Plava rozela-Papagaj

Član
Učlanjen(a)
05.02.2010
Poruka
445
Ja sam vlasnik papagaja(1 par) poznatih pod imenom plave rozele.
Vrlo su zanimljivi(meni) i nekako neobicni... :)
Jedina im je mana sto malo vise prljaju kucu al dobro...I ponekad me malo nerviraju kad me bude vikendom u 7h!! :D :D
Pevaju zaista lepo i cesto.. :)
A evo i nesto ukratko o njima.

papagaj%20rozela%20-07.jpg

Prirodno stanište ove vrste papagaja je severno-istočni deo Australije koji se prostire od Jork Peninsule do severa Novog južnog Velsa. Kod ove vrste javljaju se i dve podvrste i to
Playzcercus Adscitus Palliceps i Platycercus Adscitus Odseitus koje obitavaju u oblasti Jork Peninsulija i po koloritu su slične osnovnoj vrsti, ali su nešto manje po veličini. Prirodno gnežđenje plave rozele traje u intervalu od februara do juna. Žive na drveću voća i eukaliptusa i na cvetnim granama drveća iz roda ''melalenca''.

papagaj%20rozela%20-08.jpg
Njihova omiljena hranilišta su prostrane savane, gde nalaze različite vrste semenja i insekata, međutim česti su posetioci kultivisanih plantaža voća i useva pod suncokretom i kukuruzom, što predstavlja problem za tamošnje farmere i plantažere. Postoje dve mutacije, bela i pastel.
Veličina odrasle rozele kreće se oko 30cm sa žućkasto belom glavom, belim podbradkom, plavim grudima i repom koji je sa unutrašnje strane u svom korenu intenzivno crvene boje, dok su leđa, čije je perije po obliku slično krljušti kod riba, plavo crne boje, a rep je sa spoljne strane crno-plavo-zelen. Temeni vratni deo je tamno žuto-narandžaste boje, dok su noge sivo crne, sa crnim noktima. Kljun je beličasto sive boje sa nešto tamnijim vrhom. Kod odraslih-zrelih ptica razlika u polovima je teško primetna u vizuelnom smislu, međutim ženka ima manje izražen crtež, nešto sitniju glavu, a donji deo krila prikazuje strmu pepeljastu traku. Zato je pol kod ove vrste papagaja puno lakše odrediti dok su ptice mlade, jer su tada mužjaci znatno krupniji i imaju širi kljun u svom korenu.
papagaj_plava-02.jpg
Do pre petnaestak godina evropski avikulturisti su gledali na plavu rozelu kao na raritet. Od tada pa nadalje, ona je postala izuzetno popularna vrsta u volijerama mnogih odgajivača, kao kućni ljubimac u stanovima ljubitelja papagaja.
Hrane se suncokretom, kanarinskim semenom, prosom, ovsom, konopljom, kukuruzom kokičarom, sirkom šećercom, američkim sirkom, svetlim semenom, semenom divljeg sirka uz obavezan dodatak vitamina i minerala. Što se tiče voća i povrća, veliki su ljubitelji jabuka, šargarepe, spanaća, krastavca, lista maslačka, grančica peršuna sa lišćem, itd.

papagaj_plava-03.jpg

Kada se pripremaju za parenje, mužjak počinje sa intenzivnim hranjenjem ženke, a ona istovremeno počinje da posećuje gnezdo. Sam akt parenja odvija se u ranim jutarnjim i kasnim popodnevnim satima. Nakon toga ženka snosi 3-6 belih jaja veličine oko 22mm i leži na njima 22-24 dana. Ova vrsta najviše voli duboka gnezda jer u njima izbegava uznemiravanja od strane mužjaka. Rozele nekada imaju i dva legla godišnje. Mlade ptice sporo sazrevaju, tako da gnezdo napuštaju tek posle 32-35 dana i ostaju uz roditelje još do mesec dana kada se i potpuno osamostaljuju. Boje perija mladih ptica se dosta razlikuje od zrelih jedinki tako da im je u tom periodu glava maslinasto-zeleno-crvenkasto-smeđa. Grudi, leđa i rep su razlivenih boja pri čemu je to perije mutno i neodređeno. Pravu plavu boju dobijaju tek nakon 12-15 meseci, što znači posle dva mitarenja, kada ptice postaju polno zrele.

U svojstvu kućnog ljubimca, plavu rozelu treba držati u adekvatno prostranom kavezu imajući u vidu njenu veličinu od 33cm koji će biti stacioniran na mestu gde nema promaje i u kome će ptica, bez puštanja biti mesec dana jer je to optimalan interval njene adaptacije na nov lokalitet, nova lica i glasove, odnosno to je vreme njene nove adaptacije i aklimatizacije u odnosu na vreme provedeno kod odgajivača. Hrani se jednom dnevno sa već pomenutim vrstama semenja i zeleniša uz obavezan dodatak vitamina i minerala s tim što u vreme mitarenja, april-septembar, ptici treba obavezno davati i ''Vitakraft'' hranu za poboljšavanje mitarenja i jodne granulacije istog proizvođača. Sve vrste rozela, pa i plava, tiho i prijatno se oglašava, nisu bučne, a mogućnost oponašanja ljudskog govora im je ograničena. Međutim, veoma dobro se pripitomljavaju i po puštanju iz kaveza brzo će se naći na vašem ramenu, glavi, stolu... Naravno, ptici treba posvetiti puno pažnje i priče bez naglih pokreta, pa će samim tim i ona postati veoma privržena, jer im je radoznalost jača strana.
 
Natrag
Top