Povratak kući

Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.346
Steve Ray jedan od najboljih živućih teologa učitelja i poznavatelja judeokršćanske vjere (Starog i Novog Zavjeta, crkvenih otaca, židvoske i kršćanske kulture i povijesti itd) priča o jednoj od najbitnijih stvari zbog koje se je obratio sa protestantizma odnosno Baptizma na katoličanstvo, nakon temeljitog studiranja Svetog Pisma judaizma i ranog kršćanstva: Euharistije. Objektivno i na jednostavan način nam opisuje nerazumijevanja među kršćanskim denominacijama i pravilna shvaćanja Euharistije na temelju Svetog Pisma i pokazuje nam kako nas je Bog za Euharistiju počeo pripremati još u Starom Zavjetu bez čijeg je poznavanja kako kaže nemoguće razumjeti Euharistiju kao i mnogo toga uključujući Rimokatoličku Crkvu. Objektivan pristup, jednostavno tumačenje prilagođeno za sve tako da svi mogu razumjeti, topla preporuka!

 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Za objasnjenje pricesti i vecere Gospodnje Hriscanima ne treba ljudska objasnjenja, jer biblija jasno uci sta je vecera Gospodnja, i koji je njen smisao.

OBRED VEČERE GOSPODNJE ILI PRIČESTI

Isus je dan pre svoje smrti održao poslednju večeru sa svojim učenicima, i tom prilikom je uspostavio obred večere Gospodnje ili pričesti, odnosno - uzimanje hleba i vina ( koji simbolično predstavljaju telo i krv Hristovu koje će prineti na krstu za ljudske grehe ), koji treba učenike i Hrišćansku crkvu tokom novozavetne istorije da podseća na ovaj čin Isusove smrti.

Ovaj obred večere Gospodnje podseća na ono što je Hristos učinio na krstu - svojom smrću preuzevši grehe čovečanstva na sebe, ali on ima i dublji smisao za vernika koji pristupa ovom obredu, sa verom da u simbolima Hristovog tela i krvi i razmišljanju o Hristovoj žrtvi primi novu duhovnu snagu, i uspostavi živu vezu sa spasiteljem, da uzimanjem Hristovog tela i krvi - postane jedno sa njim u njegovom životu, njegovoj smrti, i njegovom vaskrsenju..

On predstavlja i čin obnovljenja zaveta koji je čovek dao prilikom krštenja, primivši silu novorođenja u svoj život.
Uzimanjem većere Gospodnje on dopušta Bogu da ga vodi ka sve većem stupnju duhovnog razvoja - ka savršenstvu karaktera u visini mere rasta Hristova, i spremnosti za ulazak u Božje carstvo slave.

Uslov za učestvovanje u večeri Gospodnjoj i primanje Božjih blagoslova koje ovaj obred donosi je vera koja podrazumeva iskreno pokajanje i napuštanje greha i svega što nije u skladu sa Božjom viljom, i potpuno predanje Bogu - kako bi on svojim Svetim Duhom izvršio promenu u čoveku i poveo ga putem posvećenja koje se ostvaruje u neprekidnoj zajednici sa njim, i predanjem svoje volje njemu iz trenutka u trenutak.

Ako čovek nije ispunio ove uslove - večera Gospodnja za njega predstavlja samo praznu formu bez određenog smisla.

ISUSOVA POSLEDNJA VEČERA SA UČENICIMA:

"I posla Petra i Jovana rekavši: Idite ugotovite nam pashu da jedemo.
A ovi Mu rekoše: Gde hoćeš da ugotovimo.
A On im reče: Eto kad uđete u grad, srešće vas čovek koji nosi vodu u krčagu; idite za njim u kuću u koju on uđe,
I kažite domaćinu: Učitelj veli: gde je gostionica gde ću jesti pashu s učenicima svojim.
I on će vam pokazati veliku sobu prostrtu; onde ugotovite.
A oni otidoše i nađoše kao što im kaza; i ugotoviše pashu.
I kad dođe čas, sede za trpezu, i dvanaest apostola s Njim.
I reče im: Vrlo sam želeo da ovu pashu jedem s vama pre nego postradam;
Jer vam kažem da je odsele neću jesti dok se ne svrši u carstvu Božijem.
I uzevši čašu dade hvalu, i reče: Uzmite je i razdelite među sobom;
Jer vam kažem da neću piti od roda vinogradskog dok ne dođe carstvo Božije.
I uzevši hleb dade hvalu, i prelomivši ga dade im govoreći: Ovo je telo moje koje se daje za vas; ovo činite za moj spomen.
A tako i čašu po večeri, govoreći: Ova je čaša novi zavet mojom krvi koja se za vas proliva"
( jevanđelje po Luki 22. 8 - 20 )

