Pedeset nijansi siva - E.L. JAMES

Član
Učlanjen(a)
30.09.2012
Poruka
49
da li neko moze da mi napise zasto je ova knjiga toliko popularna?
 
Član
Učlanjen(a)
20.12.2010
Poruka
892
da li neko moze da mi napise zasto je ova knjiga toliko popularna?

Jako dobro pitanje! :dtyste:

Moje mišljenje: zato što se vrlo otvoreno piše o jednoj tabu temi koja graniči s parafilijom na takav način da to istodobno bude privlačno erotično štivo koje potiče maštu (ili nešto više :acute:) i ljubavna priča s happy endom koja će nam objasniti zašto je do nastranosti (?!) došlo te zašto je ok da nam se to sviđa.
 
Član
Učlanjen(a)
30.09.2012
Poruka
49
zato što je erotska :D

nije to prvi erotski roman na ovome svetu. tako da to definitivno ne objasnjava ove rekorde u čitanosti.

cek da procitam. i mene zanima zasto?

i mene zanima, ali nesto mi se ne cita. a i nisam siguran da cu naci odgovor na moje pitanje.
govorimo o pravoj histriji za knjigom... !


Jako dobro pitanje! :dtyste:

Moje mišljenje: zato što se vrlo otvoreno piše o jednoj tabu temi koja graniči s parafilijom na takav način da to istodobno bude privlačno erotično štivo koje potiče maštu (ili nešto više :acute:) i ljubavna priča s happy endom koja će nam objasniti zašto je do nastranosti (?!) došlo te zašto je ok da nam se to sviđa.

hvala za odgovor/pokusaj.

kažeš: graniči. gde je granica? nisam čitao, ali svejedno: jesi li siguran da ta granica nije predjena?
dalje: "erotično štivo koje potiče maštu" hmm - i to bi trebalo da objasni svu tu pomamu/histriju za knjigom. teško.
"ok da nam se svidja nastranost" ??? jel to objašnjava pomamu za knjigom širom sveta

da ponovim: nisma čitao knjigu, ali svejedno moram napisati ovo: prvo što mi padne na pamet kad sam pročitao opis knjige(a), a pri tom znam da se radi o megabestseleru, je: ima u celoj toj priči nešto bolesno.
 
Član
Učlanjen(a)
20.12.2010
Poruka
892
kažeš: graniči. gde je granica? nisam čitao, ali svejedno: jesi li siguran da ta granica nije predjena?

Navodno nije. Da si čitao, znao bi da dotični ipak tu i tamo prakticira i "vanila seks", tj. običan seks bez razno-raznih pomagala i nanošenja boli. Što se sadizma i mazohizma kao takvih tiče, njih odlikuje nemogućnost doživljavanja punog seksualnog uzbuđenja bez nanošenja ili trpljenja boli, kao i ometanje takvih misli/želja u svakodnevnom funkcioniranju. Ta granica postaje deblja nakon druge knjige kada se glavni lik poprilično (ne sasvim) mijenja u roku od mjesec i pol. Teško bi to bilo kod pravog sadizma. :)


dalje: "erotično štivo koje potiče maštu" hmm - i to bi trebalo da objasni svu tu pomamu/histriju za knjigom. teško.

To samo doprinosi njenoj popularnosti. I sam si rekao- nije to prvi erotski roman na ovom svijetu. :dtyste:


da ponovim: nisma čitao knjigu, ali svejedno moram napisati ovo: prvo što mi padne na pamet kad sam pročitao opis knjige(a), a pri tom znam da se radi o megabestseleru, je: ima u celoj toj priči nešto bolesno.

E upravo to. POMALO bolesno jer se kroz tri knjige ta "bolest" smekšava i na neki način opravdava. stink.


Da se razumijemo, nisam ja nikakva zastupnica knjige. Išla sam je čitati da vidim za čim je to krenula pomama. :???:

Isprike ako je ova rasprava trebala biti na nekom drugom mjestu.
 
Član
Učlanjen(a)
30.09.2012
Poruka
49
Onda cu i ja morati da je pročitam - smao da otkrijem: zašto tolika pomama ;)

I, što ne bi raspravljali baš ovde, pa ne smetamo nikome ;)
 
Natrag
Top