Cupidon
VIP
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
5.207
U srpskome jeziku postoje sedam padeža. Promjena riječi po padežima naziva se deklinacija. Ne mogu se sve vrste riječi mjenjati po padežima (npr. prilozi ), već isključivo imenice ( Zoran, Goran, Marija...), zamjenice ( on, ona...), pridjevi ( lijep, hrabar..) i brojevi ( jedan, jednog, jednome...).

1) Nominativ je prvi padež i to je osnovni oblik riječi. Odgovara na pitanja ko i šta? ( Dalibor je danas bio vrijedan. Ova stolica je neudobna)

2) Genitiv odgovara na pitanja od koga i od čega? ( Ovo je Sandrina sveska. Stolica je od drveta. ) Postoje nekoliko vrsta i podvrsta genitiva, ali se ovdje nećemo zamariti time. Dovoljno je upamtiti da se pored genitiva najčešće nalaze prijedlozi; od, pored, prije....

3) Dativ je treći padež u srpskome jeziku. Njemu su sojstvena pitanja kome i čemu?( Ovaj poklon sam namijenio Mariji.)

4) Akuzativ, slično kao i genitiv, ima više oblika. Najčešće je to objekt u rečenici. ( Popeo sam se na stolicu). Dakle, odgovara na pitanja koga i šta?

5) Vokativ služi za obraćanje nekome ili da nekoga dozovemo. ( Hej, Mladene!) Važno je napomenuti da imenice koje su mrtve stvari ( sveska, torba..) nemaju vokativ, iz prostog razloga što ne možemo da ih dozovemo!

6) Instrumental nam daje odgovore na pitanja s kim i s čim. ( Došao sam kući sa prijateljem. Udario sam se s čekićem. )

7) Vokativ je gotovu isti kao i dativ , imaju zajednička pitanja, s time da uz lokativ uvijek stoji jedan prijedlog; na, u, o, prema.. ( Razgovarali smo o istoriji. Krenuo sam prema njemu.)
 
Član
Učlanjen(a)
12.02.2010
Poruka
325
Nominativ: Ko? Sta?
Genitiv: Od koga? Cega?
Dativ: Kome? Cemu?
Akuzativ: Koga? Sta?
Vokativ: Hej!
Instrumenatl: S kim? S cim?
Lokativ: O kome? O cemu?
 
Cupidon
VIP
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
5.207
Zar misliš da nastavnici maternjeg jezika samo nabacaju padeže na tablu, i ajmo, vozi kući ;) Pošto se ovdje radi o mlađim osobama, smatra sam da je ne poželjeno staviti i primjere, a ne kao ti, da samo ovo nabacam! Ne ide svakome srpski od ruke.

Dodato posle 4 minuta:
--------------------------------------------------------------------------

Nominativ: Ko? Sta?
Genitiv: Od koga? Cega?
Dativ: Kome? Cemu?
Akuzativ: Koga? Sta?
Vokativ: Hej!
Instrumenatl: S kim? S cim?
Lokativ: O kome? O cemu?



Nije mi jasna svrha tvog učešća u postu ako samo ponavljaš ono što sam napisao?!


*poželjno

*smatrao

:)
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
30.01.2010
Poruka
365
Imam u svesci za peti razred, pitanja ali su drugacia, i mnogo laksa, i sigurnio ne mozes da pogresis ako ih naucic. Napisacu ih drugom prilikom.!
 
Član
Učlanjen(a)
19.04.2010
Poruka
1.381
Ovo je malo sire:

Padeži su različiti oblici jedne promenjive reči. U srpskom jeziku ima sedam padeža u jednini i množini. Promena reči kroz padeže zove se deklinacija.
Padeži u srpskom jeziku su:
v nominativ,
v genitiv,
v dativ,
v akuzativ,
v vokativ,
v instrumental i
v lokativ.
Nominativ

Nominativ je nezavisan padež koji u rečenici može da stoji samostalno. Dobija se na pitanja: ko? šta?. U rečenici u nominativu su subjekat, atribut, apozicija, imenični deo predikata i priloška odredba za način sa veznicima kao i nego. Nominativ uvek stoji bez predloga.

Genitiv
Genitiv je zavisan padež koji označava pripadnost, deo nečega i poreklo. Dobija se na pitanja: (od) koga? (od) čega? čiji? Upotrebljava se sa predlozima i bez njih. U rečenici u gnitiv je atribut, objekt, imenični deo predikata, priloške odredbe (mero, vreme, način, uzrok, cilj) i logički subjekat.
Osnovna značenja genitiva su:
v posesivni ili prisvojni genitiv (označava čije je nešto, kome pripada).
v partitativni ili deoni genitiv (deo ili količina nečega sa prilozima: malo, mnogo, dosta, nešto...)
v ablativni genitiv (označava poreklo nečega, odakle je nešto poteklo)
Predlozi za genitiv: od, do, iz, s(a), ispred, iza, izvan, unutar, iznad, ispod, više, poviše, niže, pre, uoči, posle, nakon, za, tokom, krajem, usred, oko, okolo, blizu, kod, kraj, pokraj, pored, nadomak, nadohvat, i, u, mimo, duž, uzduž, širom, preko, bez, osim, umest, pomoću, posredstvom, između, protiv, nasuprot, usprkos, unatoč, zbog, usled, radi, povodom...

Dativ

Dativ je zavisan padež koji znači pravac, smer ili cilj kretanja i namenu. Dobija se na pitanja: kome? čemu? Upotrbljava se sa predlozima (pravac) i bez njih (namena, pripadnost) U rečenici dativ je objekat, atribut, priloška odreba za mesto i logički subjekat.
Predlozi za dativ: ka, k, prema, blizu, nasuprot, uprkos, protiv

Akuzativ
Akuzativ je zavisan padež kojim se označava objekt radnje, pravac kretanja i mesto. Dobija se na pitanja: koga? šta? Upotrbljava se sa predlozima (pravac, mesto) i bez njih (objekat, vreme). U rečenici akuzativ je objekat, priloška odredba (mesto, vreme, način, uzrok) i logički subjekat.
Predlozi za akuzativ: kroz, niz, uz, za, među, nad, pod, pred, u, na, o, po, mimo

Vokativ
Vokativ je nezavisan padež koji služi za dozivanje, obraćanje, skretanje pažnje. Pri pisanju se odvaja zarezima. Upotrebljava se bez predloga.

Instrumental
Instrumental je zavisan padež koji kazuje društvo i oruđe ili sredstvo za rad. Dobija se na pitanja: s kime? čime? Upotrebljava se se sa predlozima (društvo) i bez predloga (oruđe, sredstvo).
Predlozi za instrumental: s, sa, pod, nad, pred, među, za

Lokativ
Lokativ je zavisan padež koji označava mesto na kome se nešto nalazi i objekat o kome se govori. Dobija se na pitanja: gde? čime? o kome? o čemu? na kome? na čemu? po kome? po čemu? u kome? u čemu. Uvek se upotrebljava sa predlozima.
Predlozi za lokativ: na, o, po, pri, u
 
Učlanjen(a)
07.03.2011
Poruka
1
padezi su najlaksi i najbrze ih zapamtis..evo ja se njih i dan danas secam mada nije mnogo proslo od kad sam ih ucila...
 
Natrag
Top