Počela akcija "Recikliram, dakle postojim"
Tanjug | 15. 09. 2011. - 13:38h | Foto: Branislav Puljević
Nemačko privredno udruženje u Beogradu započelo je danas akciju prijema elektronskog i električnog otpada pod nazivom "Recikliram, dakle postojim". Predstavnik organizatora Milan Vučković je u obraćanju okupljenima na Trgu Republike, gde su postavljeni kontejneri za prikupljanje otpadak, naveo da je osnovni cilj akcije da se pokrenu kompanije, institucije i gradjani na razmišljanje o problemu sakupljanja, odlaganja i reciklaže elektronskog i električnog otpada.
Vučković je rekao da u Srbiji takav otpad najčešće završava na "divljim deponijama", u prirodi ili obalama reka podsetivši da samo jedna bačena baterija može da zagadi izvor čiste vode.
On je kazao i da su ovu akciju, koju Nemačko privredno udruženje u Beogradu sprovodi uz saradnju sa BIS Reciklažnim centrom, podržali gradski Sekretarijat za zaštitu životne sredine, opština Stari Grad, Nemačka škola u Beogradu, JKP Gradska čistoća, Gete institut, ambasada Nemačke u Beogradu...
Ispred Nemačkog privrednog udruženja u Beogradu obratio se i Mihael Šmit, koji je naglasio da je akcija naišla na dobar odjek i da je to znak da postoji i potreba i mogućnost da se dalje razvija oblast reciklaže u Srbiji.
Šmit je istakao da je elektronski i električni otpad opasan, ali da istovremeno predstavlja i veliki privredni resurs i dodao da se u Nemačkoj na primer taj otpad reciklira i čini ušteda u visini od četiri milijarde evra u sirovinama.
On je dodao i da se u Evropskoj uniji reciklira oko četiri kilograma takvog otpada po glavi stanovnika, dok je to u Srbiji svega oko 400 grama po stanovniku.
Načelnik Odeljenja gradskog Sekretarijata za zaštitu životne sredine Filip Avramović je rekao da je Skupština Beograda u julu ove godine usvojila strateški dokument - lokalni plan upravljanja otpadom - kojim se predvidja sistemsko upravljanje otpadom na čitavoj teritoriji Beograda.
On je naveo i da je posebnim poglavljem predvidjeno upravljanje elektronskim i električnim otpadom i da je cilj da se omogući svim gradjanima Beograda da na jednostavan i dostupan način mogu da taj otpad odlože i budu sigurni da će biti na pravilan način primljen, transportovan, skladišten i tretiran.
Na osam punktova u Beogradu i Pančevu u narednih sedam dana koliko traje akcija, gradjani, institucije i firme moći će da odlože elektronski i električni otpad.