povecanje ram memorije

Član
Učlanjen(a)
26.10.2009
Poruka
109
Imam racunar sa ovom konfiguracijom
1nzms4.png


Zelim da povecam ram memoriju, pa mi treba savjet, da li to podrzava moja konfiguracija a ako podrzava za koliko GB mogu povecati ram memoriju.

- Da li je moje napajanje marke Termal master ATX 12 V dovoljno za konfiguraciju koju imam, a ono je max. izlazne snage 420 W,

- Posto u radu koristim programe Adobe Premier i njemu pratece, prilikom montaze video materijala, racunar uspori pa mi ponekada i zaledi jer je u pitanju navodno memorija, a koja, neznam? (ram, graficka ili neka druga). Ram je 2 Gb, grafika 512 Mb.

- Zelim savjet i zahvaljujem
 
Učlanjen(a)
20.06.2009
Poruka
676
stavi slobodno jos 2 giga, ram malo snage vuce, nece 2 giga ni osetiti...
ja slicno kompu pokrecem sa napajenjem od 400W...
 
Član
Učlanjen(a)
01.09.2009
Poruka
482
Količina RAM-a zavisi od 2 stvari :

1) hardvera - tj.matične ploče (u njenom uputstvu mora biti naznačen max.)
2) operativnog sistema (32-bitni Windows XP "ne vidi" 4Gb)

U svakom slučaju,budući da koristite ozbiljan program za video obradu,od "viška glava ne boli" (naravno,kada utvrdite koliko treba dokupiti,a to možete i na sajtu proizvođača ploče).
Možda bi se neka od novijih nVidia grafičkih bolje ponašala u datoj kombinaciji (naročito zbog tzv. CUDA-tehnologije),ili,barem ATI sa bržom memorijom.
Napajanje ne bi trebalo da bude problem.
 
Član
Učlanjen(a)
28.09.2009
Poruka
856
mozes dodati jos 2 GB Rama, ali to ce imati smisla ako imas instaliranu verziju XP 64 bit., ili 7icu ili i Vistu 64.
Za XP/32, ima smisla dodati samo jos 1 Gb, jer XP generalno, ne vidi vise od 3 Gb Rama u arhitekturi.
Ram dosta znaci za racunar, posebno za zahtevnije aplikacije !!!
Procesor ti je Ok, graficka tu i tamo, 2 Gb koje trenutno imas su tu i tamo.
Generalno, nisi reko koji OS imas, pa je savet dodaj jos 1 Gb obavezno.

Ako ti je OS na C particiji, gledaj da malo dodas prostora-slobodnog na njoj, dosta je mala, preopterecena...
To je to,
Poz
 
Član
Učlanjen(a)
26.10.2009
Poruka
109
OS je Windows XP sp 3, 32-bitni. Na maticnoj ima jos dva utora za RAM, pa me interesuje, ako Windows 32-bitni ne podrzava vise od 3 GB rama, da li je bitno u koji od ova dva utora staviti jos 1 GB rama. OS je na C particiji, pa me interesuje kako povecati C particiju na ustrb E particije, ili mora od D. Mnogo pitanja ali, hvala.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
19.10.2009
Poruka
9.187
Windows XP u 32 bit-noj verziji može adresirati 4GB od čega je korisniku raspoloživo oko 3GB dok se ostatak ne vidi. Ako se doda više radne memorije operativni sustav u suštini od toga nema nikakve koristi. Pojavom 64 bit-nih operativnih sustava značajno je povećan adresni prostor za fizičku radnu memoriju, ali se može dogoditi da neke od 32 bit-nih aplikacije ne rade ispravno. Radna memorija nema više visoku cijenu i sve novije matične ploče za kućna računala mogu prepoznati i koristiti više od 4GB radne memorije što je osobitost CHIPSET-a, ali se 32 bit-ni operativni sustav za kućna/uredska raćunala s ponuđenim ne snalazi. Kako uz matični ploču i moderni mikroprocesori podržavaju 'prošireno' 32 bit-no adresiranje na 36 bit-a, PAE - Physical Address Extension, rukovanje s većom količinom fizičke radne memorije moguće je.
 
