Pomozite svom automobilu da pregura zimu: Proverite akumulator

Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.997
Pomozite svom automobilu da pregura zimu:

Proverite akumulator

Aleksandar Pijevac | 26. 01. 2010. - 10:19h / Blic Online

Ako su vas decembarski sneg i led iznenadili, onda ne dozvolite da vas hladno vreme ponovo pobedi. Februar je mesec u kojem temperatura često zna da se zadrži ispod nule i tako dodatno zagorča život vozačima. Automobil ne može sam da se zaštiti od prirode i ne bi bilo na odmet da još jednom izdvojite ne više od 30 minuta i pomognete svom četvorotočkašu da pregura zimu.

7791_3_f.jpg


Metlice brisača obavezno zamenite novim ako su stare i istrošene. Najbolje bi bilo da ih posle svake vožnje skinete kako se ne bi zalepile na staklo. Međutim, na novijim modelima to je komplikovana procedura, pri kojoj rizikujete da jaknom obrišete prljavu haubu. Prilično skupe metlice brisača često stradaju i prilikom struganja leda sa stakala. Većina vozača koristi plastične strugalice koje mogu da oštete staklo i boju. Rezervno rešenje je sprej kojim samo preprskate staklo i nekoliko minuta sačekate da hemija „krene u napad”.
Čest problem koji zimi muči vozače je i startovanje motora. Zato obavezno proverite akumulator i po potrebi dopunite ga destilovanom vodom. Takođe, proverite da li su kleme oksidirale i ako jesu, očistite ih nožićem ili šmirgl papirom. Trudite se i da prilikom startovanja isključite „potrošače struje” koji prazne akumulator, kao i da motor ne zagrevate u mestu već u vožnji.
Najviše novca iz džepa može da vam izbije zamrznuta rashladna tečnost (antifriz) u hladnjaku koja dovodi do pucanja bloka motora. Obavezno zamenite antifriz ako sumnjate u njegov kvalitet, ali nikako nemojte da meštate (dosipate) različite tipove rashladnih tečnosti. Neophodno je i da prekontrolišete nivo ulja u motoru i kočnicama, kao i da u vodu za pranje stakala dodate sredstvo protiv smrzavanja. Ne zaboravite da odmah posle dosipanja aktivirate prskalice kako bi sredstvo prošlo kroz celu instalaciju. Da vam se u vožnji ne bi maglila stakla najbolje je da unutrašnje površine premažete alkoholom ili nekim od brojnih hemijskih sredstava. Kontrolišite i rad klima-uređaja, svetala (dokupite rezervne sijalice), kao i kočnice na kojima ne smeju da postoje znakovi rđe.
Po novom Zakonu o bezbednosti u saobraćaju propisano je da na pogonskim točkovima zimske (M+S) gume moraju da budu montirane u periodu od 15. novembra do 31. marta. Ako se odlučite za letnje gume, onda će dubina šare na njima morati da bude najmanje četiri milimetra. Zimske gume su konstruisane tako da ne gube svojstva na niskim temperaturama, zbog čega je njihov trag kočenja po snegu ili ledu dva do tri puta kraći od traga koji, pri istoj brzini, ostavljaju letnje gume. Idealno bi bilo da na svim točkovima imate zimske gume.
Jutarnji minus zna da izazove najveću glavobolju kod vozača, jer zaleđena vrata i brave mogu da vam pokvare dan? Zato se savetuje da tri-četiri puta mesečno kedere na vratima namažete glicerinom ili silikonom. Brave isprskajte podmazujućim sprejom, kao što je WD 40. Takođe, nije na odmet i da ključ premažete glicerinom. U slučaju da se vrata ipak zalede, ne pokušavajte da ih otvorite na silu. Jedino brzo rešenje je topla voda, posle koje obavezno morate da prebrišete kedere kako se ne bi ponovo zaledili.
 
Natrag
Top