Podgorica: Bivši policajci opet na sudu

Učlanjen(a)
07.02.2010
Poruka
14.864
Podgorica: Bivši policajci opet na sudu











Izvor:
Novosti.rs







Nakon ukidanja oslobađajuće presude za deportaciju izbeglica, bivši policajci opet na sudu. Ishodom višegodišnjeg procesa iznenađeni i stručna javnost i advokati optuženih.

PODGORICA - Nakon višegodišnjeg procesa u sredu je zvanično pala presuda kojom su devetorica bivših službenika Ministarstva unutrašnjih poslova oslobođeni od optužbe za deportaciju bosansko-hercegovačkih izbeglica.



reg-cg-ponistena-presuda_310x186.jpg



Advokati optuženih koji su oslobađajuću presudu smatrali jedino pravno mogućom, ostali su zatečeni.

- Iskren da budem, iznenađen sam takvom odlukom budući da je prvostepeni sud tokom postupka na pravilan način utvrdio činjenično stanje, uložio ogroman trud i napor. Iskreno se nadam da će u ponovnom postupku odluka biti istovetna onoj koju je doneo taj sud u prvom postupku i da će svi protiv kojih se vodio postupak za teško krivično delo ratnog zločina protiv civilnog stanovništva, biti oslobođeni a agonija tih ljudi koja već dugo traje, prekinuta - kazao je Zdravko Begović, advokat optuženog Božidara Stojovića.

Ni advokat Branislav Lutovac, koji u ovom slučaju zastupa optuženog Milorada Ivanovića, nije mogao da sakrije nevericu.
- Mislim da su postojali svi činjenično-pravni razlozi da se prvostepena presuda potvrdi. Tužilaštvo sada upada u još veću kontradiktornost jer imamo izvršioce, a nemamo naredbodavce u optužnici. Kako će to dalje da opstaje apsolutno mi nije jasno - kazao je Lutovac.

Ukidanje oslobađajuće presude nije očekivao ni bivši načelnik hercegnovske policije, optuženi Milorad Ivanović.
- Kao profesionalac, dugogodišnji sudija krivičar-advokat, smatrao sam prema kvalitetu te presude da će biti potvrđena, imajući u vidu oskudne pravne razloge u žalbi tužioca. Međutim, kao i u životu, u pravu je sve moguće. Svaka prvostepena presuda se može ukinuti iz bilo kojih razloga koje poznaje ZKP, pa i ova u jednom veoma složenom predmetu, a koji od početka ima političke konotacije. Biće vremena da kada se upoznam sa detaljima presude medijima dam podatke - kazao je "Novostima" optuženi Ivanović.

Ivanović je jedan od optuženih koji je tokom suđenja bio nedostupan sudu. Iako je uhapšen u oktobru 2010. godine u Beogradu, on do kraja sudskog postupka nije izručen Crnoj Gori. Novi postupak će sada pratiti sa optuženičke klupe.
- Biću prisutan sve vreme trajanja prvostepenog postupka i proći ću kroz ponovnu proceduru i dati svu argumentaciju koja je de fakto ista kao što je bila u istrazi. Kompletni tok istrage, odnosno prethodnog postupka, moji branioci i ja smo pratili - dodao je on.

Boško M. Bojović, tada šef SDB Crne Gore, Milisav Mića Marković, pomoćnik ministra policije resora javne bezbednosti, Radoje B. Radunović, načelnik sektora SDB u Herceg Novom, Milorad M. Ivanović, načelnik Centra bezbednosti u Herceg Novom, komandir stanice milicije u CB Herceg Novi Milorad D. Šljivančanin, načelnik SDB u Ulcinju Božidar J. Stojović, načelnik Odeljenja bezbednosti u Ulcinju Sreten Lj. Glendža, službenik resora SDB u Herceg Novom Duško D. Bakrač i Branko Bujić, načelnik Centra bezbednosti u Baru, tada su oslobođeni optužbe da su izvršili ratni zločin.

 
Natrag
Top