Prave se crna i bela lista

LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Prave se crna i bela lista



Do kraja godine trebalo bi da se javno objave imena onih trgovaca i kompanija koji su više od tri puta odbili da ispoštuju opravdane prigovore potrošača, kao i onih koje nisu želeli da uvaže reklamaciju iako je kupac bio u pravu

Naslovna-registratori6.jpg


Crna i bela lista trgovaca, pružaoca usluga i svih drugih na tržištu koji dolaze u dodir sa potrošačima trebalo bi da se pojave do kraja ove godine. Imenom će biti navedene sve one firme koje su više od tri puta odbile da ispoštuju opravdane prigovore potrošača, koje nisu želele da uvaže reklamaciju iako je kupac bio u pravu, kao i oni koji su kršili prava kupaca. Ali, biće imenovani i oni na čije usluge primedbi nije bilo ili su ih uvek pozitivno rešili i tako izašli u susret potrošačima. Crne i bele liste sastavljaju vodeće organizacije potrošača u Srbiji, a pravo da to rade dato im je novim propisima iz oblasti zaštite kupaca. U Beogradu to čini Centar potrošača Srbije, u Vojvodini Udruženje za zaštitu potrošača Vojvodine, a za područje Šumadije, zapadne, južne i istočne Srbije taj posao obavlja Organizacija potrošača Srbije.
Ko se nalazi na tim listama nije moguće saznati dok postupak ne bude završen, ali, kako saznajemo, najviše razloga za bojazan da se nađu na crnoj listi imaju pojedini mobilni operateri, prodavci sportske opreme, naročito skupih patika, ali i trgovci tehničkim uređajima. Ništa bolje neće proći ni neki od servisera i majstora. Još se javno ne izlazi sa imenima firmi koje pretenduju za vrh crne liste u sva ova tri regiona, ali u svakoj od organizacija potrošača potvrđuju isto – kada liste budu gotove i objavljene, potvrdiće se pravilo da nema gore kazne za trgovca i proizvođača od javne osude potrošača.
Ipak, ono što u ovom periodu valja obezbediti jeste potpuna objektivnost u pravljenju takvih spiskova, kao i nemogućnost uticaja velikih kompanija na one koji svakodnevno beleže prigovore potrošača i pokušavaju da ih reše.
Vera Vida, predsednica Centra potrošača Srbije (CEPS), kaže za „Potrošač” da ova organizacija priprema takozvanu i crnu i belu listu za teritoriju grada Beograda.
– Prema evidenciji CEPS-a, koje ima savetovalište već dve godine, najviše prijava potrošača odnosi se na mobilnu telefoniju, odnosno na kvalitet mobilnih telefona koje dobijaju uz pakete i na njihovo servisiranje, kao i na usluge u mobilnoj telefoniji. Druga na listi je obuća, odnosno najčešće patike koje koštaju i više od sedam ili osam hiljada dinara, a za koje pojedini trgovci potom odbijaju da prihvate reklamaciju – kaže Vera Vida, dodajući da slede prigovori na tehničke uređaje, a potom i na razne usluge, poput vodoinstalatera, majstora, kao i na usluge u turizmu.
– Mi u proseku mesečno imamo između 200 i 300 pritužbi potrošača, a od toga se na pojedine firme odnosi i po 20 ili 30 prijava. Uspevamo da nekih 70 ili 80 odsto rešimo u korist potrošača, ali ima trgovaca i pružaoca usluga koji su jednostavno isključivi i ne žele ni da diskutuju. Zato će na crnoj listi pisati koji trgovci najviše puta nisu izašli u susret potrošačima, iako su njihovi zahtevi bili opravdani. A bela lista će doneti nazive onih firmi kojima se najmanje prigovara. Taj posao ćemo završiti do kraja ove godine – kaže naša sagovornica.
Postavlja se, međutim, pitanje da li je teško ostati objektivan u formiranju crne, ali i bele liste?
– Ne, nama u CEPS-u to nije teško. Mi svakog dana razgovaramo i sa potrošačima i sa trgovcima i imamo jasnu sliku stanja na terenu. Niko ne može da nam prigovori, nijedan trgovac nas nije potkupio, niti će. Vodimo doslednu evidenciju sa svim podacima trgovaca i potrošača i niko ne može da nam kaže da smo nešto izmislili – zaključuje Vera Vida.
Goran Papović, iz organizacije koja isti posao obavlja na teritoriji Vojvodine, kaže da se uveliko radi na formiranju lista.
– Mi smo već smo objavili imena pojedinih firmi na crnoj listi i tu su oni koji tri ili više puta nisu odgovorili potrošačima na opravdan zahtev, odnosno reklamaciju. Bela lista još nije formirana i nju ne objavljujemo jer je mali broj potrošača koji je pohvalio nekoga. Ipak, posao još nije gotov – kaže Papović.
Kada liste budu kompletirane, dodaje on, stalno će se menjati u skladu sa novim prigovorima potrošača i onih koji budu odbijali da izađu u susret kupcu koji ima opravdanu reklamaciju. I Papović tvrdi da je neutralnost obezbeđena.
– Ovo je maksimalno objektivno, nema nikakvih uticaja na nas i ništa nije naručeno. Svi dokazi se nalaze u našem udruženju. Tu su sve prijave potrošača i ne postoji mogućnost da se na crnoj listi nađe neko ko možda samo jednom nije postupio u skladu sa opravdanim prigovorom – rekao je on, objašnjavajući kako tačno postupa organizacija kada se građanin požali na problem.
– Najpre nam se potrošač požali, a mi proverimo da li je njegova žalba opravdana. Ukoliko jeste, kontaktiramo s trgovcem sa kojim postoji problem, a obratimo se i nadležnoj inspekciji. Ukoliko posle svega toga ne dobijemo nikakav odgovor ili trgovac odbije da sarađuje, on rizikuje da se nađe na crnoj listi, a mi imamo prava da to i objavljujemo – ističe Papović.
Slično je i u centralnoj Srbiji. Zoran Dukić, rukovodilac regionalnog savetovališta za područje Šumadije, zapadne, južne i istočne Srbije, potvrđuje da se pišu crna i bela lista.
– O stavu povodom toga ćemo se dogovoriti i sve regulisati na sastanku ove tri potrošačke organizacije koje imaju regionalne centre. Tada bi trebalo da vidimo na koji način ćemo tačno to objaviti. Da li ćemo za početak ići sa pozitivnom, a kasnije sa crnom listom. Jer je i pozitivna lista zapravo crna ukoliko se na njoj ne nalazite – kaže Dukić.
Problemi potrošača u ovom delu zemlje, kaže on, ne razlikuju se mnogo od onih koje imaju kupci u Beogradu i Vojvodini.
– I kod nas je situacija slična. Tu su mobilni operateri i patike i druga obuća, ali je sve veći trend pitanja vezanih za reklamacije kod bele tehnike i odbijanja trgovaca da zamene uređaj već ga uporno iznova popravljaju. Oni rizikuju da dospeju na crnu listu. A procedura je i kod nas ista. Dobijemo prijavu potrošača, a potom posredujemo između njega i trgovca ili damo savet ukoliko je jedino to potrebno. Potom upoznajemo trgovce sa problemom i ukažemo na to šta bi i kako trebalo odraditi i uputimo ih da izmene svoju odluku. U većini slučajeva u tome imamo uspeha – rekao je Dukić.


Politika
 
Natrag
Top