Pranje novca pod obradom sajbertužioca

Učlanjen(a)
19.09.2009
Poruka
27.630
Pranje novca pod obradom sajbertužioca

U Srbiji raste broj građana koji krivično odgovaraju zbog visokotehnološkog kriminala, a nadležnost tužilaštva za sajberkriminal se sve više širi, pa će se sada baviti i pranjem novca.

lidija-v.jpg


Lidija Komlen-Nikolić, prvi srpski sajbertužilac, kaže da je efikasnost ovog posebnog tužilaštva uzrokovana i kadrovskim pojačanjem (dobila je još jednog zamenika).
- Za sada ne znamo u kojem obimu su građani Srbije žrtve neovlašćenog organizovanja igara na sreću uz pomoć računara i računarskih mreža. Mislim na prave kladioničarske sajtove čijim aktivnostima nisu oštećeni sami građani koji pristaju na sve rizike klađenja, već je to prevashodno njihova domicilna država koja ovakvim nelegalnim aktivnostima ne samo ubira prihod od priređivanja igara na sreću, već to ne čini i u odnosu na prihode proistekle od neplaćenih poreza, kako organizatora klađenja, tako i učesnika čiji se dobici ne oporezuju - kaže Komlen Nikolić.
Po njenim rečima, postoje lažni kladioničarski sajtovi koji se bave prevarom uz pomoć računara i računskih mreža, gde se građani dovode u zabludu da se nalaze na pravom kladioničarskom sajtu, da ulažu novac sa mogućnošću dobitka i da neke svoje lične podatke, pa i one sa platnih kartica, ostavljaju isključivo u svrhu klađenja.
Zloupotreba platnih kartica postaje nadležnost ovog tužilaštva, ali njih zanimaju pre svega korišćenje podataka sa tih kartica za elektronsko plaćanje.
- U praksi je karakteristično da se na razne načine dolazi do brojeva platnih kartica, obično američkih banaka, koji se potom unose kao sredstvo plaćanja kod naših preduzeća koji robu prodaju preko interneta. Imali smo to u praksi, ali zbog nedostatka pravne regulative morali smo da ga podvedemo pod krivično delo računarske prevare - navodi tužilac.
Pitanje pranja novca je još obimnije i sada će se i njime baviti.
- Svodi se na činjenicu da su svi tokovi razmene novca prebačeni u elektronsku varijantu, pa samim tim i skrivanje novca koje je pribavljeno izvršenjem krivičnog dela. Nadležnost nam se širi i na ugrožavanje sigurnosti, koje se najčešće odvija slanjem pretećih mejlova, s tim da su imejl nalozi obično otvoreni preko opštih servisa kao što su „Yahoo“, „Hotmail“, „Gmail“, što naravno otežava otkrivanje - konstatuje Lidija Komlen-Nikolić.

Autor: D. P. V.
 
Natrag
Top