Pola veka od smrti Ernesta Hemingveja

LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Pola veka od smrti Ernesta Hemingveja



hemingvej.jpg

Ernest Hemingvej



VAŠINGTON – Pre tačno 50 godina, 2. jula 1961. godine, veliki pisac Ernest Hemingvej koji je bio oličenje hrabrosti i snage - u 61. godini života, stavio je pušku u usta, povukao obarač i prekratio sebi život.
Ovaj bokser, alkoholičar, raspusnik i lovac i nadasve veliki pisac, napisao je neka od najboljih proznih dela engleskog jezika - kratke, britke, precizne rečenice o vojnicima, ljubavnicima, lovcima, hrabrosti, strahu i smrti, za šta je zaslužio najveće svetsko književno priznanje - Nobelovu nagradu.
Hemingvej je, podseća američki NPR radio, napisao za života sedam romana, šest zbirki kratkih priča i dve knjige memoara. Dobio je Nobelovu nagradu za književnost 1954. godine.
Jednom prilikom je izjavio da ne žali za vremenom koje je, umesto da radi, proveo pucajući na lavove, loveći nacističke podmornice, pijući, jureći za ženama ili pričajući priče po barovima.
Kada se Hemingvej ubio mnogi su se zapitali kako je čovek koji je hrabrost definisao kao „plemenitost pod pritiskom” mogao da puca u sebe.
Proteklih 50 godina, razlozi za to deluju sve manje misteriozni, kad se ima u vidu da je sklonost ka samoubistvu često nasledna. Naime, Hemingvejev otac se, takođe, ubio i to pištoljem koji je poneo iz Građanskog rata.
Hemingvej je pio previše i predugo i nije mogao da prestane. Bavio se boksom, tukao se po kafanama i često bivao povređen u saobraćajnim ili avionskim nesrećama. Patio je od glavobolja, nesanice i depresije. Počeo je da čuje glasove i da mu se priviđaju stvari.
U januaru 1961. godine rekao je svojoj supruzi Meri da više ne može da napiše ni jednu jedinu dobru rečenicu. A Hemingvej je pristajao samo na najbolje i kada to više nije moga da ostvari, prekratio je sebi život.



Tanjug
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
FBI gurnuo Hemingveja u smrt ?

FBI gurnuo Hemingveja u smrt ?

Tanjug

Hemingvejeva zabrinutost zbog stalnog praćenja i prisluškivanja, koju su mnogi tumačili kao paranoidnu iluziju, dovela je do samoubistva, tvrdi njegov prijatelj i dramski pisac Aron Edvard Hočner



NJUJORK - Povodom 50 godina od smrti Ernesta Hemingveja ponovo je pokrenuto pitanje zašto je poznati pisac izvršio samoubistvo, uz sumnje da je na takav njegov korak mogao da utiče i Federalni istražni biro FBI.
Njegov prijatelj i dramski pisac Aron Edvard Hočner tvrdi da je zbog veza koje je imao sa Kubom, Hemingvej bio pod stalnom prismotrom FBI, što je kod pisca izazvalo strah i tešku depresiju.
Hemingvejeva zabrinutost zbog stalnog praćenja i prisluškivanja, koju su mnogi tumačili kao paranoidnu iluziju, snažno je uticala na njega i dovela do samoubistva, ističe Hočner u članku objavljenom u "Njujork tajmsu".

On objašnjava da je slavni pisac bio prestravljen što se našao na meti agenata FBI.
"To je najgori pakao. Sve prisluškuju. Ne mogu da koristim telefon. Čitaju mi poštu", poverio se jednom prilikom Hemingvej svom prijatelju.
Hemingvej je 1960. godine primljen u bolnicu gde je primao elektrošokove i pokušao u nekoliko navrata da izvrši samoubistvo.
Upravo je takvo ponašanje dovelo u sumnju njegove tvrdnje da ga FBI prati. Smatralo se da je njegov strah isključivo plod njegove mašte.
Tokom 80-ih godina, međutim, Hemingvejeve slutnje su potvrđene kada je obelodanjen njegov dosije u FBI.
Ispostavilo se da ga je FBI intenzivno pratio i prikupljao dokumentaciju o njegovim pokušajima da pokrene antifašističku špijunsku mrežu. U svojim izveštajima predsedniku Edgaru Huveru, FBI je Hemingveja opisivao kao fizički i mentalno bolesnu osobu.
 
Natrag
Top