Popodnevna dremka za bolje pamćenje

Član
Učlanjen(a)
25.01.2010
Poruka
2.174
Popodnevna dremka za bolje pamćenje

26. oktobar 2010. 12:08 (Tanjug)

Popodnevni odmor neće vas samo osvežiti, već će pozitivno uticati i na vaše mentalne sposobnosti.


2emhoah.jpg


Rezultati istraživanja američkih naučnika ukazuju da san ima regenerativne efekte posle produženog perioda budnosti ali povećava i neurokognitivne sposobnosti u poređenju s tim kakve su bile pre popodnevnog odmora.

Profesor psihologije na Univerzitetu Berkli, Metju Voker, koji je i glavni autor istraživanja, rekao je da su tokom istraživanje naučnici ispitali 39 mladih odraslih osoba podeljenih u dve grupe od kojih se jedna odmarala a druga nje.

U podne bi svi učesnici bili podvrgnuti mentalnim ispitivanjima namenjenim posebno aktiviranju hipokampusa, područja mozga koji pomaže čuvanju informacija - pamćenju. Obe grupe su imale identične rezultate - u 14 sati pripadnici grupe koji su zadržani da bi se odmorili, otišli su da spavaju tokom 90 minuta dok su ostali ostali budni.

Kasnije tokom dana, u 18 sati, svi učesnici ispitivanja ponovo su podvrgnuti nizu mentalnih vežbi u kojima su trebali da memorišu informacije.

Učesnici ispitivanja koji su spavali su mnogo bolje reagovali, pa su čak poboljšali svoje rezultate, istakli su istraživači.

Ovi rezultati su u skladu s njihovom hipotezom prema kojoj je san potreban da bi se kratkoročno ispraznila memorija mozga i napravilo mesta za novu informaciju, kazao je Voker prilikom predstavljanja rezultata istraživanja.

(Tanjug)
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
39.023
Zašto je popodnevna dremka dobra stvar

Zašto je popodnevna dremka dobra stvar

Poznato je kako kvalitetan san blagotvorno deluje na čitav naš organizam - doprinosi zdravlju srca, štiti od gojaznosti, a ako dovoljno i kvalitetno spavamo kosti će nam biti snažnije i bolje ćemo pamtiti.

1.jpg

Međutim, i siesta odnosno kratki san tokom dana ima svoje specifične dobrobiti. Imajte na umu kako on ne mora mnogo da traje. I 20 minuta odmora uz zatvorene oči može da napravi razliku. Donosimo vam šest razloga zašto je korisno odmoriti tokom dana!

1. BOLJA PAŽNJA
Jednom kada se rešite početne ošamućenosti nakon sieste, pažljivije ćete pratiti događaje oko sebe. Nasino istraživanje potvrdilo je kako piloti, koji su popodne odmarali 40 minuta imali veću pažnju, u poređenju s pilotima koji nisu upražnjavali takav odmor. Čak i 20 minuta kratkog sna poslepodne zaslužno je za bolju pažnju radnika koji rade u smenama.


2. UČIMO I PAMTIMO KVALITETNIJE
Poznato je kako je REM faza sna povezana s kognitivnim procesom pa ne čudi kako je potreban duži i kvalitetan san kako bi naš mozak funkcionisao bolje. Međutim, ako tokom dana uspete da odmorite sat vremena, ili čak 90 minuta, primetićete kako je mentalni umor nestao nakon buđenja. Iako će duža siesta dovesti do veće ošamućenosti, bolje će uticati na funkcionisanje mozga, tvrdi australijsko istraživanje iz 2010. godine.


3. KREATIVNIJI SMO
Da li ste se ikada probudili i shvatili kako znate odgovor na problem koji vas je mučio? Tim istraživača bavio se upravo ovom temom – zašto se "lampica" upali upravo nakon sieste? Otkrili su pojačanu aktivnost u desnoj strani mozga koja je povezana s kreativnošću.


4. PRODUKTIVNOST NA VRHUNCU
Stručnjaci se slažu kako popodnevni san ne znači lenjost na poslu i zapravo može podstaći angažovanost zaposlenih. Siesta služi kao dobar podsticaj radnicima koji žude za odmorom, kao i onima koji su izmoreni radnim zadacima, i to efikasnije nego, na primer, šoljica kafe.


5. POZITIVNIJE RAZMIŠLJANJE
Jeste li ikada bili u blizini
bebe koja nije odspavala potrebno vreme? Umor i s njim povezana nervoza nisu dobri, čak i ako smo, kao odrasle osobe, naučili da se nosimo s tim. Kratak san efikasno popravlja raspoloženje, što ste verovatno i sami već primetili, piše Ordinacija.

6. REŠAVAMO SE STRESA
Siesta je zaslužna i za manju količinu stresa te će vam vratiti osmeh na lice. Na takav san možete gledati kao na "mini odmor" i nemojte se brinuti ako za 10 minuta odmora ne uspete da zaspite. Istraživanje sprovedeno 2007. godine pokazalo je kako se, zaspali ili ne, dok god ležite u krevetu, stvarno opuštate.

Izvor: S media

 
Natrag
Top