Pazite na putu, roming papreno skup

LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
[h=1]Pazite na putu, roming papreno skup
[/h] Izvor: B92



Beograd -- Sunce, more i odmor mogu i da vam presednu, pogotovu ako dok ste tamo, umesto klasične razglednice, svojima pošaljete SMS, MMS ili ih pozovete telefonom.

14840166224f859731dd863514470602_640x360.jpg


Kada se vratite kući sačekaće vas račun.
Sa druge strane, od računa za mobilni telefon manje strepe građani EU jer je Evropska komisija odredila maksimalnu cenu poziva i SMS-a u romingu od 1. jula. Ta cena je od dva do deset puta niža nego kod naših operatera.
Naime, operateri u EU maksimalno za odlazni poziv mogu da naplate 24 evrocenta. Cene domaćih operatera kreću se kod Telenora od 0,43 do 3,27 evra. Telekom MTS naplaćuje od 0,47 do 6,15 evra, a VIP od 0,86 do 2,19. U okviru ovog raspona razlike su u tome da li ste na post ili pripejdu i u koju zemlju idete - region je jeftiniji.
[TABLE="class: antrfile right, align: right"]
[TR]
[TD][TABLE]
[TR]
[TD][TABLE]
[TR]
[TD="class: textvesti"]U RATEL-u kažu da postoji inicijativa upućena Evropskoj komisiji da se ta mera proširi i na zemlje sve zemlje u statusu kandidata za članstvo u EU, a time i za Srbiju. Odgovora Evropske komisije još nema. U međuvremenu, domaći operateri daju niže cene za neke od popularnih letnjih destinacija. Tačne cene objavljene su na sajtu RATEL-a. Da biste mogli da kontrolišete svoju potrošnju, valja isključiti automatsko biranje mreže i prenos podataka, ako imate smartfon, čim pređete granicu.
[/TD]
[/TR]
[/TABLE]
[/TD]
[/TR]
[/TABLE]
[/TD]
[/TR]
[/TABLE]
Za SMS situacija je slična - dok EU operateri mogu da naplate maskimalno devet evrocenti po poruci, kod domaćih operatera cene su u rasponu od 0,20 do 0,67 evrocenti.

Domaći operateri ističu da za toliko visoke cene u romingu oni nisu krivi, već da mi plaćamo ono što ne plati građanin EU evropskom operateru.

Žarko Radovanov, stručnjak za roming u Telenoru, kaže da su “oni zbog toga pretrpeli gubitke i da bi kompenzovali povećali cene za one koji nisu u EU i udvostručili ih preko noći“.

“Mi pokušavamo da kompenzujemo u direktnim pregovorima sa partnerima iz EU i možemo da kažemo da se vidi trend pada cena rominga i za korisnike u Srbiji“, dodaje on.

Vladimir Lučić iz Direkcije za komercijalne poslove Telekoma objašnjava da Srbija ima dva otežavajuća faktora.

“Mi nismo deo EU i ta naredba evropske komisije za operatere ne važi za nas, odnosno ne moraju da spuste cene na taj nivo prema operaterima iz zemalja koje nisu članice EU“, kaže on.

Lučić dodaje i da su “nažalost, cene uvek u evrima ili doalrima tako da samim skakanjem kursa opet naš korisnik dolazi u nepovoljniji položaj“.


 
Natrag
Top