PIROT: Posle dve decenije "Prvi maj" ponovo nudi posao

PYC

Član
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
11.506
Pirotska tekstilna fabrika na putu oporavka

Posle dve decenije "Prvi maj" ponovo nudi posao







Izvor: Blic Z. Panić | 16. 05. 2011. - 00:02h |

PIROT - Pirotski „Prvi maj” zaposliće 50 radnika posle obuke, što je prvo zapošljavanje novih radnika posle gotovo dve decenije. Obuka će trajati mesec dana, a radnici će dobiti stalan posao.
142690_regpirot1_f.jpg
Većina kandidata je bez radnog iskustva

Veljko Krstić, privremeni zastupnik kapitala i v.d. direktora fabrike koja je posle raskida privatizacije u restrukturiranju, kaže da je je reč o tekstilcima trećeg i četvrtog stepena stručnosti.

– Svi oni su početnici u ovom poslu. Obučavaju se na liniji koja je formirana i koja je niz godina stajala neiskorišćena. Imamo dovoljno posla i smatrali smo da naša firma treba da zaposli nove radnike. Retko koja firma koja se nalazi u procesu restrukturiranja zapošljava radnike. Posle isteka obuke najbolji će biti uključeni u proces proizvodnje – kaže Krstić.


site=yublicrs&targetsite=yublicrs&AdSize=468x60&subcat=infonew&PagePos=2



Radnici koji se obučavaju za rad u „Prvom maju” uglavnom su bez iskustva u ovom poslu. Silvija Đorđević (23) po struci je trgovački tehničar i na posao čeka četiri godine.

142691_regpirot2_hs.jpg

Radnici na obuci uglavnom bez iskustva

– Očekujem da ću uspešno završiti obuku i dobiti posao. Udata sam, imam malo dete. Suprug nigde ne radi i potreban mi je ovaj posao – kaže ona. Mima Kostić (34) konfekcijski je tehničar. Bez posla je 15 godina i nikada nije radila u struci. Jedno vreme je bila prodavačica u piljari.

– Ovo je šansa da nešto naučimo i da dobijemo posao. Trudim se da naučim što više kako bih dobila posao. Imamo dobre majstore na obuci i nadam se da ću sve to savladati. Maštala sam da ću jednog dana raditi ovde jer sam se za ovaj posao školovala – kaže Mima.


Marija Igić (30) završila je tekstilnu školu i na evidenciji Filijale NSZ čeka punih 12 godina.
– U struci nikada nisam radila. Sada mi se pružila šansa da se zaposlim. Volela bih da dobijem posao – kaže ona.


Dimitrije Pančić (25) takođe je završio tekstilnu školu. U jednoj od tekstilnih firmi u Pirotu šest meseci je bio pripravnik.
– Prijavio sam se da steknem neko novo radno iskustvo. Obuka je dobro organizovana i očekujem da dobijem stalni posao – kaže Dimitrije.

142692_regpirot3-veljko-krstic_hs.jpg

Veljko Krstić


Brigadirka Žaklina Manojlović zadužena je za obuku ovih novih radnika.
– U mojoj brigadi je njih 28 bez radnog iskustva. Neki od njih koji već imaju određeno iskustvo raspoređeni su u pojedine proizvodne linije. Sve su to mladi ljudi koji hoće da uče i nadaju se zaposlenju – kaže Manojlovićeva.


U „Prvom maju” trenutno radi 1.500 radnika. Kapaciteti su uposleni gotovo 90 odsto. U toku je prelazak iz jedne u drugu sezonu, pa se zbog toga i javlja prazan hod u jednom delu proizvodnje pantalona.


– Nadam se da ćemo to uskoro prevazići. Jedini način da „Prvi maj” bude profitabilan jeste da kapaciteti budu uposleni 110 posto, odnosno da svi rade, i to tokom cele godine. Na dobrom smo putu da to i ostvarimo. Imamo dobru saradnju s Vladom Srbije i njihovu finansijsku podršku. Radimo za stare i proverene kupce. Reč je o firmi „Daglas Graham” iz Irske, „Drajkorn” iz Nemačke, „Lubijan” iz Italije. Krajem maja počinje i saradnja s firmom „EFT” iz Holandije. Svi ti partneri s kojima radimo povećavaju naručene količine, što je nama jako značajno. To nam omogućava da ispunjavamo svoje obaveze – kaže Krstić.


Prema rečima Krstića, plate su povećane za 20 odsto i prosek za mart je oko 17.000 dinara. Počela je i isplata prve rate za regres za ovu godinu. Regres iznosi oko 8.000 dinara i biće isplaćen u nekoliko rata. Pojedine radnice iz proizvodnje kažu da su s platom uglavnom zadovoljne, ali bi volele da ona bude veća.


– U poslednje vreme zaradim negde oko 20.000 dinara. Posla imamo i nadam se da će tako biti i nadalje – kaže radnica Vesna Mihailović, koja radi u „Prvom maju” već 24 godine.


Njena koleginica Anka Matejić radi 26 godina. Njena poslednja plata je iznosila 15.000 dinara.
– Plate zavise od ostvarenja norme, ali bi plate mogle da budu veće – kaže ona.


Čekaju strateškog partnera

Interesovanje za strateško partnersto postoji, ali u ovom trenutku ne bih licitirao dok ne bude to konkretno. „Prvom maju” je potreban respektibilan strateški partnet s jakim bonitetom u tekstilnim krugovima. Međutim, „Prvi maj” i Agencija za privatizaciju moraju da budu obazrivi povodom toga jer imamo loša iskustva s privatizacijom. Firma koja je kupila fabriku pokazala je kako ne sme da se privatizuje preduzeće kao što je „Prvi maj”. Stvar s nemačkom firmom „Hugo Boss” oko eventualnog strateškog partnerstva nije uspela iz razloga što su hteli da to radi slovenačka „Mura”, koja je u stečaju. Na svom bordu su odluči da sve kapacitete ne proširuju, a da tehničku podršku daju svojim dugogodišnjim partnerima. Bilo je reči da za njih šijemo određenu količinu odela, ali se i tu zastalo, a mi nismo imali vremena da čekamo jer imamo druge partnere za koje radimo – kaže Krstić.
 
Natrag
Top