Policajac na granici procenjuje imate li dovoljno para za put

PYC

Član
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
11.506
Već pojačana kontrola na prelazima zbog lažnih azilanata


Policajac na granici procenjuje imate li dovoljno para za put







Izvor: Blic Bojana Anđelić/Momir Ilić | 20. 05. 2011. - 00:02h

BEOGRAD - Građani Srbije koji putuju u zemlje EU ubuduće će biti strože kontrolisani da bi se smanjio broj lažnih azilanata – osim putnih isprava i osiguranja, kao i povratne karte, putnici će morati da dokažu da imaju dovoljno novca za put, a koliko je to – procenjivaće sami policajci na licu mesta.

143654_0808-pasos-foto-nebojsa-markovic_f.jpg


– Mi nemamo tačno propisanu količinu novca koju putnik mora da ima sa sobom kad izlazi iz zemlje, ali postoji standard koji se primenjuje u zemljama EU, pa i kod nas. Prema našoj računici, neko ko putuje preko agencije, ima uplaćen aranžman, trebalo bi da ima od 30 do 50 evra za dnevni trošak. To znači da za desetodnevni boravak u inostranstvu na put ne kreće bez 300 do 500 evra – objašnjava za „Blic” Nenad Banović iz Komisije za praćenje bezviznog režima.

Policajci će takođe procenjivati i da li je kreditna kartica dovoljan dokaz da putnik ima novca. Pored novca, građani treba da imaju i plaćeno osiguranje, povratnu kartu, dokaz o plaćenom aranžmanu ili pozivnom pismu u slučaju individualnog odlaska. Čak i ako imate sve ove potvrde, lako može da se desi da vam put propadne jer niste poneli dovoljno para.
Vlada ubrzano priprema i uredbu o merama koje bi trebalo da smanje broj azilanata u zemlje EU, i kojom će biti definisane mere kontrole na graničnim prelazima, a njeno usvajanje se očekuje u narednim danima.

Na svim prelazima u Srbiji već je pooštrena kontrola putnika. Sve saobraćajne trake na prelazima su otvorene, a s početkom sezone odmora radiće i veći broj ljudi na smeni.

Savetnica ministra unutrašnjih poslova Zorana Vlatković kaže da ne postoji univerzalna formula za „tačan odgovor” koji omogućava siguran prelaz preko granice.

– Svrha svih ovih pitanja je da se na osnovu njih utvrdi da li osoba želi da zloupotrebi bezvizni režim. Visina novca koju putnik treba da poseduje u direktnoj je vezi pre svega sa svrhom putovanja, a zatim i sa dužinom planiranog boravka u inostranstvu – kaže ona.


Ova ovlašćenja nisu nova. Naša granična policija ih je i do sada koristila, razlika je samo u tome što će sada kontrola biti opsežnija, i kroz nju će proći mnogo više putnika nego do sada.

Šta policija traži na granici

- potvrda o svrsi putovanja
- planirana dužina boravka
- povratna karta
- dovoljno novca za boravak
u inostranstvu (procena granične policije)
- putno osiguranje
- pozivno pismo (u slučaju individualnog putovanja)
- potvrda o uplaćenom aranžmanu

Vraćeno 50 ljudi

U poslednje tri nedelje sa granice je vraćeno oko pedeset naših državljana zbog neispunjavanja uslova za izlazak iz zemlje. Među poslednjima sa granice su vraćeni državljani koji su pokušali da otputuju sa tuđim pasošima, kao i četvoročlana porodica koja je sa ukupno 70 evra krenula u Švedsku.
 
Natrag
Top