"A u prvi dan prijesnijeh hljebova pristupiše učenici k Isusu govoreći: gdje ćeš da ti zgotovimo pashu da jedeš?
A on reče: idite u grad k tome i tome, i kažite mu: učitelj kaže: vrijeme je moje blizu, u tebe ću da učinim pashu s učenicima svojijem.
I učiniše učenici kako im zapovjedi Isus, i ugotoviše pashu.
A kad bi uveče, sjede za trpezu sa dvanaestoricom...
I kad jeđahu, uze Isus hljeb i blagoslovivši prelomi ga, i davaše učenicima, i reče: uzmite, jedite; ovo je tijelo moje.
I uze čašu i davši hvalu dade im govoreći: pijte iz nje svi;
Jer je ovo krv moja novoga zavjeta koja će se proliti za mnoge radi otpuštenja grijeha.
Kažem vam pak da neću otsad piti od ovoga roda vinogradskoga do onoga dana kad ću piti s vama novoga u carstvu oca svojega"
( jevanđelje po Mateju 26. 17 - 29 )

VEČERA GOSPODNJA SIMBOL HRISTOVE SMRTI - OSUDA ZA NEDOSTOJNOST:

"Јер ја примих од Господа шта вам и предадох, да Господ Исус ону ноћ у коју биваше предан узе хлеб.
И захваливши преломи и рече: Узмите, једите, ово је тело моје које се за вас ломи; ово чините мени за спомен.
Тако и чашу, по вечери, говорећи: Ова је чаша нови завет у мојој крви; ово чините, кад год пијете, мени за спомен.
Јер кад год једете овај хлеб и чашу ову пијете, смрт Господњу обзнањујете, докле не дође.
Тако који недостојно једе овај хлеб или пије чашу Господњу, крив је телу и крви Господњој.
Али човек да испитује себе, па онда од хлеба да једе и од чаше да пије;
Јер који недостојно једе и пије, суд себи једе и пије, не разликујући тела Господњег.
Зато су међу вама многи слаби и болесни, и довољно их спавају.
Јер кад бисмо себе расуђивали, не бисмо осуђени били.
Али кад смо суђени, наказује нас Господ, да се не осудимо са светом.
Зато, браћо моја, кад се састајете да једете, ишчекујте један другог.
Ако ли је ко гладан, нека једе код куће, да се на грех не састајете. А за остало уредићу кад дођем"
( 1 poslanica Korinćanima 11. 23 - 34 )

ISUS - HLEB ŽIVOTA:

"Tada im reče Isus: Zaista, zaista vam kažem: Mojsije ne dade vama hleb s neba, nego vam Otac moj daje hleb istiniti s neba;
Jer je hleb Božiji onaj koji silazi s neba i daje život svetu.
Tada Mu rekoše: Gospode! Daj nam svagda taj hleb.
A Isus im reče: Ja sam hleb života: Koji meni dolazi neće ogladneti, i koji mene veruje neće nikad ožedneti...
Ja sam Hleb života.
Očevi vaši jedoše manu u pustinji, i pomreše.
Ovo je hleb koji silazi s neba: da koji od Njega jede ne umre.
Ja sam hleb živi koji siđe s neba; koji jede od ovog hleba živeće vavek; i hleb koji ću ja dati telo je moje, koje ću dati za život sveta:
A Jevreji se prepirahu među sobom govoreći: Kako može ovaj dati nama telo svoje da jedemo.
A Isus im reče: Zaista, zaista vam kažem: ako ne jedete telo Sina čovečijeg i ne pijete krv Njegovu, nećete imati život u sebi.
Koji jede moje telo i pije moju krv ima život večni, i ja ću ga vaskrsnuti u poslednji dan:
Jer je telo moje pravo jelo i krv moja pravo piće.
Koji jede moje telo i pije moju krv stoji u meni i ja u njemu.
Kao što me posla živi Otac, i ja živim Oca radi; i koji jede mene i on će živeti mene radi.
Ovo je hleb koji siđe s neba: ne kao što vaši očevi jedoše manu, i pomreše; koji jede hleb ovaj živeće vavek"
( jevanđelje po Jovanu 6. 32 - 58 )

IZVOR: velike istine biblije blogspot
 
Natrag
Top