Pad dinara ne treba da brine

LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Domaća valuta stabilna bar do izbora


Pad dinara ne treba da brine


I. J. |


Dinar će do izbora 2012. sigurno biti stabilan, mada mislim da je fiksiranje kursa najbolje rešenje za Srbiju, kaže ekonomista Goran Nikolić.

189212_0822-dinar-foto-oliver-bunic_f.jpg
Stabilan do izbora

Domaća nacionalna valuta je za samo nedelju dana oslabila za oko dva dinara u odnosu na evro, a kurs će u ponedeljak biti iznad 102 dinara za evropsku valutu.

- Mislim da su u pitanju samo razlozi vezani za krizu u Grčkoj pa su investitori malo oprezniji. Inače, u državi se ništa ne dešava što bi moglo da utiče na značajniji pad valute. Čak i ako bi se nešto dešavalo, mislim da bi Narodna banka Srbije branila dinar, a ni vlast neće dozvoliti da dinar padne jer je kurs ono što ljudima naročito bode oči. Nikakva dospela plaćanja preduzeća krajem godine ne mogu da utiču na neku preteranu fluktuaciju u bilo kom smeru ako NBS odluči da brani kurs - kaže za “Blic” Nikolić, koji u šali kaže da je njegova dinarska ušteđevina dokaz da veruje u nacionalnu valutu.


Inače, Nikolić smatra da bi Srbija trebalo da uvede fiksni kurs dinara jer NBS ionako neće uspeti da ostvari ove godine predviđenu inflaciju od 4,5 plus, minus 1,5 odsto.


- Ukoliko bi Srbija uvela fiksni kurs do ulaska u Evropsku uniju, četiri do pet godina kasnije inflacija bi bila svedena na četiri odsto, što bi bilo dugoročno održivo - objasnio je on.


Nikolić je kazao da, ukoliko bi u Srbiju bio uveden fiksni kurs, na nižem nivou za 15 do 25 odsto od sadašnjeg, negativne posledice bi bile kratkotrajno povećavanje inflacije do 2014. godine.


- Najveći rizik od uvođenja fiksnog kursa mogao bi da bude pad konkurentnosti srpske privrede zbog kratkotrajne inflacije, ali da bi to moglo da se izbegne razboritom fiskalnom politikom - ocenio je on.


U ponedeljak jedan evro vredeće 102,3 dinara.
 
Natrag
Top