Penzije iz inostranstva prima 200.000 starih

Učlanjen(a)
07.02.2010
Poruka
14.864
Penzije iz inostranstva prima 200.000 starih













Izvor:
Novosti.rs







Iz inostranstva stižu penzije na 200.000 računa u Srbiji, a odavde se novac šalje na 10.587 adresa. Najviše novca iz Nemačke i Hrvatske, preko 180 miliona evra.

OSIM ako nisu radili u Zambiji, Avganistanu ili Somaliji, našim državljanima penzija može da stigne sa bilo koje adrese u svetu, pa u ovom trenutku sa raznih meridijana, u Srbiju dolaze čekovi na bezmalo 200.000 adresa. S druge strane, i naša zemlja redovno isplaćuje sve one koji su je zadužili pa tako sa Fonda PIO novac ide na 10.587 tekućih računa van naših granica.



dru-strane-penzije_310x186.jpg



Da do zastoja u isplatama nikada neće doći garanutuje se, međutim, samo onim penzionerima koji su živeli i radili u zemljama sa kojima Srbija ima važeće Sporazume o socijalnom osiguranju. A takvih je 26. Među njima je najviše evropskih zemalja, ali su na spisku i države tradicionalno popularne među gastarbajterima kao što su Libija, Egipat, pa čak i Panama.


- I dalje nemamo potpisane sporazume sa nekim zemljama koje su bile domaćini velikom broju naših radnika - podseća Radoje Savićević iz Ministarstva rada i socijalne politike. - Primer su Rusija, Australija, Kanada.
I dok se čeka parafiranje novih dokumenta, u Fondu PIO Srbije sabiraju da se u našoj zemlji najviše isplaćuju nemačke penzije koje prima skoro 40.000 ovdašnjih penzionera.

- Na njihove račune "leže" više od 111 miliona evra godišnje. Na drugom mestu po zastupljenosti su naši državljani koji su radili u Hrvatskoj. Takvih je 36.335 i oni dobijaju više od 70 miliona evra godišnje. Za njima slede austrijski penzioneri, pa iz ove zemlje stiže oko 25.000 čekova, što Austriju košta oko 80 miliona evra svake godine. U Srbiji je i 15.700 švajcarskih penzionera. Isto toliko ih je i iz Republike Srpske, pa Drinu godišnje "prelazi" čak 24 miliona evra.

Istovremeno, penzije zarađene u Srbiji stižu u 20 zemalja i to ne računajući bivše jugoslovenske republike. Više od polovine naših bivših radnika živi u Nemačkoj, a potom slede Austrija, Mađarska, Francuska, Češka, Švajcarska, Švedska, SAD.
A da isplata "inopenzija" ne bi trebalo da se dovodi u pitanje potvrđuju i u Zavodu za socijalno osiguranje.

- U zemljama u kojim je radilo mnogo naših ljudi isplata penzija je regulisana zakonima, sporazumima ili nekim drugim aktima pa nema nikakvih problema oko isplata - objašnjava Zoran Panović, direktor Zavoda. - A u slučaju da ne postoji nikakav pravni dokument, bivši radnici tih zemalja moraju sami da se snalaze i to tako što će opunomoćiti nekog državljanina, advokata ili agenciju da u njegovo ime podiže penziju i da mu je šalje na tekući račun u Srbiju. To su, međutim, veoma retke situacije.


MAKEDONCI GLEDAJU U SRBIJU

Iako su u Srbiji godinama zarađivali platu, 31.000 građana se iselilo iz naše zemlje i pronašlo dom u nekoj od zemalja bivše Jugoslavije. Tako se danas sa beogradskog računa Penzijskog fonda najviše isplata šalje u Makedoniju gde svakoga meseca stiže 7.600 čekova.

Odmah potom sledi Republika Srpska u kojoj živi 7.027 naših penzionera, a na trećem mestu, sa 6.800 bivših radnikaiz Srbije, nalazi se Hrvatska. Iz naše zemlje stiže i 5.900 penzija u Federaciju BiH, 4.129 u Crnu Goru i 1.702 u Sloveniju. Ukupan mesečni iznosi ovih prinadležnosti je oko 392 miliona dinara.
 
Natrag
Top