Parazit napada sve mišiće (trihinela)

Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.979
Parazit napada sve mišiće

Izaziva trihinelozu, a čovek se zarazi konzumiranjem termički neobrađenog ili nedovoljno obrađenog mesa, odnosno mesnih prerađevina

dr-parazit_620x0.jpg
Čovek se zarazi konzumiranjem termički neobrađenog ili nedovoljno obrađenog mesa

MALI crv veličine končića, dužine do tri milimetra, trihinela spiralis, u organizmu čoveka može napraviti ozbiljne probleme.
Ovaj parazit izaziva trihinelozu, a u našoj zemlji sporadično izbijaju manje epidemije ove zarazne bolesti, naročito u periodu slava, svinjokolja i božićnih i novogodišnjih praznika.
Čovek se zarazi konzumiranjem termički neobrađenog ili nedovoljno obrađenog mesa, odnosno mesnih prerađevina čiji kvalitet nije proveren.

Ciklus razvoja parazita moguć je jedino ako novi domaćin pojede zaraženo meso, tako da se bolest ne može prenositi sa čoveka na čoveka. Ozbiljnost bolesti zavisi od broja unetih parazita, a najčešći su blaži i umereno teški oblici ovog oboljenja.
- U prvoj fazi bolesti, usled razvoja larve u odraslog parazita, može doći do zapaljenja sluznice creva sa pojavom proliva, mučnine i bolova u trbuhu - objašnjava profesor dr Dragan Tomić, načelnik Urgentne gastroenterologije i hepatologije Kliničkog centra Srbije. - Ova faza traje nekoliko dana i nastaje dan ili dva posle unosa zaraženog mesa. Druga, značajnija faza bolesti, vezana je za prodor larve parazita u krvotok i raznošenje po čitavom organizmu. Počinje posle sedam dana od zaraze i traje od dve nedelje do mesec dana. Bolesnik oseća opštu slabost, glavobolju i ima povišenu temperaturu.
Dr Tomić napominje da parazit prvenstveno napada mišiće koji su dobro prokrvljeni (pokretači očnih jabučica, mišići dijafragme i oni koji služe za žvakanje).
- Karakterističan je otok očnih kapaka i zapaljenje konjuktiva, što može biti praćeno i kožnim osipom. Postepeno nastaju bolovi u mišićima - kaže doktor. - U srčanom mišiću ne nastaju učaurene larve, ali prisustvo parazita može dovesti do zapaljenja, miokarditisa, koji može dovesti, u retkim slučajevima, i do smrtnog ishoda. U ovoj fazi bolesti u krvnoj slici dominira povišen proj leukocita, a u leukocitnoj formuli se zapaža izrazito visok procenat eozinofilnih leukocita. U trećoj fazi, u rekonvalescenciji, dolazi do postepenog smirivanja tegoba i bolesnik se potpuno oporavi za par meseci. Učaurene larve u mišićima ostanu, ali ne izazivaju nikakve simptome.
Lečenje je kompleksno, a u prvoj fazi se daje antiparazitni lek, „mebendazol“, sa idejom da se zaustavi crevni ciklus i spreči novo stvaranje larvi i njihova invazija u krvotok. Kod težih oblika daju se antizapaljenski lekovi (kortikosteroidi), posebno ako postoje znaci miokarditisa ili reakcije centralnog nervnog sistema.

PREVENCIJA
Zakonom je propisana inspekcija svinjskog mesa u klanicama, odnosno pregled uzorka mesa pod specijalnim mikroskopom.
Obavezan je pregled mesa posle klanja životinja u domaćim uslovima.
Termička obrada mesa ubija učaurenu parazitnu larvu. Potrebno je da se meso termički obradi na temperaturi od 60 stepeni.
Soljenje, dimljenje i sušenje mesa ne ubija parazita.
Ni zamrzavanje mesa na temperature ispod minus 15 stepeni ne predstavlja sigurnu zaštitu.

Izvor: Večernje novosti




 
Natrag
Top