Podgorica: Izgoreo izbeglički kamp

Učlanjen(a)
07.02.2010
Poruka
14.864
Podgorica: Izgoreo izbeglički kamp











Izvor:
Novosti.rs








PODGORICA - U požaru koji je u utorak izbio u izbegličkom kampu u naselju Konik izgorelo je oko 30 baraka, a bez krova nad glavom ostalo je oko 800 ljudi. Stradalih i povređenih nije bilo, a uzrok požara je najverovatnije nemar.

[SIZE=+0][SIZE=+0]Na mestu na kom su se nalazile trošne barake stanovnika izbegličkog naselja na Vrelima ribničkim, nekoliko sati nakon velikog požara, ostao je samo prah i pepeo. Izgorelo je bukvalno sve.


cg-pozar_620x0.jpg



Retki su uspeli da spasu samo lična dokumenta, a mnogi su iz kuća pred naletom vatre izleteli samo u onome u čemu su spavali. Na licu mesta zatekli smo ljude koji su gasili ostatke požara, uplakana i zabrinuta lica dece i očiglednu nemoć da se bilo šta uradi.
Na zgarištu smo zatekli Kujti Eminija, koji je pokušavao da pronađe nešto od ličnih stvari na mestu gde se nekad nalazila njegova kuća. Prema njegovim rečima, požar je izbio u centru kampa da bi nakon toga ubrzo zahvatio sve barake.

- Počelo je u jednoj baraci u sredini naselja. Vetar je duvao i vatra je brzo zahvatila drugu baraku i sve je izgorelo kao šibica. Ne znam šta da radimo. Sve smo izgubili. Mnogo je i jednom da se ostane bez kuće, a kamoli dva puta - rekao je Emini.

[SIZE=+0][SIZE=+0]Jedan od prvih koji je bio svedok stihije jeste Ganija Pajazitaj, predsednik Udruženja raseljenih Roma i Egipćana sa Kosova, čija je kuća takođe izgorela. On je rekao za "Novosti" da ih je iz sna probudila eksplozija i vrelina koja je izbijala iz komšijskog stana.

- Video sam kako iz barake do moje kulja vatra. Izleteo sam samo u onome u čemu sam bio. Za nekoliko minuta vatra je zahvatila celu baraku i više se nije moglo ništa uraditi. Gledali smo samo kako da spasimo živote. Izgubili smo sve što smo stvarali 13 godina - rekao je Pajazitaj.

Prema njegovim rečima, vatrogasce su pozvali odmah nakon izbijanja požara, ali oni su se, kako je kazao, pojavili tek nakon sat vremena.

- Zakasnili su. Dok su oni došli vatra je zahvatila celo naselje koje je za dva sata celo izgorelo. Kada smo ih nazvali da prijavimo požar, rekli su nam da oni ne vide nikakav dim. Uspeli su da spasu samo hangar u kome se nalaze plinske boce - rekao je revoltirani Pajazitaj i dodao da ih niko od nadležnih nije kontaktirao niti im rekao gde će sada svi ti ljudi biti smešteni i šta će se sa njima dešavati.

Vatrogasci, međutim, tvrde da su na licu mesta bili desetak minuta nakon izbijanja požara. Radomir Pješčić, komandir službe zaštite i spasavanja, kazao je da su vatrogasne ekipe bile na terenu oko šest sati.

- Naše ekipe su intervenisale na celom požarnom području, ali je veliki deo naselja izgoreo pod naletima vatre - rekao je Pješčić i dodao da je situacija pod kontrolom.

Ovo nije prvi put da vatra zahvati izbegličko naselje. Tri barake izgorele su 2001. godine, a ni tada nije bilo žrtava.


NUMANOVIĆ: SVI ĆE BITI ZBRINUTI


MINISTAR rada i socijalnog staranja Suad Numanović posetio je kamp i nakon sastanka sa predstavnicima UNHCR i Evropske komisije obećao pomoć. On je najavio da će za sve biti obezbeđena hrana, a obećao je i da će ubrzo biti obezbeđen smeštaj za sve koji su ostali bez domova.

- Pokušaćemo da narednih dana nađemo alternativne smeštaje, poput kasarne Masline ili neke od škola koje trenutno ne rade - kazao je Numanović i dodao da će svi biti negde smešteni.

Nadležne službe organizovale su i Operativni štab, koji će zasedati 24 sata u narednih nekoliko dana, a koji će delovati u pravcu zdravstvenog i higijenskog zbrinjavanja.

[/SIZE][/SIZE][/SIZE][/SIZE]
 
Natrag
Top