Poreklo i znacenje imena

Član
Učlanjen(a)
10.05.2010
Poruka
58
Svako od nas nosi ime koje su mu dali roditelji ili neko blizak.U danasnje vreme uglavnom imena se daju po tome koliko lepo zvuce ili po tome da se neke nama omrazene osobe tako ne zovu.Medjutim, nekada se verovalo da nam ime odredjuje ko smo i kakvi smo i da imaju moc da nas zaštite.Recimo ime Vuk je davano deci u cijoj su porodici deca umirala, da ga zastite od uroka i vradzbina.
Nomen est omen - ime je znak.
U islamu proces verskog i duhovnog vaspitanja otpocinje sa davanjem imena.Verujem da se svako od nas makar jednom u zivotu zapitao šta njegovo ime znaci i odakle potice.Bez nekog posebnog pravila da se zabavimo i naucimo nesto o nasim imenima.
Mene je interesovalo šta znaci ime LJILJANA i saznala sam sledece:
To je zensko ime slovenskog porekla izvedeno od naziva biljke ljiljan, a izvorno poreklo mu je od latinske reci lilium.Roditelji koji su davali to ime zeleli su da dete pre svega bude lepo, nezno, ljupko, prefinjeno.Prema jednom tumacenju ime je preuzeto iz engleskog jezika, odnosno predstavlja prevod imena lilian.
 
Član
Učlanjen(a)
10.05.2010
Poruka
58
Da,to ime je staro nordijsko i izvedeno je od reci ei sto znaci vecan i irikr sto znaci vladar
 
Član
Učlanjen(a)
12.09.2009
Poruka
511
Mene strašno zanima značenje imena, ali nikako ne mogu da nađem ili skinem imenar koji ima sva ta objašnjenja. Ima neki ovde na forumu ali je vezan za hrvatsko područje. Sestra i ja imamo one uramljene slike (još od pre 100 godina) sa opisom imena ali nikako ne mogu da nadjem, pa ve molim ako neko zna gde mogu skinuti bilo bi lepo :)
 
Član
Učlanjen(a)
06.08.2010
Poruka
169
Ucio sam svojevremeno o nastanku naših imena tj. prezimena iz predmeta Uporedna gramatika slovenskih jezika. Dosad sam skoro sve načine otkrivanja porijekla imena i prezimena zaboravio tako da savjetujem onima koje to zanima da potraže nešto u ovom pravcu, neki udžbenik... Malo je obimno ali hvalevrijedno.
 
Natrag
Top