Peglanje uništava kosu

Član
Učlanjen(a)
27.11.2009
Poruka
1.306
Peglanje uništava KOSU

Naučno je dokazano da redovna upotreba pegli za kosu trajno i nepovratno oštećuje prirodne proteine koji vežu molekule u vlasima, što za rezultat daje ispucane vrhove, suvu kosu i lomljivu kosu.

peglanje_unistava_kosu.jpg

U nastojanju da ukrotimo kovrdžavu kosu i pretvorimo je u ravnu, u principu uklanjamo njenu prirodnu vlažnost i pravimo ispucale vrhove.

Ostali faktori koji su zaslužni za veliku štetu na kosi su bojenje, uvijanje, toplina, vremenski uticaji i svakodnevno zlostavljanje kose raznim preparatima koji sadrže brojne hemikalije. Ipak, najgore od svega je peglanje kose, koje u je poslednje vreme postalo veoma popularno.

Da biste uspešno ispeglali kosu, morate da je izložite velikim temperaturama, a tipična pegla za kosu se zagreje i do 180°C. Imajte u vidu da je temperatura od 100°C dovoljno vruća da odmah isuši kosu, dok će se vlasi izravnati tek na maksimalnoj temperaturi od 180°C.

Donosimo popis temperatura koje su potrebne za sušenje i ravnanje kose:

- Delimično sušenje kose: 80°C
- Sušenje kose u potpunosti: 100°C
- Pojavljivanje prvih znakova oštećenosti: 120°C
- Veća oštećenost kose: 140°C
- Ispravljanje delimično kovrdžave kose: 160°C
- Ispravljanje kovrdžave kose: 180°C
- Ispravljanje vrlo čvrste i kovrdžave kose: 200°C
Neprestano usmeravanje ovakve topline na kosu izaziva slabljenje jezgra, isušivanje i lomljenje, a hemijsko ravnanje kose (koje daje dugotrajnije rezultate) ostavlja još gore posledice jer je i agresivnije. Kada je kosa jednom oštećena, jezgro vlasi više ne može da se obnovi.

Zapamtite i da nema načina da ispeglate kosu, a da ne izazovete oštećenja, ali ta oštećenja možete da svedete na minimum upotrebom seruma. Serum neće da spreči oštećenja, ali će da zaštiti kosu tako da toplina neće doći do jezgra vlasi.


Izvor: L&Z


Sto znaci da mojoj kosi, definitivno, nema spasa....suicide
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
24.04.2010
Poruka
5.966
i tek sad mi to kazes????? pa ja sam peglao kosu svake godine vec 5 god unazad .... smrc, smrc, .... :???::(
 
Član
Učlanjen(a)
30.11.2011
Poruka
1.872
Trajno peglanje kose je štetnije nego što mislimo





Iako će vas većina frizerskih salona ubeđivati da je hemijsko peglanje čak i blagotvorno za vašu kosu, dobro razmislite da li ćete se u to upustiti

news_10094.jpg


Nasuprot tvrdnji proizvođača perparata za negu kose i frizerskih salona da njihovi
proizvodi ne sadrže poznati kancerogen formaldehid stoji tvrdnja naučnika sa Oregonskog Univerzieta za zdravstvo i nauku.

Naime, oni su zaključili da se formaldehid nalazi i u većini proizvoda koji pomažu trajnom ispravljanju kose. U jednom od uzorkovanih proizvoda izmereno je zastrašujućih 10,6 odsto formaldehida. Osim što ovolike količine znatno povećavaju rizik za obolijevanje od raka, one mogu izazvati i nadraženost kože, očiju i nosa.

Dakle, dok se na tržištu ne pojave sigurniji proizvodi za
peglanje kose, najbolje je da se držite stare dobre metode – okrugle četke i fena, poručuju američki naučnici, a prenosi Jutarnji.






Izvor: S media
 
Natrag
Top