Povratak na drahmu najviše bi pogodio Grke

Učlanjen(a)
07.02.2010
Poruka
14.864
Povratak na drahmu najviše bi pogodio Grke









Izvor:
Blic.rs








U slučaju da Grčka izađe iz zone evra, u tren oka bi vrednost drahme, stare-nove nacionalne valute, pala za 50 odsto, pa čak i više, piše britanski „Ekonomist”.


246689_grcka-foto01-reuter_f.jpg



- Za kratko vreme bi grčka ekonomska agonija postala nepodnošljiva. Preran i nedovoljno pripremljen izlazak zemlje iz evrozone bi je paralisao i ostavio bez prebijene pare. U takvom haosu, građani i privreda bi prestali da troše, to bi zakočilo privredu i u jednoj jedinoj godini bi trošak bio polovina svega što nacionalna ekonomija proizvede, ili 100 milijardi evra - piše „Ekonomist” pozivajući se na analitičare švajcarske banke UBC. Praktično bi na taj način ceo teret krize bio prebačen na građane. Naime, kroz obezvređivanje nacionalne valute i visoku inflaciju, previsok javni dug Grčke koji je i doveo u ovakav nezavidan položaj bi se istopio, ali bi istovremeno Grci prošli kroz scenario kakav građani Srbije pamte iz devedestih godina prošlog veka - mesečne zarade koje ne prelaze nekoliko desetina evra i za koje se u roku od sat vremena ne mogu kupiti ni tri jaja jer je inflacija 1.000 odsto na dnevnom nivou.

- Jedan od vodećih privrednih sektora - turizam - bio bi strahovit pogođen, jer bi se prihodi drastično smanjili i svi bi u tom lancu tražili avansno plaćanje. U takvoj situaciji je vrlo teško održati likvidnost - kaže za „Blic” Dragomir Janković, izvršni direktor Evropskog ekonomskog instituta iz Brisela.



On ipak kaže da eventualni izlazak iz zone evra ne bi doveo do ozbiljnijih poremećaja u našim bankama jer one imaju kapital koji propisuje NBS, čime su i depoziti građana zaštićeni - kaže Janković. Na domaćem tržištu posluju četiri grčke banke, Eurobanka EGF, Pireus, Alfa i Vojvođanska banka NBG.


U ovom trenutku se pak čini da građani Grčke nisu ni svesni razmera krize koja ih je zadesila. Poslednja istraživanja uoči ponovljenih izbora 17. juna pokazuju da bi Siriza, grčka levičarska partija, koja je protiv mera štednje, osvojila najveći broj glasova. Istovremeno, Grci nikad nisu bili privrženiji evru jer njih čak tri četvrtine ne žele da Grčka izađe iz jedinstvenog evropskog valutnog sistema. Sa sastanka ministra finansija u Belgiji u ponedeljak su procurile informacije da se sprema plan za izlazak Grčke iz evrozone, da bi Citigrupa samo par sati nakon toga objavila svoju prognozu da su šanse od 50 do 75 odsto da Grčka napusti monetarnu uniju 1. januara 2013.
 
Natrag
Top