Poslanici neće moći da smene kontrolore vlasti

LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Skupština menja poslovnik posle packi iz Evropske unije


Poslanici neće moći da smene kontrolore vlasti

M.Maleš | 31. 01. 2011. - 00:02h | Foto: S. Maričić |

BEOGRAD - Poslanici Skupštine Srbije će na vanrednoj sednici u februaru ukinuti skandaloznu odredbu poslovnika o radu parlamenta kojom su prošle godine praktično sami sebi omogućili da razreše sa funkcije zaštitnika građana i poverenika za informacije od javnog značaja ukoliko im se ne dopadnu njihovi godišnji izveštaji.

1zxtkdl.jpg


Korekcije poslovnika najavila je za „Blic” predsednica Skupštine Slavica Đukić-Dejanović koja je istakla da sporna odredba ni lane nije bila po volji svim poslanicima. Činjenica je, međutim, da većina u Skupštini tada nije imala sluha za upozorenja ombudsmana Saše Jankovića i poverenika Rodoljuba Šabića, koji su tvrdili da se usvajanjem pomenutog člana o disciplinovanju ova nezavisna tela obesmišljava kontrola vlasti, što je njihova osnovna funkcija. Kako to kod nas obično biva, parlamentarci su rešili da koriguju poslovnik tek nakon što su Evropska komisija i Evropski parlament u svojoj rezoluciji konstatovali da postoji problem odnosa vlasti prema nezavisnim kontrolnim institucijama u Srbiji.

- Od predsednice parlamenta sam dobio uveravanja da će biti ispravljeno ono što je prošle godine urađeno uprkos Šabićevom i mom protivljenju - potvrdio nam je zaštitnik građana Saša Janković.

On kaže da nije ideja da se ovim izmenama spreči razrešenje članova nezavisnih kontrolnih tela ako Skupština proceni da su njihove ideje o ostvarivanju prava građana neosnovane ili pogrešne. Suština je, kako kaže, u tome da Skupština ne bi smela da glasa o izveštajima nezavisnih organa, jer se time šalje skrivena poruka da izveštaji treba da budu po volji vlasti, kako ne bi bili oboreni u parlamentu.


- U svim zemljama koje instituciju ombudsmana shvataju na pravi način, o izveštajima nezavisnih tela se u parlamentima raspravlja bez glasanja. U suprotnom, to znači da bih ja morao biti vrlo pažljiv u tome kako ću kritikovati rad vlasti, budući da vlast ima većinu u parlamentu, pa ako ta kritika nekom bude suviše bolna, onda taj moj izveštaj može da ne bude prihvaćen i zaštitnik građana može biti smenjen - objašnjava Janković.


Nismo isti
Janković ocenjuje da je potrebno da se napravi razlika između nezavisnih kontrolnih tela koja kontrolišu rad organa vlasti, poput ombudsmana, poverenika, Agencije za borbu protiv korupcije i Državne revizorske institucije, s jedne strane i Republičke radiodifuzne agencije, Agencije za „Telekom“ i drugih koje, kako kaže, nikad nisu imale problema sa finansiranjem, jer oni svoje usluge naplaćuju. Nismo u istoj formalno-pravnoj situaciji, zbog čega su i u tom delu potrebne izmene poslovnika, kaže Janković.

Blic


 
Natrag
Top