PERIMENOPAUZA i neplodnost

ADMINISTRATOR
Učlanjen(a)
11.10.2009
Poruka
66.917
Perimenopauza i lečenje neplodnosti


Ukoliko imate poteškoće da zatrudnite to može biti rezultat mnogo različitih faktora. Fizičko zdravlje i opšte stanje, kao i reproduktivne komplikacije često utiču na plodnost. Ako polako izlazite iz reproduktivnih godina, starenje takođe može biti glavni uzrok vaše borbe sa neplodnošću. Godine su često jedini i najvažniji faktor kada je trudnoća u pitanju. Ako ste se dakle približile perimenopauzi, trebalo bi da razmislite o posebnim tretmanima koji vam mogu pomoći u očuvanju plodnosti u periodu pred menopauzu.



Šta je perimenopauza?


Perimenopauza je naziv koji se upotrebljava za označavanje prve faze menopauze kod žena. Tokom perimenopauze ćete obično doživeti prve znake koji ukazuju da se približavate kraju vašeg reproduktivnog doba. Perimenopauza može da počne već u 35. ili tek u 60. godini, ali obično se javlja kod žena u njihovim četrdesetim i pedesetim. Ona po pravilu traje između dve i pet godina, mada je kod nekih žena moguće da traje i više od deset godina.


Koji su simptomi perimenopauze?



Neki uobičajeni simptomi perimenopauze uključuju:


– neredovne menstruacije

– bubuljice

– talase vrućine (valunge)

– promene raspoloženja



Na koji način perimenopauza utiče na plodnost?


Tokom perimenopauze reproduktivni sistem vašeg tela počinje da usporava. Nivo vaših hormona (estrogena i progesterona) počinje da opada, a kao rezultat toga menstruacija može postati neredovna. Vaši jajnici će početi da stvaraju malo jajnih ćelija, a možda nećete ovulirati svaki mesec. Ovo nekim ženama može otežati da ostanu trudne tokom perimenopauze.


Ispitivanje perimenopauze


Ukoliko vi i vaš partner imate problem da vi zatrudnite verovatno ćete oboje uraditi određene testove plodnosti. Ako imate više od 30 godina moguće je da prolazite kroz perimenopauzu. Postoji nekoliko testova koje će vaš reproduktivni endokrinolog verovatno uraditi.


Ispitivanje rezerve jajnika


Kako starite rezerve jajnika počinju da opadaju. Ovo se dešava svim ženama, počevši od samog rođenja. Vaš lekar će proveriti da li imate dovoljan broj zdravih jajnih ćelija u jajnicima sposobnih da prežive i da li normalno ovulirate. Tipičan test rezervi jajnika uključuje:


– FSH (između drugog i petog dana ciklusa)

– Estradiol test

– test „klomifenski izazov“


U zavisnosti od rezultata ovih testova vi i vaš partner ćete moći da odlučite da li je potrebno da se podvrgnete lečenju neplodnosti ili ćete se odlučiti za neku drugu mogućnost začeća deteta.


Lečenje neplodnosti kod žena u perimenopauzi


Pogledajte kako na prirodan način možete olakšati simptome perimenopauze…


Ako testovi koje ste uradili ukazuju na to da ulazite u perimenopauzu postoje neki posebni tretmani dostupni vama i vašem partneru.


Klomifen


Klomifen citrat je lek koji pomaže u podsticanju ovulacije. Žene koje prolaze kroz period perimenopauze često imaju neredovne ovulacije, a klomifen može pomoći u regulisanju ovulacije i takođe može stimulisati razvoj većeg broja vaših jajnih ćelija tokom meseca. Klomifen može pomoći u podizanju nivoa verovatnoće za trudnoću do 30 % po ciklusu kod nekih žena. Ovaj lek se često koristi u kombinaciji sa IUI tzv. intrauterinom insemenacijom.


FSH


Folikulostimulirajući hormon ili FSH može podstaći ovulaciju kod nekih žena suočenih sa perimenopauzom. Žene sa dobrom rezervom jajnika mogu da koriste FSH kao pomoć u stimulisanju ovulacije i time povećaju šanse za trudnoću. FSH se često koristi u kombinaciji sa IUI. Verovatnoća za trudnoću uz FSH je približno 5% po ciklusu, ali ona počinje da opada kada napunite 40 godina.


IVF (oplodnja in vitro)


IVF tretman je često vrlo uspešan tretman lečenja neplodnosti za žene u perimenopauzi. IVF tretman podrazumeva ubacivanje oplođenih jajnih ćelija u matericu. Uspešnost IVF tretmana je i do 25% kod žena ispod 40 godina starosti. Ipak verovatnoća za trudnoću opada između 40. i 42. godine.


Donirane jajne ćelije


Donirane jajne ćelije su najefikasniji dostupan način za žene koje prolaze kroz period perimenopauze. Ovo podrazumeva insemenaciju jajne ćelije druge žene spermom vašeg partnera. Ovako oplođena jajna ćelija se zatim ubacuje u vašu matericu. Donacija jajne ćelije je često vrlo popularan izbor kod žena u perimenopauzi, pošto im omogućava da i pored svega dožive trudnoću i rođenje deteta. Procenat uspešnih trudnoća ostvarenih pomoću doniranih jajnih ćelija često dostiže i 50% po ciklusu.


IZVOR : neplodnost.wordpress.com
 
Natrag
Top