Pakistan otvara put snabdevanja NATO ka Avganistanu

Učlanjen(a)
07.02.2010
Poruka
14.864
Pakistan otvara put snabdevanja NATO ka Avganistanu










Izvor:
Blic.rs









Američka državna sekretarka Hilari Klinton saopštila je danas da će Pakistan ponovo otvoriti kanale snabdevanja NATO-a prema Avganistanu, zatvorene u novembru prošle godine posle akcije međunarodnih snaga u kojoj je ubijeno 24 pakistanskih vojnika.


256612_hillary-rodham-clinton-foto-reuter_f.jpg


Islamabad je blokirao te puteve, odmah posle pogibije 24 pakistanskih vojnika u bombardovanju međunarodnih snaga Isaf na avganistanskoj granici.


Međunarodne snage u Avganistanu često bombarduju položaje u Pakistanu na granici dve zemlje, jer smatraju da se u tom području nalaze uporišta ekstremista, ali se desi da greškom pogode civile ili pakistansku vojsku zbog čega je Islamabad više puta protestvovao.

Hilari Klinton je izrazuka žaljenje zbog pogibije pakistanskih vojnika.

Klinton je u saopštenju navela da je danas razgovarala sa svojom pakistanskom koleginicom Hinom Rabani Kar i da ju je ona obavestila da će biti ponovo otvorene linije snabdevanja trupa u Avganistanu.

Islamabad je tražio, da bi ponovo otvorio te puteve, zvanična izvinjenja Vašingtona zbog te greške, kao i podizanje tarifa za prolaz kamiona preko njegove teritorije.

- Ja sam ponovila moje duboko žaljenje zbog tragičnog incidenta u Salali prošlog novembra. Izrazila sam duboko žaljenje porodicama pakistanskih vojnika koji su izgubili život - navela je Hilari Klinton u saopštenju.

Odnosi izmedju SAD i Pakistana su se pogošali poslednjih godina, posebno posle ubistva vodje Al Kaide Osame bin Ladena od strane američkih komandosa maja 2011. godine na severu Pakistana.

Pakistan je bio nezadovoljan što nije obavešten o toj operaciji na njegovom tlu, a SAD su sumnjale da su neki pakistanski zvaničnici znali da se Bin Laden tu krije.
 
Natrag
Top