Počinje preispitivanje odluka o neizabranim sudijama

LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Počinje preispitivanje odluka o neizabranim sudijama

Tanjug


BEOGRAD - Visoki savet sudstva (VSS) sutra počinje postupak preispitivanja odluka o prestanku sudijske dužnosti, najavio je taj naviši sudijski organ.

116512_1002-sudnica-foto-v-lalic_f.jpg


U okviru tog postupka obaviće se razgovori sa neizabranim sudijama povodom njihovih prigovora na odluke prvog sastava VSS, prema kojima im je sudijska funkcija prestala 31. decembra 2009. godine.


Razgovore, koji su otvoreni za stručnu javnost i medije, obaviće dve komisije VSS u biblioteci tog tela u Resavskoj 42.


VSS će postupati u skladu sa Zakonom o izmenama i dopunama Zakona o sudijama i Zakona o Visokom savetu sudstva i Pravilima za primenu Odluke o utvrđivanju kriterijuma i merila za ocenu stručnosti, osposobljenosti i dostojnosti i za postupak preispitivanja odluka prvog sastava VSS o prestanku sudijske dužnosti koja su usvojena 23. maja 2011. godine, saopšteno je iz Visokog saveta.

Napominje se da će sve neizabrane sudije biti savesno preispitane i imaće ravnopravan tretman. Sva ročišta su javna i medijima je omogućeno da prate razgovore u prostorijama VSS, a za novinare je obezbeđen audio-video distributer.

Obaveštenja o zakazanim ročištima svakodnevno se ažuriraju na internet stranici Saveta, navodi se u saopštenju. VSS bi trebalo da odluči o više stotina prigovora neizbranih sudija, a okončanje tog procesa najavljeno je za septembar.

Kada usvoji prigovor i izmeni odluku o prestanku sudijske dužnosti, Savet će podnosioca prigovora izabrati za sudiju u sud u kom je radio, vodeći računa o vrsti suda i materiji u kojoj je postupao, kao i o njegovoj prijavi na oglas na izbor sudija.

Pravila za primenu odluke o kriterijumima i merilima za ocenu stručnosti, osposobljenosti i dostojnosti predviđaju da će takva odluka moći da se donese uz saglasnost ministra pravde.

Podnosiocu prigovora u postupku preispitivanja biće omogućena javnost i neposrednost u postupku, pravo na obrazloženu odluku, kao i pravo na žalbu Ustavnom sudu ukoliko ne bude zadovoljan odlukom VSS.


Pravila takođe predviđaju da postupak preispitivanja odluka mogu da prate mediji, ali da podnosilac prigovora može da zahteva isključenje javnosti. U sastavu komisija neće biti članovi prvog sastava VSS, koji su učestvovali u donošenju osporenih odluka decembra 2009. godine.


O prigovorima na odluke prvog saziva VSS prema ranijim rešenjima trebalo je da odlučuje Ustavni sud Srbije, ali je zbog preopterećenosti tog suda poslom, i hitnosti postupka preispitivanja, ta nadležnost prebačena na Savet zakonskim izmenana s kraja prošle godine.

Postupak preispitivanja moći će da prate i predstavnici EU, Saveta Evrope, OEBS-a, Društva sudija Srbije i drugih strukovnih udruženja sudija, na njihov zahtev.

Od slučaja do slučaja, prema rasporedu objavljenom na sajtu, VSS će sa kandidatima razgovarati pola sata, 45 minuta ili sat vremena.
 
Natrag
Top