Podgorica: Temperatura u hladu prešla 42 stepena

Učlanjen(a)
07.02.2010
Poruka
14.864
Podgorica: Temperatura u hladu prešla 42 stepena











Izvor:
Novosti.rs








PODGORICA – U utorak je bio najtopliji dan u Podgorici poslednjih pet godina i najtopliji u Crnoj Gori ovog leta. Živa Hidrometeorološkog zavoda u 13 časova popela se do 40 stepeni, dok je ekipa "Novosti" pola sata kasnije zabeležila neverovatnih 45 stepeni!


cg-temperatura_310x186.jpg



Temperature u svim gradovima bile su veće nego prethodnih dana. Najsvežije je bilo na Žabljaku 29 stepeni, na Cetinju je bilo nešto preko 37, u Pljevljima 36, a Kolašinu 34. U Podgorici je u 11 sati izmeren 41 stepen a već nekoliko sati kasnije postignut je novi rekord za ovo doba godine - 45 stepeni Celzijusovih. Nije ništa neobično da se na raznim mestima mere različite temperature. Tako je termometar u Moskovskoj ulici pokazivao 44-45 stepeni, onaj u automobilu, koji meri spoljnu temperaturu, čak 49, dok su zvanični podaci da je u Podgorici bilo nešto preko 41 stepen.

Iako su nas meteorolozi upozoravali da se bliži "sudnji dan" i da iz Podgorice treba bežati, mnogi su spas tražili na omiljenim gradskim kupalištima. Na bazenu, kažu, nikad nisu imali više posetilaca. I plaža Skaline na Morači pružila je spas mnogima. Iako uvek hladna, bila je jedini spas od žege. Neki od njih koje smo tamo zatekli kažu da ništa drugo ne pomaže.

- Ništa ne može da rashladi kao Morača. Ovde nisam dolazio zadnjih deset godina, ali u utorak je bilo neizdrživo pa sam se korao negde rashladiti - kaže Ivan iz podgorice.

Isto je bilo i na drugim kupalištima. Tradicionalno, najhladnija je Cijevna, što je na preko 40 stepeni više nego dobro došlo. Kupališta na toj reci su bila puna. Ivan Femić, koji živi i radi u Švedskoj, kazao je da većina stanovnika te zemlje ne bi izdržalo ove temperature.

- Ja sam i navikao na ovakve temperature, ali mislim da u Podgorici nikada nije bilo toplije. Razlika u temperaturi u Švedskoj i ovde je neverovatna. U Crnu Goru dođem da se ugrejem, ali ovo je neverovatno. Mislim da bi švede ovde bili kao ribe na suvom - uz osmeh kaže Femić.

Tropske vrućine, međutim, biće kratkog daha. Već u sredu očekuje se da se temperature biti u padu. Meteorolozi kažu da se očekuje priliv vlažnog vazduha koji će usloviti "razvoj oblačnosti i kišu". Dakle, građani će od srede lakše disati.

Iako velike temperature loše utiču na hronične bolesnike, u Kliničko-bolničkom centru u utorak nije bilo povećanja broja intervencije. Izgleda da su se građani pridržavali saveta lekara da ne izlaze u periodu od 11 do 17 časova. U to se uverila i naša ekipa koja je oko 13 časova zatekla praznu Hercegovačku ulicu.

 
Natrag
Top