Piće i cigarete ubijaju Ruse

Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.998
Piće i cigarete ubijaju Ruse

Oko milion Rusa umire svake godine od bolesti povezanih s alkoholizmom i pušenjem. U nekoliko poslednjih godina alkohol je uzrok smrti polovine svih Rusa umrlih u dobi od 15. do 54. godine života


Prema procenama SZO, Rus će u proseku živeti nešto manje od 60 godina, odnosno 15 godina kraće od Amerikanaca. Ujedinjene nacije procenjuju da broj stanovnika Rusije opada za pola procenta godišnje. U studiji objavljenoj u britanskom medicinskom žurnalu „Lanset" navodi se da alkohol i pušenje ubijaju Ruse više i brže nego stanovnike zapadnoevropskih zemalja. Rusi umiru tri i po puta češće nego muškarci u Velikoj Britaniji. Međutim, životni vek Rusa je kraći i u odnosu na neke siromašne zemlje, poput Bangladeša ili Hondurasa.
Neki smatraju da istorija alkoholizma u Rusiji počinje u doba komunizma, kada je alkohol bio jedina stvar koju su siromašni mogli sebi da priušte. U poslednje vreme, pak, brz razvoj Rusije doveo je do socijalnih problema koji često odvode u opijanje.
Andrej Demin, predstavnik nevladine Asocijacije za javno zdravlje, smatra da su cigarete i alkohol osnovni uzroci demografske krize koja preti budućnosti Rusije. Demin kaže da prosečan Rus pije 50 flaša votke godišnje, a za veliku potrošnju alkohola i cigareta krivi laku dostupnost i niske cene. Kutija cigareta košta manje od trećine dolara, flaša piva manje od dolara i jeftinija je od vode.
Ni ekonomska kriza nije naterala Ruse da štede tako što bi smanjili izdatke za piće i duvan. Naprotiv, Rusi troše sve više novca na alkohol. Prema podacima Centra za istraživanje tržišta alkohola, Rusi su ranije trošili 10 odsto plate na alkoholna pića, a sada su ti troškovi porasli na 15 odsto.
Predsednik Rusije Dmitrij Medvedev govori o zdravlju Rusa kao o krizi koja preti nacionalnoj bezbednosti, a Demin sadašnjeg premijera Putina smatra odgovornim za niske poreze na alkohol i cigarete.
- Putin je 2000, kada je bio predsednik Rusije, isticao da je smanjivanje stanovništva ruski problem broj jedan, ali je činjenica da se od tada do danas nije ništa bitno promenilo - kaže Demin.
Popularnost Gorbačova je znatno opala kada je '80-ih godina nametnuo stroga pravila za prodaju i reklamiranje pića. Sadašnja vlada je lansirala medijsku kampanju, pozivajući Ruse da se više brinu za zdravlje i ukazujući na opasnost koja ide uz pušenje i opijanje. Međutim, i sam Medvedev je ocenio da državne mere preduzete poslednjih godina za smanjenje potrošnje alkohola u Rusiji nisu promenile stanje.
(BETA)
 
Natrag
Top