Pol Gaskojn – Zubarska stolica

Učlanjen(a)
01.12.2015
Poruka
254
Posle solidne sezone u Škotskom Rendžersu, Pol Gaskojn je bio na spisku Engleskog selektora Teri Venejblsa za Evropsko prvenstvo 1996. godine, koje se održavalo u Engleskoj. Medijima je bilo drago što je već tad loš dečko Engleskog fudbala bio predvodnik generacije za koju su se Englezi nadali da će im konačno doneti titulu evropskog šampiona. Ipak, pred sam start prvenstva, na turneji Engleske reprezentacije po dalekom istoku, desio se skandal, koji je bacio fudbal u drugi plan. U jednom noćnom izlasku, Engleski fudbaleri na čelu sa Gazom su rešili da se malo opuste i zabave, pa su popili koju čašicu više. Ništa to ne bi bilo toliko strašno da Gaskojn nije odlučio da sedne u “zubarsku stolicu”, gde su mu u usta sipali razna alkoholna pića a pošto su mediji sve to zabeležili, uskoro su slike obišle celu Englesku. Usledila je velika medijska kampanja sa ciljem da se “Alkoholičar” Gaskojn izbaci iz reprezentacije, jer je osramotio grb reprezentacije Engleske. U celoj toj mediskoj hajci vrlo često su omalovažavani i Gazini fudbalski kvaliteti, često se govoreći da ni po fudbalskim kvalitetima Gaskojn nije zaslužio mesto u reprezentaciji. Ipak, to nije pokolebalo Venejblsa, koji je stao na stranu svog igrača i odlučio da mu pruži šansu na prvenstvu. A Gaza ko Gaza, trpeo je udarce i čekao trenutak za “osvetu”…
Posle lošeg starta prvenstva za Engleze i remija sa Švajcarskom posle koga su se kritike nastavile, usledio je meč sa Škotskom, na kome će Pol Gaskojn može se slobodno reći ispisati fudbalsku istoriji. Englezi su na meču sa Škotima vodili od 53. minuta golom Širera a onda je u 79. minutu Gaskojn spektakularnim golom rešio pitanje pobednika. Posle akcije u kojoj su učestvovali Šeringem i Anderton, lopta je došla do Gaskojna, koji je na ivici šesnaesterca levom nogom prebacio odbrambenog igrača Škotske, da bi onda iz voleja desnom nogom postigao fenomenalan gol. Dok je većina gledalaca na Vembliju slavila pogodak, Gaskojn je otišao na drugu stranu terena, legao na leđa, otvorio usta i čekao da mu saigrači sipaju vodu u usta, imitirajući tako situaciju sa dalekog istoka, zbog koje je bio razapet u medijima. Bio je to Gazin odgovor medijima a ta proslava gola će postati možda i poznatija od samog gola. Svojom igrom i golom, Pol Gaskojn je “naterao” medije da promene priču o njemu, pa je tako sutradan u Dejli Miroru osvanuo naslov preko cele strane “Mr Gascoigne: An Apology!” (Gospodine Gaskojn: Izvinjavamo se). Sam Gaskojn se mnogo godina kasnije podsetio tog gola i prokomentarisao ga na sebi svojstven način: “Ljudi me često pitaju da li je to najbolji gol koji sam ikada postigao. To je bio jedan od najboljih, iako sam postigao jedan ili dva u Italiji, koji se nikada ne prikazuje na TV-u a koji su po meni podjednako dobri. Ako se pogleda koliko mi je značio, onda ne može da se poredi sa drugima. Igrao sam za Rendžers u to vreme, tako da mi je i zbog toga gol bio jako drag. A osećaj da 70000 navijača na Vembliju skandira vaše ime je neverovatan.”
Uživajte i podsetite se ovog neverovatnog gola Pol Gaskojna, za koji je Vejn Runi reko da je možda i najbolji koji je Engleska fudbalska reprezentacija ikada postigla i naravno proslave gola koja je još poznatija i prepričavanija od samog pogotka.
Gol:

Proslava gola:
 
Natrag
Top