Posle Doma za napuštenu decu maštaju o svojoj kući

PYC

Član
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
11.506
Nevolje braće Darka i Marka Sretenović iz Kragujevca


Posle Doma za napuštenu decu maštaju o svojoj kući





Izvor: Blic Branka Kuljanin | 09. 04. 2011. - 00:02h | Foto: N.Raus

Kragujevac - Kakav može biti život bez roditelja? Nikakav. Znaš da negde postoje, ali ih nema. Ni radost ni tugu da podeliš s njima. I nema tu šta da se još kaže. Detinjstvo smo proveli u domu, odrasli smo u njemu, i ti naši vaspitači bili su nam i otac i majka. Prošle su godine, više nismo tamo i snalazimo se kako znamo. Radimo šta i kod koga stignemo, ne biramo. I sanjamo svoj krov nad glavom. Ovim rečima braća Darko (23) i Marko (20) Sretenović govore o svom najvećem snu, da u ličnoj karti, umesto nekadašnje adrese Doma za decu bez roditeljskog staranja, imaju onu sa ulicom i brojem svog stana.

132531_srbija-darko-i-marko-sretenovicraus02_f.jpg

Braća Darko i Marko Sretenović

O razlozima i vremenu kada su, pored žive majke, kao deca odvedena u Dečji dom „Mladost” ne govore. Boli i lakše je kad se ne pominje. Vreme, kažu, tu ne pomaže mnogo. U Cerskoj ulici Darko i Marko imaju kuću. Zapravo ruševinu u kojoj ne može da se živi. Stara čatmara, krov urušen, crep popadao, a unutra od vode sve uništeno. A trebalo bi samo malo sredstava i podrške dobrih ljudi da se sve to popravi.

- Živeli su u ruševini od kuće i hteli, kad se sve srušilo, da spavaju na klupi u parku. Napolju hladno, sneg. Žena kaže: „Zovi, Tomo, decu. Ako ima za nas biće i za njih“ - priča Toma Milošević, Darkov i Markov teča, u čijoj je kući u Vinjištu kod Kragujevca devedesetih godina za istim stolom sedelo njih osamnaestoro. Uz šestoro Miloševića, još dvanestoro izbeglih iz Hrvatske. Ima sada mesta i za Darka i Marka.

132529_srbija-darko-i-marko-sretenovic-u-porodici-tome-milosevicaraus01_f.jpg

Teča Toma Milošević primio ih je u svoju kuću

Kada je izašao iz doma, Darko je radio u Kraljevu, Požarevcu, Čačku, kod privatnika je učio moleraj, kopao, zidao. Posla se ne stidi, kaže. I mlađi Marko zna ponešto oko kuće, završio je srednju školu, ima i sertifikat za dodatnu obuku za rad i postavljanje rigips ploča i ko zna šta sve. Živeo je, kaže, i u kući na pola puta, primao novčanu naknadu, ali posla, onog sigurnog - nema.

Prime ga gazde na razgovor, saslušaju, ali kad kaže da je iz doma, klimnu glavom i više se ne javljaju. I zapelo je već na prvom koraku kad je hteo da izvadi novu ličnu kartu. S novom adresom. Ne onom gde stoji dečji dom. A kako i da napiše da mu je adresa – ruševina. Kuća u Cerskoj ne vodi se na njih, ali tetka Neda kaže da bi se to lako sredilo samo da se kuća uredi. I da malo pomognu oni koji mogu.

132530_srbija-darko-i-marko-sretenovic-u-svooj-urusenoj-kuciraus03_hs.jpg

Darkova i Markova stara čatmara se srušila

Na desetine dece Kragujevca i Šumadije sigurnost i novu porodicu našlo je među vaspitačima Dečjeg doma „Mladost”. Prema rečima direktora Centra za socijalni rad Momira Borića, briga o štićenicima Dečjeg doma ne prekida se njihovim izlaskom iz te ustanove. Mnogi su uspešno prebrodili sve početne muke, krenuli svojim putem, osnovali porodice i postali uspešni ljudi. Centar za one koji napuštaju dom ima i programe njihovog usavršavanja, materijalne i socijalne podrške. Važno je samo da se veze između nekadašnjih štićenika i socijalnih radnika ne prekidaju.

Ljiljana Stanković, socijalna radnica centra, kaže da je za one koji napuštaju dom, centar još 2003. godine obezbedio „Kuću na pola puta”, odnosno dva stana, za dečake i devojčice. U ovom trenutku centar brine o četiri mladića koja su napustila dom, a još nisu nigde zaposlena.
 
Natrag
Top