Petogodišnjaci sami lutaju virtuelnim svetom

Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.980
Петогодишњаци сами лутају виртуелним светом

Три четвртине деце предшколског узраста свакодневно без надзора старијих користи Интернет, показујe истраживање спроведенo у Британији

dete-za-kompom.jpg
Многи родитељи признају да немају појма шта њихова деца раде на светској мрежи


Да ли бисте оставили дете од пет година да неколико сати само лута по великом тржном центру? Већина родитеља била би пренеражена на саму такву ситуацију али зато без много размишљања допуштају деци истог узраста да шетају без икаквог надзора улицама виртуелног света.
Истраживање спроведено у Британији показује да чак три четвртине деце млађе од пет година свакодневно користи Интернет!? Да ли је за утеху то што чак 72 одсто од 423 детета која су учествовала у истраживању најчешће гледа сајтове попут „Cbeebies” или онај о цртаном јунаку Пепа прасе? Ипак, на овај податак реаговали су само стручњаци, за разлику од безбрижнијих родитеља.
Како преносе британски медији, многи родитељи чији су малишани, у просеку четворогодишњаци, били у пројекту признали су да не надзиру шта деца посматрају.
Тања Бајрон, клинички психолог, каже да је остављање деце тог узраста без надзора на Интернету једнако допуштању детету да само лута по великом тржном центру, неколико сати.
„Родитељи не схватају да је на њима одговорност да припреме децу за онлајн свет, као и за све оно што их чека док одрастају, у реалном свету”, упозорава она.
Забрињавајући је самоуверени став мама и тата, јер чак 88 одсто њих сматра да знају све цаке безбедности деце на Интернету. Мишел Елиот, оснивач „Кидскејпа”, прве хуманитарне организације за заштиту деце од малтретирања и сексуалног злостављања у Великој Британији, сматра да је породицама потребна додатна едукација. „Родитељи не схватају да су педофили савремени предатори на Интернету. Најлакше им је да потраже малу децу”, упозорава он.
Др Ширли Еткинсон, која је такође анализирала податке истраживања, сматра да су многи родитељи погрешно уверени да је за заштиту малишана довољно основно познавање Интернета. „Алармантно је што је само мали број њих инсталирао неки од програма заштите деце”, истиче др Ширли Еткинсон.
Истраживање није дотицало друге теме као што је она, на пример, да пуно времена пред компјутером негативно утиче на децу у каснијем развоју стицања вештина читања и писања, или упозорења појединих научника који сматрају да одсјај са екрана лоше утиче на развој мозга мале деце.

А. Ц
.

Објављено: 05.03.2011.
Извор: Политика



 
Natrag
Top