Paraćin

Član
Učlanjen(a)
22.07.2009
Poruka
7
Opština Paraćin zahvata deo bogatog i plodnog Srednjeg Pomoravlja, teritorija opštine Paraćin se spušta od Kučajskih planina na istoku prema Velikoj Moravi na zapadu ispresecana tokovima reka Crnice i Grze. Sam grad leži na 130 m nadmorske visine, 4 km udaljenosti od reke Velike Morave i na obalama Crnice.

Prvo poznato naselje nastaje u ranoj praistoriji pre 8000 godina. Sa prekidima ovde žive i prolaze razne etničke populacije Tribali, Sarmati i Rimljani. U III veku nastaje poznato Rimsko naselje, Sarmates na putu Via militaris (rimski vojni put). Ubrzo se ovde nastanjuju i Sloveni sa naseljima od XI do XII veka.

Pretpostavlja se da je dobio ime po brodu, prelazu preko vode, najverovatnije Crnice. O tadašnjoj veličini Crnice ukazuje i turski putopisac Evlija Čelebija u svojim beleškama u kojim piše da se konjem ne da lako prebroditi.

Po nekim izvorima, kao i po narodnom predanju, Paraćin nije dobio ime po prelazu preko reke, vec po vlastelinu koji se zvao Parakin. Kao dokaz ovoj pretpostavci navodi se Paraćin kao muško ime, istina dosta retko, koje nalazimo i u rečniku Vuka Stefanovića Karadžića. Prvi pisani trag o nazivu Paraćina kao “trga sa panađurom” i “trga na Parakinovom brodu” je u povelji kneza Lazara pisanoj u XIV veku, najverovatnije 27. septembra 1375. godine. Ovom poveljom on daruje manastiru Lavri sv. Atanasija sela u Petruškoj oblasti i trg “Trg Paraćinov brod”. Paraćin se kao selo sa trgom pominje i u drugoj povelji iz XIV veka, monarhinje Evgenije.

Paraćin je u vreme austrougarske vladavine u Srbiji 1717. godine bio sedište resavskog sreza. Tada je i džamija, koju je podigla ovde majka Sulejmana Veličanstvenog, pretvorena u crkvu. Potvrda da je Paraćin u XVII veku, a i ranije, bio veće naselje, jeste činjenica da su samo veća mesta imala trg na kome se vršila razmena dobara. Nesumnjiv razlog je i veoma povoljan geografski položaj grada, koji je oduvek ležao na velikim i za tadašnja vremena veoma važnim saobraćajnicama. Položaj i prirodne pogodnosti svrstavaju Paraćin u velike i značajne trgovačke centre Srbije u proteklim vekovima. Trgovački putevi vodili su do Carigrada, Sofije, Pešte i Beča.

Prvi privredni objekat ovog područja bio je mlin Kneza Miloša u Paraćinu na reci Crnici (1838. godine). Od 1861. godine Paraćin dobija status varoši i ubrzo postaje poznat industrijski centar. Prva pošta u Paraćinu je otvorena 1860. godine, telegrafska veza je proradila 1861. godine. Prekretnica razvoja je izgradnja pruge Beograd-Niš-Vranje 1886. godine, a zatim i pruge Paraćin-Zaječar 1911. godine. Prvi regulacioni plan Paraćina urađen je 1904. godine.
Jak trgovački centar tokom XIX veka poprima obeležja industrijskog grada. Osnivaju se: Fabrika vunenih izrada braće Minh (1891. godine), Fabrika cementa (1902. godine), Fabrika stakla (1907. godine), Fabrika bombona i čokolade (1913. godine). Posle završetka narodnooslobodilačkog rata u Socijalističkoj Jugoslaviji, Paraćin prerasta od varoši sa oko 8000 stanovnika u industrijsko-privredni centar sa oko 29000 stanovnika. Privreda opštine se od tada bazira na industriji čiji su najznačajniji predstavnici: Srpska fabrika stakla, Fabrika cementa u Novom Popovcu, Industrija tekstila Branko Krsmanović i Fabrika bombona i čokolade.

Toliko od mene!!!
Ostalo o provodu, upoznavanju, zivotu, o Paracinu ocekujem od Vas!!!

 

Prilozi

  • pn_small.jpg
    pn_small.jpg
    38,7 KB · Pregleda: 59
Natrag
Top