rec TAJNE.
Biblija je pisana da coveku bude jasna Bozija rec upucena njima a Velimirovic ga iskomplikova
sorry.

Bilo bi lepo da napisete i nesto iz biografije svetog vladike Nikolaja Velimirovica.
Napisite da je prvo zeleo da upise vojnu akademiju pa da se nakon odbijanja upisao na Bogosloviju.
Napisite da je bio u zarobljenistvu i gde je premesten nakon zatvora u manastiru kod Panceva.
Voleo bi da napisete i to da je bio okoreli antisemit, verski netolerantan (iako je zeleo da suruje sa rimokatolicima) i da ga je Adolf Hitler odlikovao 1937/8 ( nisam siguran) a kasnije ga je Velimirovic uporedjivao sa Svetim Savom
:dntknw:
Ima toga josh ali drugom prilikom.

Naravoucenije bi bilo : Pa i nije sve bash CRNO I BELO ...
 
Učlanjen(a)
08.02.2009
Poruka
3.957
Želim se zahvaliti Kalista na ovoj temi,zaista je potrebno posegnuti za Katahizisom..jer se ovde na forumu svašta može sresti..nije to opasnost za one koji znaju Katahizis Istočne Pravoslavne Crkve,nego za onu braće i sestre koje ne znaju..Od nedavno sam na forumu i zatečena sam koliko ima sektaša,Bog dušu da im prosti,i koliko su "potkovani"..starim zavetom...i nekom praznom filozofijom i mogu zavesti na pogrešan put ,svaku lepu temu su u stanju da preokrenu..da blate da se svađaju..nema te lepe atmosvere koja bi trebala da provejava kad se dođe na forum...u nekoliko navrata sam i ja citirala našeg Vladiku Nikolaja Velimirovića jer je on srpski Zlatoust..koji je sve tako lepo i jasno rekao...
Da znas da si u pravu od ovih sektasa jedva da mi bibliski hriscani koji sluze pravome Bogu,a ne nekim velimrovicima koji su pusili do turci do kraja zivota i dobili odlikovanja od Hitlera zbog ocuvanja nemackog groblja i koji je rekao za Hitlera da njegova nacionalna politika je najbliza politici save nemanjica,najezim se,od takvog bezumlja i lazne religioznosti.
 
Član
Učlanjen(a)
14.10.2009
Poruka
434
Da znas da si u pravu od ovih sektasa jedva da mi bibliski hriscani koji sluze pravome Bogu,a ne nekim velimrovicima koji su pusili do turci do kraja zivota i dobili odlikovanja od Hitlera zbog ocuvanja nemackog groblja i koji je rekao za Hitlera da njegova nacionalna politika je najbliza politici save nemanjica,najezim se,od takvog bezumlja i lazne religioznosti.

Коме и зашто смета Свети Николај србски?


После Светог Саве, Јустина Поповића, Милоша Црњанског, Драгољуба Михаиловића и Николе Тесле (дакле, архиепископа, духовника, књижевника, војсковође и научника), ево још једног темата за који би се са пуним правом могло рећи да је посвећен једном српском националном генију, и то не „обичном генију“, већ личности која је у свом делу синтетизовала и целовито изразила све оно што представља српско национално биће. Ако је геније, по речима великог руског мислиоца Ивана Иљина, „човек који говори речи у име народа пред Богом“, онда је Свети Николај Српски онај Србин који је у име нашег народа рекао све што је требало Богу рећи.

Од првог броја часописа „Двери српске“ па до данас, он је тај путовођ, тај идеал, којим се руководимо. Без његових мисли шта бисмо знали и како радили? Имамо много јунака Српског Завета, али нико није до те мере јасно и гласно изразио српску душу, дао начела и смернице нашег родољубља, одговорио на сва вечито актуелна друштвена питања, као Свети Николај.

Зато смета. Јер је поставио сва питања и дао све одговоре. Јер је данас најчитанији писац међу Србима. Јер се о њему праве позоришне представе и филмови. Јер се на његове текстове снимају музичке композиције. Јер га Срби воле, слушају, следе и подражавају. Јер је опасно кад су Срби сабрани око једног заједничког идеала.

