Kimova sestra upravlja S. Korejom?
Izvor: B92, Beta, Tanjug
Pjongjang -- Lider Severne Koreje Kim Džong Un nije bio na proslavi 69. godišnjice osnivanja Komunističke partije, što ponovo pokreće spekulacije o njegovom zdravlju.
Kim Jo Džong (screenshot)
Kruže glasine da Kima muči giht, dijabetes, pa čak i problemi sa zglobovima, a jedna opoziciona grupa tvrdi da je Kimova mlađa sestra, Kim Jo Džong, možda preuzela upravljanje zemljom dok se on ne oporavi, preneo je CNN.
CNN je podsetio da je Kimova sestra "zvezda u usponu" i naveo reči Majkla Medena, blogera koji prati aktivnosti severnokorejskih lidera, da je mediji u toj zemlji pominju kao zamenika direktora Radničke partije, što je veoma moćna pozicija.
Ime Kim Džon Una nije bilo na spisku zvaničnika koji su u Pjongjangu odali poštu njegovom ocu i dedi, Kim Džong Ilu i Kim Il Sungu.
U njegovo ime su ispred spomenika Ilu i Sungu položene korpe sa cvećem, a spekulacije o prirodi njegovog odsustva prekinuli su državni mediji, rečima da partija neumitno jača pod vođstvom maršala Kim Džong Una.
Opoziciona organizacija "Solidarnost intelektualaca Severne Koreje" saopštila je da postoji mogućnost da Kim Jo Džong barem privremeno rukovodi vladom, mada nije navela izvor te informacije.
Pod naslovom "Da li je severnokorejska dinastija pala?", britanski "Gardijan" pisao je juče da kruže glasine o puču, a britanski "Dejli mejl" naveo mogućnost da je Kim "u kućnom pritvoru" gde ga drži njegov sopstveni režim.
"Gardijan" je podsetio da je pojavljivanje tri visoka severnokorejska zvaničnika na završnoj ceremoniji Azijskih igara u Južnoj Koreji izazvalo burne reakcije, naročito priosustvo Huang Pjong-spa iz Odeljenja za organizaciju i rukovođenje (OGD), koje ima ogromna ovlašćenja i neki je smatraju rivalskim izvorom vlasti.
Čak je i jedan visoki severnokorejski zvaničnik koji je prešao u "dezertere" Džang Džin-sung nagovestio da je OGD preuzeo kontrolu, a Kima ostavio kao "figuru za reprezentaciju".
"Dejli mejl" i australijski Ej-Bi-Si preneli su reči profesora korejskih studija na holandskom Univerzitetu Leiden da je možda reč o smeni unutar same severnokorejske vladajuće elite i da Kima u kućnom pritvoru možda drže pripadnici njegovog režima.
"Život na cigaretama i ementaleru"
foto: Beta/AP
Severnokorejski vođa nije viđen u javnosti još od 3. septembra. Južnokorejske vlasti su prošle nedelje saopštle da Kim Džong Un nema nikakvih problema sa zdravljem.
Kako navodi Frans pres, zbog njegovog odsustva iz javnosti u Aziji kruže razne priče, od toga da ima zdravstvene probleme do toga da je u toku državni udar u jednoj od najzatvorenijih država na svetu.
Ipak svi ti navodi se ne mogu sa sigurnošću shvatiti ozbiljno, s obzirom da je protok informacija iz samog vrha Severne Koreje veoma slab, a sve što se događa u državnom vrhu je daleko od očiju javnosti.
Spekulisalo se da Kim boluje od dijabetesa, koja je u vezi sa njegovom opsesijom, ementaler sirom. Ipak, južnokorejski mediji prenose da su od zvaničnika u neformalnim razgovorima dobili uveravanja da je sa Kimom sve u redu, te da njegovo odustvo iz javnosti nije ništa novo, uz podsećanje da je tri nedelje bio odsutan i 2012. godine.
Ipak, prvo odsustvo sa proslave dana partije u trogodišnjoj vladavini nije događaj koji se tako lako može okarakterisati kao nebitan. Takve proslave su obično prilika da lideri komunističkih država potvrde svoju vlast.
Kim Džong Un nasledio je vlast od oca Kim Džong Ila koji je umro decembra 2011. godine.
Kim, strastveni pušač, znatno se ugojio otkad je došao na vlast 2011. godine, posle smrti svog oca, a na jednom od nedavnih snimaka vidi se kako hramlje dok hoda.
"Ja sam ubeđen da on ima zdravstveni problem, ali ne preterano ozbiljan", smatra Čung Jung-Čul, profesor severnokorejskih studija na univerzitetu Sogang u Seulu.
Glasilo vladajuće severnokorejske partije, Rodong sinmun, nazvao je danas na naslovnoj strani Kima simbolom "dostojanstva i nepobedivosti" Radničke partije i naveo da njegov autoritet treba štititi svim sredstvima.
"Čelično jedinstvo stranke, s vođom u centru, izvor je nepobedive moći", piše Rodong sinmun.
"On sigurno ne želi da ga javnost vidi bolesnog i slabog", izjavio je Brus Benet, analitičar korporacije RAND, povodom spekulacija o Kimovim zdravstvenim problemima. "Nije dobro za severnokorejskog lidera da deluje slabo."
Svetski mediji spekulisu i o tome da, ako je Kim bolestan, državu možda vodi njegova sestra, ali razmatraju i mogućnost smene u političkoj eliti ili to da je Kim u "kućnom pritvoru".
Isti profesor navodi da ovo nije prvi put da jedan severnokorejski lider nestane na neko vreme iz javnosti te da se slično dogodilo i tokom '90. sa Kimom Ilom.
Severnokorejske diplomate u Njujorku i Ženevi odbacuju navode o Kimovom odsustvu kao pokušaje spoljnih neprijatelja Pjongjanga da rašire dezinformacije kako bi potkopali vladu.