Poskupljuju najnužnije namirnice

LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
[h=1]Poskupljuju najnužnije namirnice
[/h] Izvor: Novosti

Beograd -- Za godinu dana cene hrane su prema statistici povećane za 9,8 odsto, a subjektivni osećaj većine potrošača je da izdvajaju duplo više para za osnovne namirnice.

4552288064edc7829d7b6c419959436_640x360.jpg
Problem je što su najviše poskupeli proizvodi koji se svakodnevno nalaze u korpi. Hleb i proizvodi na bazi žitarica skuplji su za petinu, odnosno 19,8 odsto, isto kao i kafa, čaj i kakao.
Za poslednjih 12 meseci vekna belog hleba poskupela je sa 38 na 44 dinara, što je rast od 15 odsto. Ali, ovde je država intervenisala i ograničila cenu vekne na maksimalna 44 dinara.

Proizvodi iz grupe “šećer, džem, med i čokolada” skuplji su u proseku za 22,7 odsto. Kilogram šećera je sa prošlogodišnjih 69 dinara, koliko mu je bila prosečna cena, dostigao 105 i to posle intervencije države. Šećer iz Robnih rezervi je 95 dinara, ali je više na rafovima onog iz redovne prodaje.

Poskupljenja nisu zaobišla ni mleko, sir i jaja i to sa 14 odsto. Preračunato u cene na policama trgovina to iznosi znatno više, gotovo rast za trećinu, posebno jogurta, pavlake i drugih mlečnih prerađevina.

[TABLE="class: antrfile right, align: right"]
[TR]
[TD][TABLE]
[TR]
[TD][TABLE]
[TR]
[TD="class: textvesti"]Mada je za godinu dana povrće pojeftinilo, ono je na mesečnom nivou i poskupelo za 12,5 odsto, što je sezonski uobičajeno za ovo doba godine. Riba je skuplja za 1,3 odsto, a po 0,6 odsto više su cene mesa i ostale hrane. Istovremeno, voće je pojeftinilo i to za 2,1 odsto, šećer za 0,6, hleb i žitarice nakon uredbe vlade za 0,7 procenata...
[/TD]
[/TR]
[/TABLE]
[/TD]
[/TR]
[/TABLE]
[/TD]
[/TR]
[/TABLE]
Po visini poskupljenja slede sokovi (10,6), jestiva ulja (9,2) i sveže meso (6,1)...

"Nema proizvoda koji nije poskupeo od prošlog novembra. Najviše me pogađa što za mleko, hleb, jogurt i šunku izdvojim oko 400 dinara, a samo pre par godina, za tu sumu je moglo da se kupi i neko voće, sok.. ", kaže Milanka Đorđević, domaćica.

Od prošle godine na prste jedne ruke mogu da se prebroje proizvodi koji nisu poskupeli - reč je o povrću i voću koje je niže od jedan do desetak procenata.

I pored izvesnog pada cena nekih isnovnih namirnica kao što su hleb, ulje, šećer, brašno, po oceni ekonomista, kupovna moć građana i dalje je na niskom nivou.

"Prosečna plata u Srbiji jeste povećana u odnosu na prošlu godinu, ali je i dalje upola niža od proseka u regionu. A cene hrane i komunalnih usluga tek su neznatno niže od evropskih", ukazuju stručnjaci.

Zbog toga čak dve trećine zaposlenih platom pokriva samo minimalnu potrošačku korpu, a u strukturi izdataka srpske porodice 42 odsto novca odlazi na hranu, što je znatno iznad proseka uspešnih zemalja u tranziciji.

"Jivot se manje-više svodi na zadovoljavanje osnovnih potreba. Još uvek naše plate nisu takve da bi mogle da značajnije utiču na veći promet i potrošnju", kaže Jovanka Petrović, ekonomista.

21081797704edc782a477bf622580010_orig.jpg
U drugoj polovini godine cene osnovnih namirnica krenule su naniže. Ministarstvo poljoprivrede i trgovine intervencijom iz Robnih rezervi i maksimiziranjem cena stabilizovalo je tržište hleba, jestivog ulja, šećera i brašna.

Sledeća godina će, kažu u Ministarstvu, biti mnogo mirnija nego ova: Cene hrane su na silaznoj putanji i nema razloga da se taj trend ne nastavi.

Vekna bi, kako je nedavno izjavio ministar Dušan Petrović, bila i više nego duplo skuplja da se nije na vreme reagovalo. Vekna hleba od brašna T 500, teška pola kilograma, koja je najčešće u prodaji, sada u maloprodaji košta najviše 44 dinara. Cena šećera se stabilizovala na oko 95 do 103 dinara, a ulje je najčešće od 114 do 128 dinara. Snižena je i cena brašna, pa bi u narednom periodu trebalo da dođe do pojeftinjenja slatkiša od dva do sedam odsto.

Kako je pojeftinila i stočna hrana, meso poslednjih nedelja može da se nađe po povoljnijim cenama nego ranije. U narednim mesecima, stabilne će ostati i cene mleka i mlečnih prerađevina.

 
Natrag
Top