Смета владика Николај јер се не да објаснити како је једна „провинцијална појава“, каквим га желе представити паланчани философије, имао два доктората на „њиховом“ Западу (о чему они могу само да сањају), да је једног таквог Србина долазило да слуша на десетине хиљада Британаца или Американаца (о чему они не могу ни да сањају), који је био почасни доктор престижних америчких универзитета, а поводом чије је смрти саучешће српском народу изјавио Амерички конгрес.

Смета владика Николај јер, по сведочењу најумнијих и најугледнијих странаца, спада у ред највећих интелектуалаца које је свет дао у 20. веку. Зар он није једини Балканац који говори на прослави 600-годишњице Шекспира у Великој Британији, међу неколико највећих умова света? Откуда он тамо? Зар он није први не-англиканац који беседи у цркви Светог Павла у Лондону? Како је стекао ово поверење? Зар он није први који проповеда црнцима у Њујорку, а они, у знак захвалности, када је следећи пут дошао дочекују га са српском химном и заставом? Који други белац је то успео? Зар он пријатељ са чувеним индијским песником Рабиндранатом Тагором, и са католичким бискупом Џорџом Белом, и са више високих америчких политичара? Чиме је то заслужио? Зар он слављен и прослављен као Свети човек од многих других Православних цркава, далеко пре Српске? Шта су то у њему видели други?

Због свега тога владика Николај смета. Када бисмо данас хтели да изађемо у свет са неким великим именом, са неким великим угледом у томе истом свету, са ким бисмо изашли? Имамо ли поред Николе Тесле и владике Николаја другу величину светских размера, а да то не кажемо ми већ други?

Такву личност, која је наш понос пред другим народима, већ читав један век бесомучно нападају одређени београдски кругови. Али историја напада је истовремено и историја одбране Светог Владике од свих ових напада, велика епопеја сведочења истине о српском народу, његовој Цркви и његовим великанима.





Историја напада и одбране



Свети Николај Српски је највише нападана личност у српској историји. А лепеза тих напада је невероватна: народни издајник, фашиста, нациста, енглески агент, масон, сарадник окупатора, верски фанатик, философ паланке, брутални Балканац... У нападу на њега сабрали су се немачки нацисти, југословенски комунисти, хрватске усташе и српске новодемократе – „грађани“ Новог доба. Напади не престају, а вероватно ће и расти како се подиже и расте светитељски култ владике Николаја.

Једна од првих одбрана Светог Владике од напада изашла је из пера о. Јустина Поповића, који је још тада (1939) рекао оно што је остало константа до наших дана: „Преосвећени владика Николај је оно што је данас најглавније у Српској цркви. – Нема сумње, Свети владика Жички данас оличава и синтезира собом сву нашу светосавску народну проблематику и прагматику. Све наше народне проблеме он светитељски богонадахнуто решава са народом и из народа. Сви се ти проблеми корене у светосављу, из њега испредају и у њега упредају. Зато је Преосвећени Николај у нашој бурној данашњици постао личност око које се диже или пада, диже – све што је светосавско и народно, пада – све што је супротно. Због његовог светосавског подвижништва Господ га је одредио да многе подигне и обори у роду српском. Он је постао знак против кога се говори, камен спотицања: ко на њега падне разбиће се, на кога он падне разбиће га. Зато се данас у нашој Цркви ништа не може без њега, а још мање – против њега (Пастирски глас, бр. 2, Крагујевац, 20. март 1939, стр. 2).


Исти закључак изводи и јеромонах Атанасије Јевтић, ученик архимандрита Јустина Поповића, скоро пола века касније: „Николајевог духовног утицаја у српском народу боје се и данас многи, и то је по нама једини прави разлог непрестане хајке на њега“ (Православље, 1. септембар 1986).

Овоме је тешко шта додати и данас, када су се напади само намножили, од тренутка када су у Отаџбину враћене светитељеве мошти.



Izvinjavam se za spam, ali doticni gospodin je prvi poceo + vredja.
 
Poslednja izmena od urednika:
Natrag
Top