Pogrešne navike u službi zdravlja

Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.989
Pogrešne navike u službi zdravlja

S media 08.06.2011 12:10

206218.jpg

Ko bi rekao da spavanje od osam sati nas zapravo čini umornijim i da pranje zuba može da uništi gleđ? Postoje navike koje smo naučili još ako deca, koje se smatraju sasvim onrmalnim, a stručnjaci tvrde da upravo one negativno utiču na našu psihu i zdravlje uopšte.

Preterano ribanje uništava kožu
Preterana briga o čistoći dovodi ne samo do depresije, kako su naučnici odavno dokazali, već i do mnogih drugih problema. Nik Lov, doktor i dermatolog londonske klinike Krenli, tvrdi da vrlo topla voda u kombinaciji sa tvrdim sapunom odmašćuje kožu i dovodi do isušivanja i dehidracije. Prema njegovom mišljenju, većina nas ne mora da se svakog dana oriba od glave do pete svakog dana.

Spavanje od osam sati nas čini umornim
Profesor Džim Horn iz Centra za proučavanje spavanja Univerziteta Louboro tvrdi da osam sati sna uzrokuje umor. Ukoliko se iznenada probudite u pola noći ne možete ponovo da zaspite, ne mučite brojanjem ovaca. Učinite nešto korisno: čitajte knjigu ili napravite plan rada za sledeći dan. Telo će vam reći kada se želi da ide na spavanje. Uz to, usputne, kratke dremke od četiri do 15 minuta tokom dana imaju efekat koliko sat noćnog odmora. Horn tvrdi da je pre više stotina godina bila uobičajena praksa da se svakodnevno spavanje podeli u nekoliko segmenata.

Ispiranje usta posle pranja šteti zubima
Fil Stemer, stomatolog londonskog Centra za zdravlje zuba savetuje da se oduprete iskušenju da ispirate usta posle pranja zuba, jer time ispirate zaštitni premaz na bazi fluora koji bi trebalo da štiti zube, pa se zato i nalazi u vašoj pasti za zube. Osim toga, ovaj stomatolog kaže da je važno da ne perete zube odmah posle jela, jer hrana privremeno omekšava zubnu gleđ, pa pranje može da je ošteti. Zato sačekajte bar pola sata da gleđ ponovo otvrdne.

Nepravilno disanje umanjuje dotok kiseonika
Terapeut i upravnik Društva za kontrolu stresa Nil Šah tvrdi da odrasle osobe ne znaju da dišu kako bi trebalo: imaju tendenciju da dišu veoma plitko. Kao rezultat ustajali vazduh nakuplja se u donjem delu pluća, koji je najdelotvorniji za razmenu gasova u telu. Da bi povećali unos kiseonika, trebalo bi da redovno vežbamo disanje: dišite iz stomaka ritmično i polako, praveći 12 do 20 ciklusa uz kratke pauze između udisanja i izdisanja.
 
Natrag
Top