Pišonja i Žuga u mraku teatra

Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.979
27. 01. 2012.
PRESS

Pišonja i Žuga u mraku teatra

Saradnja: Atelje 212 i Dadov zajednički spremaju predstavu po čuvenim pesmama „Zabranjenog pušenja", ekipa Pressa prisustvovala prvom čitanju teksta Vladimira Đurđevića.

1.jpg
Prvo čitanje komada Vladimira Đorđevića

Početak stvaranja predstave
Drama Vladimira Đurđevića „Balada o Pišonji i Žugi", koja će biti premijerno izvedena 7. marta, igraće se u Ateljeu 212 i u Dadovu, a ovo je prvi put da su se ova dva pozorišta udružila na zajedničkom projektu.
Tekst drame Vladimira Đurđevića inspirisan je tekstovima grupe „Zabranjeno pušenje", tačnije čuvenim numerama „Balada o Pišonji i Žugi" i „Pišonja i Žuga u paklu droge". Reditelj Vladan Đurković kaže da je, iako pesme govore o Sarajevu, cilj autora predstave da naprave univerzalnu priču o kraju adolescencije.

Rođenje komada

- Potpuno je nebitno to gde se radnja dešava, a ova se dešava u Sarajevu, jer je ovo univerzalna priča o dvojici tinejdžera koji prolaze kroz pubertet, životna iskušenja i na kraju, kao u pesmi, sve se završava katastrofom. Gotovo niko iz postave predstave nema nostalgična sećanja na period kada su pesme nastale i sve posmatramo sa znatne vremenske distance. - rekao je Vladan Đurković, dodajući da u predstavi glume studenti Fakulteta dramskih umetnosti i svršeni studenti.
- Jedino nam je „uljez" Zoran Cvijanović, koji glumi Murgu Drota, ali meni je drago što je on prihvatio ulogu jer mislim da ćemo imati mnogo da naučimo od njega - rekao je reditelj.
Dok mediji često imaju pristup generalnoj probi predstave, vrlo retko se zabeleži trenutak samog rođenja nekog komada: prvo čitanje teksta.

2.jpg

Za početak, svi su seli za sto kako bi zajedno „prošli" kroz tekst. Probu su pažljivo pratili autor dela Vladimir Đurđević, reditelj Vladan Đurković, kao i scenograf, kostimograf i svi ostali.
- Prvo da čujemo kako zvučimo, jer akcenat predstavlja veliku opasnost u tekstu. Odmah ćemo u saradnji sa lektorom Radovanom, da ispravimo greške, ali idemo polako i rasterećeno - rekao je Đurković i svima „zapovedio" da se opuste i rasterećeno počnu sa čitanjem teksta.
Mladi glumci, Milan Marić koji tumači lik Pišonje i Nikola Jovanović kom je dodeljena uloga Žuge, počeli su sa čitanjem teksta, povremeno gledajući u pravcu lektora koji je pomno slušao svaku njihovu reč. Tamara Dragićević, koja tumači lik Amile, nestrpljivo je čekala svoj red, dok su svi ostali sa osmehom pratili priču.
- Pa dobro, malo sam pogrešila, ali naučiću kako se izgovara - pravdala se Tamara dok su je kolege ispravljale.
Po završetku prvog čitanja reditelj je bio zadovoljan jer su prvi koraci predstave prošli bez napetosti i uz osmeh.
-
Kompletna glumačka ekipa, a i mnogi autori koji su sada u Ateljeu, počeli su baš u Dadovu, pa i to to daje dodatnu čar ovom projektu - kaže Đurković.

Euforija mladih glumaca
Marić kaže da mu je rad na predstavi jako interesantan, jer od malih nogu sluša pesme o Pišonji i Žugi.
- Zamišljao sam te likove i odjednom dobijem ulogu Pišonje! Sav sam euforičan. Ulogu još nisam osmislio , ali imam ideju kako bi trebalo da izgleda. Dok sam slušao pesmu zamišljao sam sebe kako na kraju ginem - iskren je Marić.
Nikola Jovanović, koji tumači lik Žuge, nakon prve probe nije krio oduševljenje:
- Skoro svi ljudi sa kojima radim na predstavi su moji prijatelji ili poznanici, pa je jako bitno da se na prvoj probi uspostavi radna atmosfera, ali i da se stvori neka zdrava sredina u kojoj ljudi mogu da se šale. Rasterećen čovek dolazi na bolje ideje nego neko ko je opterećen i zabrinut - kaže mladi Nikola Jovanović.

Milica Radičević




 
Natrag
Top