Pala odluka! Nemci kupuju „Telekom" za dve milijarde?!

Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.978
BEOGRAD 22. 03. 2010
PRESS

Pala odluka! Nemci kupuju „Telekom" za dve milijarde?!


Premijer Mirko Cvetković i ministarka za telekomunikacije Jasna Matić najavili da će u toku 2010. paket akcija „Telekoma Srbije" biti prodat

0601-Tamara-Radanovic.jpg


Država je spremna da proda „Telekom" jer su se na tržištu telekomunikacija konačno stekli svi uslovi, rekla je za Press ministarka za telekomunikacije Jasna Matić. Prema saznanjima Pressa iz vrha vlasti, država namerava da proda akcije „Telekoma" i prepusti kontrolni paket „Dojče telekomu" za dve milijarde evra. Ministarka Matić, međutim, juče nije htela da predviđa cenu ili budućeg vlasnika.

0601-Bosko-Karanovic.jpg

Jasna Matić, ministarka za telekomunikacije

Ona je navela da se nada da će Srbija dobiti dobrog strateškog partnera koje će nastaviti da razvija tržište telekomunikacija i približi ga EU.
- Zaista ne znam po kojoj bi ceni mogao biti prodat. Vlada će angažovati konsultanta koji će napraviti analizu i odgovarajuću dokumentaciju kako bi se videlo šta imamo od imovine. „Telekom" se već niz godina uspešno nosi sa konkurencijom mobilne telefonije. Sigurno ima kapacitet da se tako nosi i u ostalim segmentima usluga. Istina, fiksna telefonija danas postaje manje bitan segment ali je fiksna linija preduslov za pružanje drugih usluga, pre svega interneta, pa i televizije - kaže Matićeva.
I premijer Mirko Cvetković juče je izjavio da je sada povoljan trenutak za prodaju „Telekoma", ali nije ulazio u detalje. U kabinetu ministra ekonomije Mlađana Dinkića izjavili su za Press da podržavaju prodaju „Telekoma", ali da će insistirati na tenderskom procesu.

Uložiti u komunikacije

Ekonomski stručnjaci se slažu da nije trenutak da država proda „Telekom", ali, ako to već radi, onda ne bi trebalo da se da za manje od dve milijarde evra. Ekonomista Zoran Popov smatra da je njegova prodaja ispod dve milijarde evra - poklon.

Lider u regionu
U većinskom vlasništvu „Telekoma Srbija" nalaze se:
4 „Telekom Srpske" (65 odsto deonica), „M:tel Republika Srpska", operater mobilne telefonije koji posluje u sastavu „Telekoma Srpske"
4 „M:tel Crna Gora", operater mobilne telefonije putem GSM i UMTS standarda, interneta i fiksne telefonije putem WiMax tehnologije

- Ispod te cene Vlada ne bi smela ni da pregovara. Ako ne možemo sada toliko da dobijemo, to treba protumačiti kao poruku da nije vreme za prodaju. Onda neka sačekaju, pa ga prodaju za dve, tri godine - ističe Popov.
Ekonomista Mahmud Bušatlija kaže za Press da je pitanje koja bi to kompanija usred krize bila spremna da za ozbiljnije pare kupi „Telekom".

fakti
n „Telekom Srbija" a.d. osnovan je u junu 1997. godine kao akcionarsko društvo, „Mobilna telefonija Srbije" zvanično je počela sa radom u avgustu 1998. godine
n za vreme vlade Slobodana Miloševića 1997. godine direktnom pogodbom bez tendera prodato je 49 posto akcija Italijanima i Grcima za više od milijardu i po tadašnjih nemačkih maraka
n Tek 2003. Srbija je od Italijana otkupila 29 posto akcija za 195 miliona evra, što je bila višestruko niža cena od one po kojoj je udeo u „Telekomu" Italijanima prodat
n Država trenutno preko PTT-a poseduje 80 odsto akcija u „Telekomu", dok je 20 odsto u rukama grčke kompanije OTE od 1997.

- Telekomunikacije jesu profitabilna grana. To je možda jedina oblast kod nas koja je u okvirima evropskih normi. Ako bi se „Telekom" prodao za dve milijarde evra, to bi bila izvanredna cena. Najbolje bi bilo da država onda taj novac uloži u telekomunikacije, jer su one najprofitabilnije. U ovom slučaju, pošto država prodaje telekomunikacije, nema druge u koje bi mogla da investira, pa bi ta sredstva trebalo usmeriti u infrastrukturu, pre svega železničku, putnu i energetsku - ocenjuje Bušatlija.

Namešteno za „Dojče telekom"

Bivši direktor Agencije za privatizaciju Branko Pavlović ocenio je da bi država od ove privatizacije mogla da dobije maksimum 1,1 milijardu evra.
- O prodaji „Telekoma" moglo bi da se razmišlja u neko drugo vreme. Međutim, kada premijer Cvetković kaže da će on biti prodat ove godine to znači da vladajuća grupacija nema para, a bez njih ne može da ostane na vlasti - kaže Pavlović. On smatra da će država ponuditi manjinski paket, koji neće hteti da kupi niko od strateških partnera osim „Dojče telekoma" koji je već vlasnik preko OTE-a.
- To je dogovorena stvar - ističe Pavlović.

ANKETA: Da li bi država trebalo da proda „Telekom"?
Vladimir Ilić, politički direktor G17 Plus
- Ja nemam informaciju da država hoće da proda „Telekom". Ali ja sam siguran da će Vlada, ako uopšte tako nešto bude aktuelno, doneti takvu odluku koja će biti u najboljem interesu i države i građana.
Petar Petković, portparol DSS-a
- DSS je u načelu protiv toga da velika i profitabilna JP odu u privatno vlasništvo. Ona treba da budu pretežno u većinskom vlasništvu države. Mi smatramo da „Telekom" danas ne treba prodavati zbog niskih cena, iako nas ne iznenađuje da se već radi na tome.
Aleksandar Vučić, zamenik predsednika SNS-a
- To je veoma loše za našu zemlju. Prošlogodišnji „Telekomov" zvaničan profit bio je 159 miliona evra. Bio je toliko „mali" jer smo otplaćivali kamate za Republiku Srpsku i Crnu Goru, a realan profit mu je oko 500 miliona. Zašto ga onda ne bismo prodali za tri do četiri godine, kada ćemo moći da dobijemo trostruko i četvorostruko više. Jedini razlog za to što rade je politički, da bi malo svežeg novca ubacili u potrošnju i infrastrukture, a sve sa ciljem da bi mogli da dobiju izbore koji bi trebalo da budu održani krajem marta ili početkom aprila sledeće godine.
Dubravka Filipovski, potpredsednik Nove Srbije
- Mi smo protiv prodaje „Telekoma" jer strateška preduzeća ne treba prodavati! Ali ja sam skoro sigurna da ova vlast ne samo da hoće da ga proda, već da je taj posao završen.

Lj. Račić - N. Sekulić

 
Natrag
Top