Pravilna nega je leti najvažnija

Učlanjen(a)
08.02.2009
Poruka
5.533
Pravilna nega je leti najvažnija
Saveti koji će sačuvati kožu i kosu od štetnog zračenja
06.07.2009. - 05:00 | Autor: CDC/MA | Foto:northfoto

Ništa lepše od morskih talasa i blistavog, plavog neba. Sunce i slana voda, međutim, mogu štetno da deluju na kožu i kosu. Otkrivamo vam kako da ih sačuvate od stresa kojem su izložene tokom leta.

nega-x.jpg


Da li je zreloj koži potrebna krema sa jačim zaštitnim faktorom?
Tokom vremena koža postaje sve tanja, osetljivija i podložnija promenama (pigmentne mrlje). Sredstva za zaštitu od sunca koja sprečavaju starenje imaju visok zaštitni faktor, sadrže aktivne materije koje drže pod kontrolom enzime odgovorne za razgradnju kolagena i regulišu lučenje melanina. Osim toga, ovi preparati sadrže supstance koje sprečavaju stvaranje bora i isušivanje kože.
Da li će se vodootporna maskara razmazati pod vodom?
Vodootporna maskara se neće razliti čak ni ako ronite. Njen najveći neprijatelj je masnoća, pa zato zaobiđite predeo oko očiju kada utrljavate kremu za sunčanje.
Šta je bolje za kosu: šešir ili sprej sa zaštitnim faktorom?
I jedno i drugo podjednako štiti, ali ako duva vetar, šešir neće biti od naročite koristi. Prednost spreja za kosu je i u tome što na obezbeđuje samo zaštitu od sunca, već i neguje i regeneriše kosu (morski kolagen i biljna ulja). Osim toga, sprečava da farbana kosa izbledi pod dejstvom sunca i slane vode.
Parfem i sunce - može li jedno s drugim?
Sve zavisi od parfema. Mnogi proizvođači nude letnje ili lajt varijante svojih parfema, čiji je sastav takav da u kombinaciji sa UV zračenjem ne izaziva iritaciju kože i pojavu pigmentnih mrlja. Obični parfemi ponekad uzrokuju stvaranje fleka na koži, a za to su odgovorna pre svega eterična ulja bergamota i drugih citrusa ili kedra.
Kako da koži vratim vlažnost?
Tokom toplih dana važno je da koži vratite vlažnost. Za to postoji sasvim jednostavno pravilo. Koristite hranljive kreme uveče i hidratantne ujutro.
Kako da sprečim nastanak bora od sunčanja?
Iako sunce popravlja raspoloženje, činjenica je da je ono neprijatelj broj jedan naše kože. Ono aktivira slobodne radikale koji uništavaju ćelije kože i dovode do njenog preuranjenog starenja. „Antiejdžing“ preparati za sunčanje sprečavaju da do ovog dođe zahvaljujući aktivnim materijama za zaštitu ćelija kože, kao što su kreatin, folna kiselina ili ekstrakti slatkog korena. Ove supstance sprečavaju i da vlakna vezivnog tkiva izgube elastičnost.
Zelena kosa posle bazena - šta da radim?
Farbana plava kosa ili veoma svetla prirodna plava kosa ponekad reaguje na mešavinu hlora i bakra u vodi iz bazena tako što poprimi zelenu boju. Rastvorite tri tablete aspirina u jednom litru vode, sipajte preko kose i ostavite da deluje jedan sat.
Druga mogućnost: stavite kolor šampon ili operite kosu šamponom za farbanu kosu sa zlatnim pigmentima koji će prikriti zelenu boju.
Šta kada slana voda ostane u kosi?
Posle kupanja u moru obavezno se istuširajte slatkom vodom. Kristali soli deluju na kožu i kosu kao minijaturne lupe. Najbolje je da jednu flašu vode uvek ponesete na plažu - za svaki slučaj.
Da li treba da promenim losion za čišćenje lica?
Izbegavajte sredstva za čišćenje kože koja u sebi sadrže alkohol jer takva sredstva mogu da isuše prirodna zaštitna ulja u koži. Bilo bi bolje da koristite mleko ili neku blagu penu za čišćenje.

Izvor: Blic
 
Natrag
Top