PANČEVO: Gradili pilon na Adi

PYC

Član
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
11.506
Atraktivan posao pančevačke firme

Gradili pilon na Adi



Izvor: Blic VIOLETA J. PEŠTANAC | 01. 09. 2011. - 02:02h

PANČEVO - Proizvodnja prohromskog pilona, koji će stajati u gornjem delu 200 metara visokog stuba na novobeogradskoj strani mosta na Adi, završena je u pančevačkoj firmi „Feromont oprema” i narednog vikenda predstoji njegova ugradnja.

172067_vojpilon1-utovar-pilona_f.jpg
Pilon napravljen u tri dela, a montaža počinje u nedelju

Na 25 metara visokoj konstrukciji od prohromskog čelika, teškoj 40 tona, u poslednja dva meseca radilo je 120 radnika. Montiranje na stub obaviće radnici nemačke firme DSD.

Inženjer Dragan Dakić, direktor proizvodnje u „Feromont opremi”, kaže da je osnovni idejni projekat dobijen od nemačke firme DSD, ali su stručnjaci pančevačkog biroa radili na izradi detalja projekata. Ovakav posao može da uradi samo dobar tim planera i radnika i za njegovo izvođenje bira se firma koja ima dobru opremu i stručnjake.

172070_vojpilon9-dragan-dakic-inzenjer-u-feromont-opremi_hs.jpg
Dragan Dakić

- Prvo je trebalo uraditi nosače za celu konstrukciju i, dok to nije završeno, morali smo da radiimo po 12 sati dnevno. Posle toga obim posla je bio manji, pa se na pilonu radilo u dve smene - kaže Dakić.

Za izradu prohromske konstrukcije visokog i trajnog sjaja korišćen je materijal iz uvoza jer se u Srbiji ne proizvodi. Ta vrsta lima je otporna na sve vremenske uslove, što garanutje da će pilon sve vreme blistati na vrhu stuba.


- Rad sa prohromom nije težak, ali je potrebno mnogo pažnje i umešnosti. Pilon je gladak, ima besprekorni sjaj i prilikom montaže ne sme se napraviti nijedna ogrebotina. Zbog toga će postavljanje kupe biti rizičan i zahtevan posao - dodaje Dakić.

172068_vojpilon7-zoran-vukotic-direktor-feromont-opreme_hs.jpg
Zoran Vukotić

Osim toga, pilon mora da se besprekorno sjedini s betonskim nosačem, a odstupanje ne sme biti veće od dva milimetra. Pripreme za uspešno spajanje su obavljene u Pančevu, a preciznost je morala da bude apsolutna, u milimetar.
Bravar-monter Dragan Aća, jedan od majstora koji je učestvovao u izradi pilona, kaže da je u izradi kupe korišćen poseban materijal, i to je za zaposlene novo i dragoceno iskustvo.


- To je bila retka prilika da radimo s ovako osetljivim materijalom. Iskustvo u radu sa tako savremenom tehnologijom bilo bi više nego korisno - kaže Dragan Aća.


Direktor „Feromont opreme” Zoran Vukotić podseća da je pančevačka firma jedna od retkih iz Srbije koja učestvuje u izradi delova za most. Radove su sve vreme kontrolisali naručioci iz DSD kompanije i posebna komisija Grada Beograda.

172069_vojpilon8-dragan-acca-bravar_hs.jpg
Dragan Aća

- Posebno nam je važno to što smo sarađivali s inostranim partnerima po veoma zahtevnim svetskim standardima. Tako se unapređuje i stepen interne kontrole i stiče dobra reputacija. To je važno i za buduću saradnju sa velikom nemačkom kompanijom - kaže Vukotić.

Učešće u izgradnji mosta je bila i prilika da se o pančevačkoj firmi čuje više jer je reč o atraktivnom projektu, a u „Feromont oprema” izvode poslove za Rafineriju nafte, „Petrohemiju” i termoelektrane, koji su komplikovaniji od pilona.


- Daleko je teže napraviti opremu za termoelektrane i rafinerije. Pilon je atraktivan zbog mosta u koji su uprte oči javnosti - objašnjava Vukotić.


„Feromont oprema” je na Adi napravila i stepeništa, platforme i zaštitne mreže za lift unutar stuba koji drži sajle, a zatim i sve ograde na pešačkoj stazi.


Specijalan transport

Pilon je podeljen na ti dela, a prva dva su već otpremljena u Beograd. Najteže je bilo preneti prvi deo koji je bio težak 32 tone. Pošto su ga dve dizalice utovarile na specijalni kamion, taj deo pilona je uz posebno obezbeđenje prevezen na radilište na Adi.
 
Natrag
Top