Pet dana rade, pa ih otpuste

Učlanjen(a)
07.02.2010
Poruka
14.864
Pet dana rade, pa ih otpuste










Izvor:
Blic.rs







Pet dana probnog rada, pa otpustiš radnika i nađeš novog koji opet radi pet dana bez ikakvog ugovora, prava i naknade i tako ukrug. Tako je za „Blic” u jednoj rečenici sažela svoje iskustvo u odnosu radnik–poslodavac prodavačica iz Beograda. Ovakvih primera je, nažalost, mnogo širom Srbije.


268976_20070703betavladimir-milovanovicbeograddi000012657_ff.jpg



- Primili su me u firmu za prodaju sportske opreme „Sport vision” na probni rad koji je trebalo da traje pet dana. Negde posle tri dana sam odustala jer su mi kolege ispričale kako sam jedna u nizu koju tako pozovu da bi nakon isteka te nedelje rekli da im ne odgovaram, pa onda nađu novog. Za to vreme penjala sam se na merdevine da dohvatim patike i ostalu sportsku opremu i sva sreća pa mi se ništa nije desilo jer ne bih imala nikakvu odštetu u slučaju povrede pošto nisam potpisala nikakav ugovor. Pritom, nikome ništa ne plaćaju za taj probni rad, dok sam ja imala troškove, morala sam da jedem i da platim prevoz da bih stigla do radnje i nazad - priča B. S. iz Beograda za „Blic”.

I to joj nije jedino loše radno iskustvo. Prethodno je radila četiri godine u drugoj prodavnici garderobe - „Fashion company”, gde, kako kaže, pauze za obrok uopšte nije bilo, pa su zaposleni hvatali nekoliko minuta da nešto pojedu u toaletu.

- Uz to smo ostajali da istovarimo robu preko noći ili rano ujutru pre posla i za taj prekovremeni rad nam se ništa nije plaćalo - kaže naša sagovornica.
Do zaključenja ovog broja „Blica” nismo dobili komentar na ovu priču iz „Sport visiona”, dok u „Fashion company” kažu da su „velika kompanija koja posluje i van granica Srbije i u praksi se nisu susretali s ovakvim vidom optužbi”.

- Ista pravila ponašanja važe za sve zaposlene u sistemu i zaposleni imaju pravo na pauzu od 30 minuta u toku smene, onako kako se međusobno dogovore. „Fashion company” izuzetno poštuje prava svojih radnika. Shodno obavezama prema radu i radnoj disciplini kompanija zastupa stav poštovanja i izuzetnu ljubaznost zaposlenih prema potrošačima. Posao u maloprodaji ima svoje specifičnosti i prilikom prijema u radni odnos zaposleni se upoznaje i svojevoljno prihvata radne obaveze predviđene opisom radnog mesta prema sistematizaciji kompanije - navodi se u pisanom odgovoru iz te kompanije.

Loša iskustva sa poslodavcima ima mnogo zaposlenih, ali su u dalekom većem problemu oni koji rade na crno. Procenjuje se da bez ikakve zdravstvene i socijalne zaštite u Srbiji radi oko pola miliona ljudi.

- Ugovor o radu se zaključuje pre nego što zaposleni počne da radi i njime između ostalog može da se utvrdi i probni rad, ne duži od šest meseci - objašnjavaju za „Blic” u Inspektoratu za rad, i ohrabruju sve zaposlene čija se prava ne poštuju ili one koji nemaju nikakva prava da to prijave inspekciji. Mogu to učiniti i anonimno.

- Poslodavci često zloupotrebljavaju kategoriju probnog rada na određeno jer mogu da otkažu radni odnos bez obrazloženja. Međutim kad je reč o povredi na radu, zaposleni je zaštićen zakonom i ako nije u formalnom radnom odnosu - kažu u Inspektoratu.





 
Natrag
Top