Pazite na 'krivi korak': Koji su najčešći razlozi za otkaze u Hrvatskoj?

PYC

Član
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
11.506
fallback_840x30.gif
Pazite na 'krivi korak': Koji su najčešći razlozi za otkaze u Hrvatskoj?





Zdravka Sever
Izvor: Danas.hr 24.01.2011.

0085007.48.jpg

U Hrvatskoj je danas 320.000 nezaposlenih, a među njima je dobar dio onih koji su dobili otkaz. Što im je poslodavac rekao o razlozima te odluke i što radnik može poduzeti ukoliko se nađe u takvoj situaciji?

Očekivano, čak 70 do 80 posto otkaza u Hrvatskoj odnosi se na one uzrokovane krizom. Poslodavci otkaze pravdaju poremećajem na tržištu, odustajanjem naručitelja od narudžbi ili smanjenjem kupovne moći. Bio to realan razlog za dijeljenje otkaza u nekoj tvrtki ili ne, u sindikatima kažu da je eventualne sudske sporove radnika u tim slučajevima teže dobiti.

Više sreće imaju oni koji su otkaz dobili skrivljenim ponašanjem. To je, pak, drugi razlog zbog kojeg se u Hrvatskoj otkazuju ugovori o radu, za kojim poslodavci posežu i iz razloga što tada radnik gubi niz prava. Ipak, najčešće iza takvog otkaza ne stoji ono za što bi radnik trebao odgovarati. A lista "krimena" je podugačka i vrlo šarolika.



Zakasnio na posao, uvrijedio direktora...


U gotovo svim sindikatima navode kako poslodavac, u slučaju kada se želi riješiti nekog radnika, najčešće poseže za kašnjenjem na posao, nedolaskom ili nedonošenjem doznaka u slučaju bolesti, neispunjavanjem norme...

  • 0032007.49.jpg
"Obično nije riječ samo o jednom propustu, nego radniku kojeg se žele riješiti, u nedostatku argumenata, prišivaju različite vrste prijestupa", kaže suradnik za pravne sporove u Nezavisnim hrvatskim sindikatima Domagoj Rebić, dodajući među razloge za otkaz pušenje u prostoriji koja za to nije predviđena, tučnjavu radnika ili vrijeđanje direktora.

Slične razloge kao izliku za otkaz navode i u SSSH i Sindikatu grafičke i nakladničke djelatnosti. Oni ističu i "otuđenje", za koje, primjerice, optužuju trgovkinje u kiosku ako uzmu novine ili ako imaju manjak u blagajni. Sve to, naravno, dodaju, može biti i istinito, no česte su i one situacije kada to nije slučaj.


"Imali smo slučaj u kojem je radnik okrivljen za krađu rashodovne utičnice koju je uzeo nakon što ju je poslodavac bacio u smeće. Ustrajavalo se na tome da to nije smio učiniti", otkriva voditeljica Ureda pravnih poslova u SSSH
Sunčica Benović, dodajući da često tijekom sporova otkriju prave razloge otkaza, koji se svode na jednostavno neslaganje s poslodavcem. Na meti su, ističe, posebno sindikalni povjerenici koji prolaze razna šikaniranja.

U modi prebacivanje u tvrtku kćer ili mijenjanje naziva radnog mjesta


U Hrvatskoj udruzi sindikata, pak, kažu da je otkaza zbog skrivljenog ponašanja sve manje, i to zato što su dobili brojne sudske sporove protiv poslodavaca. No, ondje tvrde da poslodavci kao "novu modu" umjesto otkazivanja ugovora o radu uvode prebacivanje djelatnosti određene tvrtke, pa i njenih radnika, u drugu tvrtku ili tvrtku kćer.

"Riječ je o prenošenju ugovora o radu. Radnicima ostaju njihova prava, ali neko kraće vrijeme nego u prijašnjoj tvrtki. A potom budu prepušteni na milost i nemilost, te slijedi smanjivanje plaća ili otkazi. Prije no što ih prebace radnike ne moraju ni pitati za mišljenje", opisuje tajnik HUS-a
Miroslav Brzica.

Među posljednjim idejama za eliminiranje nepodobnih iz tvrtke su i one da im ukinu mjesto na kojem rade, a potom u dokumentima promjene naziv tog radnog mjesta te uzmu podobnijeg radnika za isti posao. U Sindikatu grafičke djelatnosti kažu da tada sudski spor ovisi o sucu koji se može držati striktno formalnih napisa ili ući dublje u materiju i prozreti poslodavca.


Najmanje je onih otkaza koji se odnose na osobne razloge, odnosno kada se poslodavac želi riješiti nekog radnika jer je iz zdravstvenih razloga izgubio spretnost za određeni rad. No, i tada poslodavac pokušava pronaći drugi način kako bi mu dao otkaz, kažu u sindikatima, da radnik ne bi ostvario svoja prava.
 
Natrag
Top