Učlanjen(a)
20.06.2009
Poruka
676
OS je Windows XP sp 3, 32-bitni. Na maticnoj ima jos dva utora za RAM, pa me interesuje, ako Windows 32-bitni ne podrzava vise od 3 GB rama, da li je bitno u koji od ova dva utora staviti jos 1 GB rama. OS je na C particiji, pa me interesuje kako povecati C particiju na ustrb E particije, ili mora od D. Mnogo pitanja ali, hvala.


Nije bitno u koji slot postavljas ram, nema razlike...
a za povecanje c particije, moras skinuti program particion magic 9, i u njemu mozes menjati particije resize opcijom, naravno, moras imati slobodnog prostora na obe particije...to je sve...
 
Član
Učlanjen(a)
28.09.2009
Poruka
856
OS je Windows XP sp 3, 32-bitni. Na maticnoj ima jos dva utora za RAM, pa me interesuje, ako Windows 32-bitni ne podrzava vise od 3 GB rama, da li je bitno u koji od ova dva utora staviti jos 1 GB rama. OS je na C particiji, pa me interesuje kako povecati C particiju na ustrb E particije, ili mora od D. Mnogo pitanja ali, hvala.

Koristenje resize aplikacija za one koji to nisu koristili ranije, nije uputno, lako se da zeznut hard u smislu da obrise sve...
Jos prostora na C moze se dobiti na nekoliko nacina:
premestanjem svih podataka sa Deska ako ih ima, sa Moji Dokumenti, ili brisanjem svih tacaka Sistem restora osim zadnje.
Preporucivo je da 15% slobodnog prostora uvek ostaje na C particiji od ukupne velicine.
Naravno i brisanjem/deinstalacijom nepotrebnih programa sa C, se dobija jos slobodnog prostora.
Sto se tice postavljanja Rama, nije bitno u koji slot, generalno, da ne sitnicarimo sa detaljima koji nisu neophodni...
Ako imas konkretnih pitanja, mozes se javit na PP, nema problema
Poz
 
Član
Učlanjen(a)
02.12.2011
Poruka
6
Pre svega pozdrav svim sa Serbia Foruma.Nadam se da
je moj problem pod ovom temom i da nisam promašio temu.
Naime imam laptop :
Intel (R) Coleron (R)M CPU 530 @ 1.73GHz,1.73GHz, 768 MB of RAM.
Sistem:Microsoft Windows XP Profesional Version 2002 servis pack 3.
U redovnom ažuriranju pondi mi se da pređem na windows 7,ali kroz
podršku stoji da nema dovoljno memorije,(nemože ispod 1 gb).Molio
bih nekog da mi pomogne kako da dodam marar tu memoriju.Unapred
Hvala
 
Član
Učlanjen(a)
10.11.2009
Poruka
1.654
Pre svega pozdrav svim sa Serbia Foruma.Nadam se da
je moj problem pod ovom temom i da nisam promašio temu.
Naime imam laptop :
Intel (R) Coleron (R)M CPU 530 @ 1.73GHz,1.73GHz, 768 MB of RAM.
Sistem:Microsoft Windows XP Profesional Version 2002 servis pack 3.
U redovnom ažuriranju pondi mi se da pređem na windows 7,ali kroz
podršku stoji da nema dovoljno memorije,(nemože ispod 1 gb).Molio
bih nekog da mi pomogne kako da dodam marar tu memoriju.Unapred
Hvala

pozdrav i tebi,, i dobrodosao na forum
sto se tice tvog problema, moras znati koju memoriju tvoja maticna ploca podrzava i koliko podrzava, kada saznas te podatke onda mozes znati koliko memorije mozes da ugradis, podatke ces saznati na sajtu proizvodjaca maticne ploce
 
Natrag
Top