Poplave: Sremska Rača jedini prelaz ka Bosni i Hercegovini Foto

PYC

Član
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
11.506
Vanredno stanje u većem delu zemlje


Poplave: Sremska Rača jedini prelaz ka Bosni i Hercegovini Foto





Izvor: Blic M. Petković, S. Pajić, Agencije | 03. 12. 2010.

Uprava carina saopštila je danas da su zbog izlivanja Drine privremeno zatvorena četiri granična prelaza - Badovinci, Trbušnica, Mali Zvornik i Ljubovija, i da je Sremska Rača jedini prelaz ka Bosni i Hercegovini.
96344_poplava-u-loznickom-kraju004-lo-spasavanje-domacih-zivotinja-na-branjevu-foto-slobodan-pajic_f.jpg


Na oko 500 metara udaljenosti od graničnog prelaza Badovinci, sa bosanske strane, voda je prešla preko puta i presekla komunikaciju prema Bjeljini. Nivo vode je bio oko 20 santimetara sa tendencijom daljeg rasta, zbog čega se obustavlja svaki vid saobraćaja preko Pavlovića mosta, a svi putnici se upućuje na alternativne pravce, navodi se u saopštenjuVanredna odbrana od poplava proglašena je od ušća Drine u Savu kod Šapca ka Beogradu, zbog porasta vodostavaja u savskom slivu kao i vodostaja na Savi kod Šapca, saopšteno je danas.

U saopštenju Ministarstva unutrašnjih poslova navodi se da je najugroženije područje grada Loznice, na čijoj teritoriji je proglašeno vanredno stanje, iako je vodostaj Drine od noćas u stagnaciji.
96515_drina-u-stagnaciji004-lo-nasip-pored-banje-koviljace-foto-slobodan-pajic_f.jpg

Drina u stagnaciji: Nasip kod banje Koviljače


Mobilne lekarske ekipe

Zbog izlivanja Drine čitavom dužinom njenog toka, u lozničkom kraju gradski štab je organizovao mobilne ekipe koje stanovništvu na ugroženom području dopremaju hranu i vodu.
Iz Gradskog štaba je rečeno danas Tanjugu da će, pored niza drugih operativnih mera, stanovnike ugroženog područja obilaziti i lekari Zdravstvenog centra ''Dr Milenko Marin'' u Loznici.

Iako je u toku noći vodostaj Drine i Lima stagnirao, u Loznici je evakuisano oko 1.200 stanovnika iz svojih domova, a u Prijepolju i Brodarevu 58 ljudi.

Tokom cele noći u Loznici je na učvršćivanju bedema radilo više od 700 građana i 80 pripadnika Sektora za vanredne situacije, a takođe su bila angažovana i javna komunalna prduzeća, kao i specijalistički tim iz Novog Sada i ljudstvo za upravljanje rizikom.

Prema rečima Predraga Marića, načelnika Sektora za vanredne situacije MUP-a, svi ugroženi stanovnici su nakon upozorenja gradskog štaba za vanredne situacije, potražili smeštaj kod prijatelja i rođaka, dok je za one koji nemaju takvu alternativu organizovan prihvat. On je dodao da je pod vodom ogromna površina obradivog zemljišta, a da se uz pomoć pumpi voda crpi iz javnih objekata, trezora pošte, dečijih vrtića...

U Loznicu, Ljuboviju i Prijepolje dodatno je upućeno još oko 200 pripadnika Sektora za vanredne situacije koji će ostati u tim mestima dok voda ne počne da opada.


96521_drina-u-stagnaciji001-lo-aleksandar-vitorovic-foto-slobodan-pajic_hs.jpg

Aleksandar Vitorović: Čitavu noć branili nasip od plavljenja

- Zajedničkim naporima uspeli smo da sprečimo prodiranje vode preko nasipa, a najkritičnije bilo je sinoć oko 22 sata, kada je i protok na brani u Malom Zvorniku bio na najvišoj koti od 4.000 kubnih metara u sekundi. Nasip je oko 19 časova počeo da popušta, ali smo džakovima sprečili plavljenje zaobilaznog puta i prodiranje u naseljeno područje naspram Žićine plaže kod Banje Koviljače. Posle ponoći voda je stagnirala, a do jutarnjih sati nivo kraj nasipa opao je za 20 centimetara. Nadamo se da će u narednih 48 časova doći do stabilizacije situacije - kaže Aleksandar Vitorović, radnik banjske Direkcije, dodajući da je upotrebljeno više od 2.000 džakova peska samo na ovom delu.
Tokom ova dva dana u Prijepolju je poplavljeno oko 150 objekata i evakuisano oko 60 ljudi. Striković Adem (67) je iz sela Donji Stranjani, koje je ostalo odsečeno posle oštećenja mosta u brodarevu.
- U selu su stari i bolesni, a most im je bio jedina veza sa svetom, sada su ostali odsečeni od bolnica i radnji za snabdevanje osnovnim namirnicima. Ranije je bilo većih poplava, ali je most odolevao vodenoj stihiji. Verovatno ćemo kao nekada biti prinuđeni da se na levu obavlu prebacujemo čamcima - kaže Adem.


