Porodično blago čuvaće i notari u svojim sefovima

PYC

Član
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
11.506
U pravosuđu se uvodi nova profesija


Porodično blago čuvaće i notari u svojim sefovima





Izvor: Blic Moma Ilić | 10. 04. 2011. - 00:02h | Foto: Shutterstock

BEOGRAD - Kada 1. jula naredne godine prvi put otvore vrata svojih kancelarija, javni beležnici će morati da imaju sef ili skladište u kojima će čuvati predmete depozita veće vrednosti i veličine. U javnobeležnički depozit stranke će moći da ostavljaju novac, hartije od vrednosti, spise, rukopise, zapise, ličnu arhivu, dokumenta, odlikovanja, umetničke predmete, plemenite metale, nakit i druge dragocenosti.

132733_1004-shutterstock15199597_f.jpg


Ovo su samo neke od odredaba iz Predloga zakona o javnom beležništvu, koji se ove nedelje našao pred poslanicima republičkog parlamenta i koji posle više od šest decenija ponovo vraća ovu pravosudnu profesiju u pravni sistem Srbije.

- U javnotužilački depozit neće moći bilo koji građanin da ostavlja stvari, dokumenta ili novac. Beležnik na čuvanje prima samo ono što je u funkciji njegove delatnosti. Na primer, stranka može u depozit da stavi svojeručni testament da bi ga javni beležnik, u slučaju njegove smrti, predao ostavinskom sudu - objašnjava za „Blic” dr Dragor Hiber, profesor beogradskog Pravnog fakulteta i rukovodilac radne grupe koja izradila ovaj zakonski projekat.
Nova institucija preuzeće deo sadašnjih poslova sudova i organa uprave. Javni beležnik će biti ovlašćen da sastavlja i overava sporazume o deobi zajedničke imovine supružnika ili vanbračnih partnera, sporazume o zakonskom izdržavanju, ugovore o raspolaganju nepokretnostima lica koja su poslovno nesposobna, ugovore o ustupanju i raspodeli imovine za života, ugovore o doživotnom izdržavanju...

U delokrug rada javnih beležnika spadaju i ugovori o raspolaganju nepokretnostima i pokretnim stvarima, izjave i raspolaganje imovinom radi osnivanja zadužbine ili fonda, testamenti, izjave kojima se nužni naslednik isključuje iz nasledstva, kao i izjave o priznanju očinstva. Javni beležnik će moći da izdaje i potvrde da je neka osoba živa, kao i potvrde o protestu menice ili čeka.

132732_1001-dragor-hiber-_hs.jpg

Dragor Hiber


Po oceni profesora Hibera, posebno su značajne odredbe koje se odnose na promet nepokretnosti, jer će konačno uvesti pravnu sigurnost u ovu oblast. Prema zakonskom rešenju, javni beležnici neće overavati samo potpise na ugovorima o prometu nepokretnosti, kako to sada čine sudovi, već i sadržinu tih ugovora.

Zakon postavlja javnim beležnicima i ograničenja kada se radi o preuzimanju sudskih poslova. Na primer, javnim beležnicima se ne mogu poveravati postupci koji se odnose na proglašavanje nestalog lica za umrlo, zatim lišenje, vraćanje i produženje roditeljskog prava, vođenje javnih knjiga i registra, i drugo.

Javnim beležnicima je zabranjeno i da se bave advokaturom ili drugim plaćenim zanimanjem. Oni ne smeju ni da se povezuju i sarađuju advokatima, kao ni da sa njima koriste zajednički poslovni prostor. Pored toga, javnim beležnicima je zabranjeno da učestvuju u aktivnostima političkih stranaka i da budu članovi njihovih organa. Istovremeno, oni ne mogu da budu finansijeri političkih stranaka, koalicije ili kandidata na izborima.

Javni beležnici su, prema zakonu, dužni da naknade štetu koju nanesu nekome prilikom obavljanja delatnosti. Oni odgovaraju i za svaku štetu koju prouzrokuju njihovi pripravnici pomoćnici ili administrativno osoblje iz kancelarije.


Uslovi

Javne beležnike će imenovati ministar pravde, a pored državljanstva Republike Srbije, završenog pravnog fakulteta i poslovne i zdravstvene sposobnosti, jedan od uslova za imenovanje jeste položen javnobeležnički ispit. Za popunu prvih 100 javnobeležničkih mesta Ministarstvo pravde će raspisati konkurs u roku od devet meseci od dana stupanju na snagu zakona koji je trenutno u skupštinskoj proceduri.

Srbija na začelju

Od svih bivših jugoslovenskih republika, Srbija je jedina koja još nije donela zakon o javnom beležništvu. Notare, to jest javne beležnike, prva je uvela Slovenija, pre gotovo 20 godina, a u Crnoj Gori se uveliko implementiraju odredbe zakona o novoj pravosudnoj profesiji.
 
Natrag
Top