Posle 18 godina Mostar ponovo sedište zahumske eparhije

PYC

Član
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
11.506
Posle 18 godina Mostar ponovo sedište zahumske eparhije





Beta, Tanjug | 02. 01. 2011. - 19:10h

BANJALUKA - Posle 18 godina Mostar je od danas ponovo sedište Zahumsko-hercegovačke eparhije Srpske pravoslavne crkve. Vladika zahumsko-hercegovački i primorski Grigorije ozvaničio je danas nakon gotovo dve decenije povratak sedišta Eparhije u Mostar i pozvao Srbe da se vrate na svoja vekovna ognjišta.
7471_grigorije_f.jpg


U besedi nakon liturgije, vladika Grigorije je poručio da Mostar bez Srba, kao ni bez Hrvata i Bošnjaka, ne može biti ono što je oduvek bio.

Ocenivši povratak u Mostar jednim od najznačajnijijh događaja u istoriji Crkve, on je poručio da će sada biti više uz svoj narod, kako je rekao, i u dobru i u zlu.


Ovom svečanom činu piruštvovao je veliki broj visokih zvanica s područja Mostara i Hercegovine, a gradonačelnik Mostara Ljubo Bešlić je kazao da je povratak vladike Grigorija velika i značajna stvar za Mostar, Srbe i sve druge koji tu žive.


  • Mostar je bio sedište Zahumsko-hercegovačke eparhije od 18. veka do rata u BiH 1992. godine, kada je sedište eparhije izmešteno u Trebinje.
U Staroj crkvi u Mostaru liturgiju je služilo više vladika: penzionisani vladika Atanasije, mitropolit crnogorsko-primorski Amfilohije, vladika budimljansko-nikšićki Joanikije, dalmatinski Fotije i raško-prizrenski Teodosije.

Povratak u gotovo dvovekovno eparhijsko sedište episkopa, kako ističu predstavnici crkve, ima višestruki smisao i značaj za Mostar i celu regiju, a rezultat je višegodišnjih priprema započetih po završetku rata.

Ranije je saopšteno da ni druge crkvene opštine neće biti zapostavljene jer eparhijski arhijerej treba jednako da bude prisutan u Mostaru, Trebinju, Nevesinju i celoj Hercegovini.


Hercegovački mediji objavili su da na povratak u dolinu Neretve čeka oko 5.000 Srba čije kuće nisu obnovljene.


  • Vladika je povratak stolovanja u Mostar ozvaničio na dan eparhijske slave, Svetog Ignjatija.
Da bi taj problem bio reše, kako se navodi, neophodno je da se u njihov povratak
uključe i entiteti, država i međunarodna zajednica.


Srpsko građansko veće Mostara smatra da je povratak Srba na područje tog grada veoma spor, a kao glavni razlog se ističe i nemogućnost zapošljavanja.


Predsednik tog veća Goran Kosanić tvrdi da se u gradu na Neretvi ne poštuje odluka o konstitutivnosti naroda pri zapošljavanju Srba u državnim institucijama i preduzećima.


Kosanić kaže da se, prema nezvaničnim podacima, posle rata u Mostar vratilo oko 4.000 Srba, ali da on sumnja u taj podatak.
 
Natrag
Top