Prekinuti putevi

96342_poplava-loznica2_kf.jpg

Zbog izlivanja Drine i Lima vozači neće moći da koriste neke od puteva koji
prolaze kraj tih reka. U prekidu je deo magistralnog puta 19.1 na desetom kilometru od Ljubovije ka Rogačici, pa se vozači savetuju da koriste alternativni pravac od Ljubovije preko Pecke i Stanine reke do Rogačice.Takođe, u prekidu je i deo magistralnog puta od Ljubovije ka Malom Zvorniku na 15. kilometru od Ljubovije, pa je neophodno da vozila koriste obilaznicu preko Loznice, Osečine, Valjeva, Debelog Brda, Stanine reke i Pecke.


Sinoć su zbog poplava bez pijaće vode ostala prigradska naselja Ivanje, Raišnjevo i Divci u okolini Prijepolja. Pomoć ugroženima iz ovog područja, koji su smešteni u mesni hotel, pružaju interventne jedinice Niša i Kraljeva. Lim je sinoć dostigao maksimalni nivo od 373 centimetara, a u podne je na mernom mestu u Prijepolju zabeleženo 328 centimetara.

U naseljima Vagan, Kašice i Stara Ljubovija,u okolini Ljubovije, isključena je struja, a voda nije za piće. U štabu su već počeli da se pripremaju za otklanjanje posledica posle povlačenja vode. U pomoć će građanima priteći Vojska, a sve opštinske inspekcije su dobile naredbu o pojačanom radu. Formirane su i komisije za procenu šteta.

Granični prelazi prema Republici Srpskoj, Mali Zvornik i Ljubovija, ne rade zbog izlivanja Drine, pa se svima savetuje da do stabilizacije vodostaja Drine koriste prelaz Sremska Rača.

Na ušću Drine u Savu kod Šapca ka Beogradu, zbog porasta vodostaja proglašena je vanredna odbrana od poplava. Kod starog šabačkog železničkog mosta pod vodom je vikend naselje u nebranjenom delu Save.

Vanredno stanje u Hrvatskoj

Povišen nivo reka izaziva poplave po Hrvatskoj, a na mnogim rekama proglašeno je vanredno stanje odbrane od poplava.
Najgore je u Metkoviću koji je još pod vodom iako se Neretva , dostigavši najveći nivo u zadnjih 50 godina, počela povlačiti. Pod vodom je preko 700 kuća, deo grada na desnoj obali skoro je u potpunosti pod vodom, dok je nivo vode na ulicama u centru grada bio i 40 santimetara.
Meštani su noć proveli spašavajući svoje kuće i imovinu, što im je otežavala i činjenica da u delovima grada nije bilo struje. Kako je smanjen dotok vode u akumulaciono jezero hidroelektrane Mostar, manje se vode ispušta i u Neretvu.


Reka Drina se u opštini Bijeljina velikom brzinom razliva u Popovima, Amajlijama i prigradskom naselju Dijelovi, koje je odsječeno od grada, a situacija je više nego ozbiljna i dramatična, rekao je Srni šef Odsjeka civilne zaštite Bijeljina Drago Ristić.

Poplavljeno je više od stotinu kuća u Popovima, oko 70 u Dijelovima, oko 250 kuća u Amajlijama i oko 700 u Janji, kao i jedna od najznačajniji turističkih destinacija u Srpskoj Etno-selo ''Stanišići'', te etno-restoran ''Drinska ruža'' gde se još samo naziru krovovi objekata.

Magistralni put Bijeljina - Pavlovića most presečen je na jednom delu kako bi se voda razlivala.

Večeras polazi prvi vanredni voz iz Prijepolja

Železnice Srbije saopštile su da večeras u 18.30 uvode prvi od deset vanrednih putničkih vozova koji će saobraćati na relaciji Prijepolje - Brodarevo - Prijepolje, kako bi se pomoglo stanovništvu poplavljenog područja tog dela Srbije, usled prekida drumskog saobraćaja.
Na toj relaciji tokom dana saobraćaće pet vozova sa polasnica iz Prijepolja u 5.50 sati, 10 sati, 13.10 sati, 15.10 sati i 18.30 sati i iz Brodareva u 6.50 sati, 12 sati, 14 sati, 16 sati i 19.20 sati.
Vanredni vozovi na relaciji Prijepolje - Brodarevo - Prijepolje saobraćaće dok se normalizuje drumski saobraćaj, navedeno je u saopštenju.


96527_danilovgrad-foto-fonet-ap_ig.jpg

Danilovgrad

96530_poplava-prijepolje01-_ig.jpg

Prijepolje
96529_poplava-ljubovija--02-foto-jugoslav-trijic_ig.jpg

Ljubovija
96528_gorazde2-foto-fonet-ap_ig.jpg

Goražde
96526_bjelopavlici-cg-foto-fonet-ap_ig.jpg

Bjelopavlići

96531_visegrad-foto-fonet-ap_ig.jpg

Visegrad
 
Natrag
Top